سایت ایران صنعت
سبد خریــــــــــــــــد
ردیف عکس محصول                   نام کالا                   کد کالا قیمت تعداد کل قیمت حذف
1�������� �������������� ph ���� �������� 6.86 �� 4.01 (������ 50 ��������)3060041713127000011270000
بستن

کــاربر مهمان گـــرامی خوش آمـــدید ورود

تصفیه آب، دستگاه تصفیه آب
سختی سنج آب,تی دی اس سنج،tds متر ، تی دی اس،tds meter
فیلتر های دستگاه تصفیه آب

چگونه ORP را آزمایش کنیم؟

چگونه پتانسیل کاهش اکسیداسیون (ORP) را آزمایش کنیم؟
پتانسیل کاهش اکسیداسیون (ORP) با قرار دادن یک سنسور ORP در آب اندازه گیری می شود. این می تواند یک سنسور دستی باشد و یا می تواند در یک سیستم تعبیه شود. سپس متر ، پتانسیل الکتریکی (ولتاژ) را از سنسور می خواند و ممکن است قبل از گزارش مقدار ، تصحیح یا جبران کند. مقادیر گزارش شده که می توانند مثبت یا منفی باشند ، معمولاً بر حسب میلی ولت (میلی ولت) گزارش می شوند.

آناتومی سنسور ORP


سنسورهای ORP با اندازه گیری پتانسیل الکتریکی (ولتاژ) بین دو الکترود در تماس با آب کار می کنند. هر دو الکترود اغلب در یک واحد منفرد به نام الکترود ترکیبی وجود دارد. به یک الکترود الکترود نشانگر گفته می شود و معمولاً از پلاتین ساخته می شود (از مواد دیگری مانند طلا یا گرافیت نیز گاهی استفاده می شود).

الکترود دیگر الکترود مرجع نامیده می شود. الکترود مرجع معمولاً از کلرید نقره و نقره (الکترودهای Ag / AgCl) ساخته می شود ، اگرچه گاهی اوقات از الکترودهای ساخته شده از جیوه و کلرید جیوه (به نام "الکترودهای کالومل") استفاده می شود. این الکترود حاوی یک محلول پر کننده حاوی کلرید پتاسیم است.

الکترونهای موجود در آب با هر دو الکترود برهم کنش دارند و ولتاژی را بین آنها ایجاد می کنند که توسط متر خوانده می شود.


الکترود استاندارد هیدروژن (SHE)


ولتاژ ایجاد شده بین دو الکترود در واقع به نوع الکترود مرجع بستگی دارد. به عنوان مثال ، برای همان آب ، هنگام استفاده از الکترود Ag / AgCl ولتاژ بیشتری نسبت به هنگام استفاده از الکترود کالومل خوانده می شود [1]. به همین دلیل ، گاهی اوقات مفید است که یک قرائت ORP تنظیم شده باشد تا مطابق با الکترود مرجع استاندارد به نام الکترود استاندارد هیدروژن (SHE) باشد. مقادیر SHE ORP با مقداری به نام Eh قابل مقایسه است که ORP نظری محلول را توصیف می کند و مقیاسی برابر با اندازه گیری های SHE ORP دارد.

SHE به گاز هیدروژن حباب دار از طریق محلول اسید قوی احتیاج دارد ، بنابراین برای استفاده معمول آزمایشگاهی یا صحرایی عملی نیست. این الکترود مرجع ولتاژی را تولید می کند که حدود 200 میلی ولت بیشتر از آن است که با استفاده از الکترود Ag / AgCl تولید می شود. هنگام تبدیل مقدار Ag / AgCl ORP به SHE ، 200 میلی ولت + به عدد Ag / AgCl ORP اضافه می شود.

یادداشت فنی: مقدار واقعی mV اضافه شده هنگام گزارش مقدار ORP با توجه به SHE ممکن است به غلظت محلول پر کننده بستگی داشته باشد [1].

راه حلهای استاندارد و کالیبراسیون ORPاز آنجا که کنتور ولتاژ ORP را مستقیماً از سنسور می خواند ، لزوماً نیازی به کالیبراسیون نیست. با این حال ، از آنجا که پاسخ سنسور می تواند با گذشت زمان کاهش یابد ، گاهی اوقات می توان سنسور را با استفاده از یک راه حل استاندارد آزمایش کرد تا بررسی شود که آیا پاسخ صحیح را ارائه می دهد ، مثلاً از 10 میلی ولت +/- [2]. دو راه حل استاندارد ORP معمولاً محلول Zobell و Light است. در دمای 25 درجه سانتیگراد ، هنگام اندازه گیری با استفاده از الکترود مرجع Ag / AgCl ، محلول Zobell دارای ORP تقریباً 228 میلی ولت است ، و محلول Light دارای ORP تقریباً 475 میلی ولت در شرایط مشابه است [1].

عنوان: مقادیر معمولی ORP (در میلی ولت) محلولهای Zobell و Light برای سه نوع الکترود 

 

Calomel

Ag/AgCl

SHE

Zobell’s

+183

+228

+428

Light’s

+430

+475

+675


یادداشت فنی: مقادیر واقعی ORP محلول های Zobell و Light به دما و غلظت محلول پر کننده بستگی دارد


آزمایش با محلول استاندارد همچنین می تواند برای تنظیم قرائت واقعی اندازه گیری شده به گونه ای که با مقدار استاندارد مطابقت داشته باشد ، استفاده شود. این امر با افزودن یک افست به میزان واقعی خواندن اندازه گیری شده ولتاژ (جبران اختلاف بین خواندن ایده آل میلی ولت و واقعی خواندن میلی ولت برای استاندارد) است. این را می توان نوعی کالیبراسیون دانست و اکثر کنتورها را می توان برای افزودن خودکار جبران تنظیم کرد.

یک جبران را می توان در شرایط دیگر نیز اعمال کرد. به عنوان مثال ، یک کاربر ممکن است بخواهد سنسور ORP مقدار مشخصی mV را بخاطر رسیدن به برخی شرایط شیمیایی مانند ترکیبی خاص از pH و غلظت کلر در یک برنامه ضد عفونی کننده آب بخواند. این روش ممکن است برای سازگاری قرائتهای ORP بین سنسورهای ORP مختلف مورد استفاده قرار گیرد ، یا اینکه وقتی الکترود قدیمی با الکترود جدید جایگزین شود ، یک جبران جدید محاسبه می شود.گزارش اندازه گیری های ORP


اندازه گیری های ORP اغلب در مقادیر mV نسبت به الکترود مرجع استفاده شده گزارش می شوند. غالباً ، از الکترود مرجع Ag / AgCl استفاده می شود ، بنابراین مقادیر معمولاً براساس اندازه گیری با این الکترود گزارش می شوند. الکترودهای کالومل معمولاً کمتر رایج هستند زیرا حاوی جیوه هستند ، بنابراین مقادیر ORP کالومل نسبتاً غیر معمول است.

با این حال ، گاهی اوقات ، مقادیر نسبت به SHE گزارش می شوند. همانطور که در بالا توضیح داده شد ، این مقادیر تقریباً 200 میلی ولت بالاتر از مقادیر الکترود Ag / AgCl هستند.

هنگام گزارش مقادیر ORP ، برای جلوگیری از سردرگمی ، الکترود مرجعی که مقادیر بر اساس آن ساخته شده است نیز باید گزارش شود. اگر مقادیری مشاهده شود که الکترود مرجع مشخص نشده باشد ، معمولاً فرض بر این است که نسبت به الکترود Ag / AgCl گزارش می شوند.نتیجه


ORP یک اندازه گیری معمول ، ساده و ساده است که نشانه ای سریع از میزان اکسیداسیون یا کاهش آب است. قرائت ارائه شده توسط متر به شرایط سنسور ، هر مقدار جبران کننده ارائه شده در هنگام کالیبراسیون و نوع الکترود مرجع استفاده شده بستگی دارد ، بنابراین باید در تفسیر نتایج دقت شود. با این وجود ، ORP به ویژه برای تهیه یک عکس فوری از وضعیت اکسیداسیون / کاهش محلول یا برای نظارت بر تغییرات آن در طول زمان بسیار مفید است.

تهیه و ترجمه : ایران صنعت www.irsanat.com
کلیدواژه ، برچسپ  : orp چیست ، چگونه ORP را آزمایش کنیم؟، orp متر   ، سنسور ORP ، چگونه پتانسیل کاهش اکسیداسیون (ORP) را آزمایش کنیم

گرد آورنده : www.irsanat.com
تاریخ ارسال :  1399/11/20     
تعداد مشاهده :12020
ثبت نظرات شما کاربران محترم باعث بهبود مطالب سایت خواهد شد
نام و نام خانوادگی : الزامی
تلفن/ایمیل :
نظر شما : الزامی
کد امنیتی :

الزامی


دیگر مطالب مرتبط با موضوع : آموزش تجهيزات آزمايشگاهي


جهت دیدن مطالب بیشتر کلیک کنید             
آخرین مقالات ارسالی
مطالب تصادفی


دستگاه تی دی اس متر(TDS)

دستگاه پی اچ متر دیجیتال

دستگاه الکترولیز

هدایت سنج آب,EC متر

محافط برق ساختمان

دستگاه تصفیه آب

فیلتر های دستگاه تصفیه آب

رسوب گیر پکیج، آبگرمکن

فتومتر پرتابل دیجیتال

دماسنج دیجیتال

تصفیه آب آکوا لایف

تی دی اس متر مدل HM

مولتی متر دیجیتال

فیلتر این لاین تصفیه آب

ph متر خاک

ph متر، ph سنج

تعمیر یخچال،تعمیرات یخچال

ابزارآلات صنعتی

تصفیه آب،تصفیه آب RO

قطعات برق و الکترونیک

Tds متر

پی اچ متر قیمت مناسب

سه راهی و محافظ برق

آمونياك سنج

تصفیه آب نیمه صنعتی

سنسور ph سنج ، پراپ ph سنج

مخزن تصفیه آب

EC متر ، EC سنج

ph سنج هانا ، تستر ph هانا

رفرکتومتر ، قند سنج

EC/TDS متر ، هدایت تی دی اس سنج

EC/TDS/PH متر ، تستر های مولتی پارامتر آب

ترازو آزمایشگاهی

اکسیژن متر آنلاین


فروشگاه اینترنتی ایران صنعت ،بررسی انتخاب و خرید آنلاین

آمار بازدید ها


فروشگاه اینترنتی ایران صنعت
» افراد آنلاین این بخش: 103

تماس با ما

مجوز تجارت الکترونیک


مجوز رسانه بر خط


logo-samandehi

ایران صنعت در شبکه های اجتماعی


پرداخت آنلاین شبکه اجتماعی یوتیوب اینستاگرام شبکه اجتماعی فیس بوک

ایران صنعت: 09106978820


تاریخ :1402/7/11


تمامي كالاها و خدمات اين سایت، داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه میاشند و فعاليتهاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران صنعت میباشد.