سایت ایران صنعت

کــاربر مهمان گـــرامی خوش آمـــدیدلوگوی سایت ایران صنعت


ما نباید قهوه را دوست داشته باشیم، اما عجیب است که ما دوست داريم


مورد عجيب عشق قهوه

مورد عجيب عشق قهوه


ما نباید قهوه را دوست داشته باشیم، اما عجیب است که ما دوست داريم- اخبار و مقالات علمی کوتاه

قاعدتا در جهان ایده آل ما فقط باید قهوه را بيرون بريزيم ، تلخی آن مشابه یک سیستم هشدار طبیعی است که ما را از مواد مضر محافظت می کند،..

با این حال، محققان متوجه شده اند که یک فرد عمدتا به طعم تلخ کافئین حساس است، اكثريت انسانها قهوه را می نوشند. محققان طي تحقيقاتشان به اين نتيجه رسيده اند که این حساسیت ناشی از تغییرات ژنتیکی در این افراد است.

این تحقيقات نشان می دهد که افرادی که قهوه مصرف می کنند و به طعم تلخ آن حساسيت دارند، مي آموزند كه ارتباط طعم تلخ قهوه با خواص مهيج آن را به صورت مثبتي تقويت كنند .

عشق قهوه


 به عبارت دیگر، آنها می آموزند که "چیزهای خوب" را با قهوه ارتباط دهند.منبع :     University of Oregon  
ترجمه :سایت ایران صنعت -  جناب مهندس ولي اله براتلو

تاریخ ارسال :  1397/8/29     
تعداد بار مشاهده :  22

ستاره اى درخشان که انرژى زمین را تامین می‌کند/ در مرکز منظومه شمسى چه مى‌گذرد؟

میلیون‌ها سال پس از فشرده شدن سحابی، دیسکی به وجود آمد که بر اثر چرخش آن، مواد در مرکزش متراکم شدند و خورشید متولد شد.


به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌ گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ خورشید ستاره‌ای است که زمین و اجرام دیگر منظومهٔ شمسی پیرامون آن می‌گردند و از لایه‌های داخلی و خارجی تشکیل شده است که هر کدام از این لایه‌ها به مناطقی تقسیم می‌شوند که از نظر دما، ضخامت، فعالیت  با هم متفاوت هستند.

درون خورشید چه خبر است؟

خورشید مانند همه ستاره‌ها یک توپ عظیم متشکل از گازهای بسیار داغ است؛ خورشید بسیار بزرگ‌تر از زمین است و می‌تواند 109 سیاره زمین را در راستای قطرش کنار هم قرار دهد. خورشید مانند زمین سطح جامد و قاره‌ای مانند و هسته جامد ندارد ولی از لایه‌های زیادی تشکیل شده است. اگر چه خورشید عمدتا یک توپ از هیدروژن و هلیوم است، اما در واقع به لایه های مجزا شکسته شده است. 

حدود 73 درصد از جرم خورشید هیدروژن است، تقریبا 25 درصد هلیوم و تمام عناصر شیمیایی دیگر تنها 2 درصد ستاره را تشکیل می‌دهند.

درون خورشید چه خبر است؟

 

درون خورشید چه خبر است؟

هسته خورشید

از هسته خورشید شروع می‌کنیم، مرکز خورشید اولین لایه داخلی است.

این قسمت بسیار متراکم است و منبع تمام انرژی خورشید است؛ این هسته تقریبا 20 درصد از اندازه خورشید را تشکیل می‌دهد. 

دمای آن 15 میلیون کلوین است و این زیاد بودن دما باعث شده که داغ‌ترین قسمت خورشید باشد؛ در این دما و  فشار بالا، ساختار اتم‌ها شکسته می‌شوند و همجوشی هسته‌ای اتفاق می‌افتد و این باعث ایجاد حجم زیادی از انرژی، نور و گرما می‌شود.

درون خورشید چه خبر است؟

منطقه تشعشع؛ لایه دوم خورشید

لایه دوم داخلی خورشید، ناحیه تابشی نامیده می‌شود. در این منطقه، درجه حرارت بسیار پایین تر از هسته است، این مقدار از 2 تا 7 میلیون کلوین بسته به فاصله از هسته متغیر است؛ یون‌های هیدروژن و هلیوم مسئول انتقال انرژی در این لایه هستند.

انرژی تولید شده در هسته، از طریق تابش به خارج از خورشید منتقل می‌شود. اشعه از هسته هنگام عبور از این منطقه به زمین، انرژی زیادی را از دست می‌دهد که اگر این منطقه قسمت بزرگی از اشعه هسته را جذب نمی‌کرد زندگی بر روی زمین غیر قابل تحمل می‌شد و هیچ حیوانی بر روی زمین وجود نداشت.

این منطقه 70 درصد از شعاع ستاره را به خود اختصاص می‌دهد؛ فرایند انتقال انرژی در ناحیه تشعشعی بسیار آهسته است که اغلب بیش از 100000 سال طول می‌کشد تا به لایه بعدی برسد.

منطقه همرفتی

آخرین لایه داخلی خورشید، بعد از ناحیه تابشی، یک لایه دیگر است که تا فاصله 70% شعاع خورشید از هسته که کمی بیش از 2% جرم خورشید را شامل می‌شود؛ این منطقه  یک لایه باریک (100 کیلومتر) است که در آن، دما به طور ناگهانی از حدود 8000 تا 500000 کلوین(14000 تا 900000 درجه فارنهایت، 7700 تا 500000 درجه سانتی‌گراد) افزایش می‌یابد.

این لایه از خورشید  شامل مواد سنگین‌تر است که به طور جزئی یونیزه شده‌اند. این منطقه  انرژی را به وسیله حرکت ماده در درون آن منتقل می‌کند؛ گازهای داغ صعود می‌کنند و به سطح خورشید منتقل می‌شوند وقتی سرد می‌شوند به داخل خورشید بر می‌گردند و سقوط می‌کنند تا دوباره انرژی و گرمای لازم را از این منطقه دریافت کنند که این همان تعریف همرفتی است.

جریان‌های همرفتی مانند ستون‌هایی هستند که از درون خورشید تا سطح آن ادامه دارند و وظیفه انتقال مواد داغ و گداخته به سطح خورشید را دارد.

درون خورشید چه خبر است؟

فوتوسفر (شیدسپهر  یا رخشان‌کره)

پایین‌ترین لایه سطح خارجی خورشید که با چشم غیر مسلح از زمین قابل مشاهده است، فوتوسفر نام دارد.

اتمسفر خورشید طی حدود چند صد کیلومتر از حالت شفاف به حالت غیرشفاف تغییر می‌کند بنابراین فوتوسفر در حدود ۵۰۰ کیلومتر ضخامت دارد، وقتی از اندازه خورشید صحبت می‌کنیم، معمولا از اندازه منطقه‌ای که توسط فوتوسفر احاطه شده‌است صحبت می‌شود.

ساختار فوتوسفر دانه دار است، جريان‌های همرفتی، پلاسمای داغ را از لايه‌ همرفتی به فوتوسفر منتقل می‌كنند و آنها در آنجا به صورت دانه ديده می‌شوند؛ اندازه اين دانه‌ها، بين 500 كيلومتر تا حدود 2000 كيلومتر است آنها با سرعتی حدود 400 متر بر ثانيه صعود می‌كنند و تقريباً به مدت 8 دقيقه قابل مشاهده هستند.

درون خورشید چه خبر است؟

اتمسفر خورشید

اتمسفر خورشیدی به سه منطقه تقسیم می‌شود: کروموسفر، کرونا و هلیوسفر.

کروموسفر (فام‌سپهر یا رنگین کره): ضخامت این لایه 2000 کیلومتر است و پر از خطوط جریان شار مغناطیسی است. این داخلی‌ترین لایه اتمسفر است و تا اندازه‌ای شامل هلیوم یونیزه شده است و دمای آن بین 6000 تا 20000 کلوین است.

کرونا (هاله یا تاج خورشیدی): این منطقه دومین ناحیه بسیار داغ خورشید، بعد از هسته است، دمای آن بین 1 میلیون کلوین تا 20 میلیون کلوین است و شامل مناطق تاریک با دمای کم است که به آن لکه‌های خورشیدی می‌گویند؛ یکی دیگر از ویژگی‌های جالب کورونا، باد خورشیدی است که شامل امواجی می‌شود که از منطقه به قسمت‌های دیگر منظومه شمسی وزیده می‌شوند این امواج معمولا به عنوان پلاسمای کرونال یا حلقه شناخته می‌شوند.

هلیوسفر: این لایه بیرونی‌ترین لایه اتمسفر خورشید است، هلیوسفر یک نوع خروجی یا مرز را برای منظومه شمسی تعریف می ‌کند؛ در واقع به ناحیه فعالیت‌های خورشیدی هلیوسفر می‌گویند.

تاریخ ارسال :  1397/8/05     
تعداد بار مشاهده :  34

رونمایی از ۲۳ ربات در کنفرانس بین المللی رباتیک/ از طرح‌های قابل اجرا حمايت مى شود

جبار علی ذاکر گفت: ششمین کنفرانس بین المللی رباتیک و مکاترونیک با معرفی 23 ربات جدید در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد.

رونمایی از ۲۳ ربات در کنفرانس بین المللی رباتیک و مکاترونیک/ بهرمنهدی طرح‌های قابل اجرا از حمایت‌های دانشگاه علم و صنعت

جبار علی ذاکر رئیس دانشگاه علم و صنعت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  درباره جزئیات ششمین کنفرانس بین المللی رباتیک و مکاترونیک گفت: برگزاری این کنفرانس با هدف تبادل افکار، نظر و اظهار نظر فنی و کارشناسی درباره تجربیات و تحقیقات انجام شده در گذشته صورت گرفته است؛  پیش بینی کردیم در کنار همایش نمایشگاه ویژه‌ای برای ارائه دستاوردهای دانش آموزان و دانشجویان فراهم شود؛ همچنین قرار است در این کنفرانس از 23 ربات جدید رونمایی شود.

ارزیابی و معرفی طرح‌های قابل اجرا بوسیله داوران انجمن رباتیک نخبگان

وی افزود: داورانی از انجمن رباتیک نخبگان و خبرگان رباتیک این طرح ها را ارزیابی می‌کنند و طرح‌هایی که قابل اجرایی شدن هستند را معرفی می‌کنند؛ مرکز رشد دانشگاه سعی می‌کند از این فرصت استفاده مطلوبی داشته باشد و طرح‌هایی که با موفقیت به اتمام رسیده‌اند را در قالب مرکز رشد از حمایت‌های دانشگاه بهره‌مند سازد.

جبار علی ذاکر بیان کرد: در این کنفرانس مهمانانی از دانشگاه های داخل و خارج از کشور حضور دارند و از بین مقالات متعددی که برای ما ارسال شده 52 مقاله برای ارائه شفاهی انتخاب شده است.

تاریخ ارسال :  1397/8/04     
تعداد بار مشاهده :  42

رنگ های نانویی که قاتل میکروب‌ها هستند

یکی از شرکت‌های دانش بنیان موفق به ساخت رنگ های جدید با قابلیت آنتی باکتریال شده است.

رنگ های نانویی که قاتل میکروب ها هستند

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ فعالیت جوانان نخبه در شرکت‌های دانش بنیان در کنار طرح‌های استارت آپی سبب رشد و پیشرفت کشور می‌شود.

باشگاه خبرنگاران جوان در نظر دارد به معرفی محصولات ساخته شده در این شرکت‌ها بپردازد.

یکی از شرکت های دانش بنیان موفق به ساخت نوع جدیدی از رنگ های نانویی با قابلیت های بسیار شده است.

این رنگ های جدید قابلیت آنتی باکتریال دارند و هیچگونه میکروبی جذب آنها نمی‌شود و همیشه سالم و تمیز هستند


تمیزی محیط اطراف به کمک رنگ های نانویی


از این رنگ های نانویی برای محیطی هاییی که نیاز به پاکیزگی بسیار دارند استفاده می‌شود برای مثال دیوار محیط های بیمارستانی که همواره در معرض انواع میکروب ها هستند به کمک این رنگ هیچگاه آلوده نخواهند شد.

این رنگهای جدید نانویی برای تمام محیط ها اعم از خانه و شرکت تا مدرسه و بیمارستان قابل استفاده هستند.

تاریخ ارسال :  1397/8/04     
تعداد بار مشاهده :  16

تضمین سلامت مواد غذایی به کمک ظروف نانویی

یکی از شرکت های دانش بنیان موفق به ساخت ظروفی مخصوص شده است که مواد غذایی را سالم نگه می‌دارد.

تضمین سلامت مواد غذایی به کمک ظروف نانویی

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ فعالیت جوانان نخبه در شرکت‌های دانش بنیان در کنار طرح‌های استارت آپی سبب رشد و پیشرفت کشور می‌شود.

باشگاه خبرنگاران جوان در نظر دارد به معرفی محصولات ساخته شده در این شرکت‌ها بپردازد.

یکی از شرکت‌های دانش بنیان موفق به طراحی ظرف های مخصوص نانوییشده است که سبب افزایش طول عمر محصول خوراکی و سالم ماندن آن می‌شود.

ظرف هایی که مواد غذایی را تازه نگه می‌دارند

این ظرف های مخصوص که با بهره گیری از فناوری نانو ساخته شده‌اند می‌توانند مواد غذایی را تا مدتها سالم و تازه نگهدارند و اجازه نفوذ هیچ میکروبی به داخل ظرف را ندهند.

هریک از این ظرف ها تا مدتها قابل استفاده است و طبق آزمایش های انجام گرفته میوه ای چون موز با قرار گرفتن در داخل این ظرف ها تا ۲۱ روز سالم می‌ماند و اثری از سیاه شدن و یا خرابی روی آن دیده نمی‌شود.

از این ظروف نانویی برای نگهداری مواد غذایی مختلف طراحی شده اند و سلامت مواد مختلف را تضمین می‌کنند.

تاریخ ارسال :  1397/7/28     
تعداد بار مشاهده :  33

 

آمار بازدید ها


وبگو | نمایش آمار بازدیدها بدون دیتابیس
» بازدید امروز: 2927
» بازدید دیروز: 19286
» افراد آنلاین این بخش: 9
» ورودی امروز موتور های جستجو: 202
» ورودی دیروز موتور های جستجو: 1723
» بازدید کل: 1738105

مجوز تجارت الکترونیک


مجوز تجارت الکترونیک

مجوز رسانه بر خط


logo-samandehi

ایران صنعت در شبکه های اجتماعی


پرداخت آنلاین شبکه اجتماعی یوتیوبشبکه اجتماعی تویترشبکه اجتماعی فیس بوک
رنگینگ سایت ایران صنعت
pr checker

ایران صنعت: 09106978820


تاریخ :1397/9/25  ساعت:  06:52:08

تمامي كالاها و خدمات اين سایت، داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران صنعت میباشد.