گزارش های علمی تحقیقی
سایت ایران صنعت

کــاربر مهمان گـــرامی خوش آمـــدیدلوگوی سایت ایران صنعت

نوجوانان کم‌خواب منتظر آلزایمر باشند

نتایج یک بررسی جدید که توسط محققان دانشگاه پنسیلوانیا صورت گرفته، حاکی از آن است، نوجوانان کم‌خواب به میزان قابل توجهی در معرض ریسک آلزایمر قرار دارند.


نوجوانان کم‌خواب منتظر آلزایمر باشند

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس و به نقل از دیلی‌میل، نتایج یک بررسی جدید که توسط محققان دانشگاه پنسیلوانیا صورت گرفته، حاکی از آن است، نوجوانان کم‌خواب در معرض ریسک آلزایمر قرار دارند.


پژوهشگران هشدار می‌دهند، سال‌های نوجوانی برای توسعه مغز بسیار مهم است و آنهایی که ساعت‌های خواب شبانه را پای گوشی هدر می‌دهند، به میزان قابل توجهی بروز آلزایمر در خود را افزایش ‌می‌دهند.

بررسی موش‌های آزمایشگاهی نشان داد، بین الگوی خواب نامنظم و بروز آلزایمر ارتباط مستقیم وجود دارد.

محقق ارشد این مطالعه از دانشگاه پنسیلوانیا می‌گوید: «کیفیت و کمیت خواب می‌تواند به طور کاملا بر سلامتی افراد تأثیر گذارد؛ از باروری تا استرس و سرطان همه و همه بستگی به الگوی خواب دارد».

به گفته محققان، در حال حاضر 5 میلیون و 700 هزار نفر در آمریکا دچار آلزایمر هستند و پیش‌بینی می‌شود این بیماری به میزان قابل توجهی میانسالان را در سال‌های آتی درگیر خود کند.

کارشناسان بهداشتی می‌گویند: «آلزایمر ششمین عامل مرگ و میر در آمریکا است؛ ضمن اینکه افراد مبتلا به آن میلیاردها دلار هزینه بر دوش دولت می‌گذارند».

در سال 2006 میلادی 26 میلیون  و ششصد هزارنفر در جهان به این بیماری مبتلا بودند و پیش‌بینی می‌شود که در سال 2050 میلادی از هر85 نفر یک مبتلا به آلزایمر وجود داشته باشد. 

داد‌ه‌ها بیانگر آن است، پنج درصد از جمعیت 65 ساله و بالاتر به بیماری آلزایمر متوسط تا شدید مبتلا هستند و این در حالیست که 10 تا 15 درصد سالمندان در همین گروه سنی از بیماری آلزایمر خفیف رنج می‌برند.


تاریخ ارسال :  1397/7/25     
تعداد بار مشاهده :  36

تحقیقات دانشگاهی نشان داد

حفاظت ژله‌رویال از اسپرم‌ها در برابر اثرات مخرب نیکوتین

ژله رویال

نتایج یک تحقیق دانشگاهی نشان داد که ژله‌ رویال می‌تواند مشکلات باروری ناشی از نیکوتین را بهبود بخشد.

به گزارش ایسنا، پژوهشگران دانشگاه ارومیه با بررسی اثر نیکوتین بر پارامترهای مختلف و توان باروری اسپرم‌ موش‌های آزمایشگاهی دریافتند که این ماده می‌تواند تحرک، قابلیت زنده‌مانی، میزان باروری اسپرم‌ها و لقاح آزمایشگاهی را کاهش دهد. در ادامه‌تحقیقات مشخص شد که استفاده از ژله رویال می‌تواند این مشکلات را بهبود بخشد.

مصرف سیگار به عنوان یکی از مهمترین معضلات سلامت عمومی، می‌تواند اثرات سوء بر باروری زنان و مردان داشته باشد. سیگار حاوی ترکیبات شیمیایی سمی بسیاری است که باعث کاهش کیفیت اسپرم و مشکلات باروری می‌شود. نیکوتین یک ماده‌فعال در تنباکو است و بسیاری از محققان بر روی اثرات نامطلوب آن بر عملکرد تولید مثلی مردان تمرکز کرده‌اند.

ژله‌ رویال نوعی ماده غذایی است که از غدد بزاقی زنبور عسل کارگر ترشح می‌شود و نقش مهمی در رشد زنبور ملکه ایفا می‌کند. زنبور ملکه در تمام طول دوره‌ لاروی با ژله‌ رویال تغذیه می‌شود، در حالی که بقیه‌ زنبورها فقط سه روز ابتدایی عمر خود از آن تغذیه می‌کنند. این ماده شامل ترکیبات مهمی مثل قندها، آمینواسیدهای آزاد، اسیدهای چرب، مواد معدنی مثل کلسیم و ویتامین‌ها است. همچنین مشخص شده که خاصیت ضد التهابی، تنظیم سیستم ایمنی بدن و ضد توموری و آنتی اکسیدانی نیز دارد.

ناباروری یکی از مشکلات اساسی جوامع امروزی بشر است که درصد قابل‌توجهی از زوج‌ها را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار داده است. برای سال‌ها این تصور وجود داشت که بیشتر اختلالات باروری با زنان ارتباط دارند اما تحقیقات متعددی نشان داده است که حدود نیمی از ناباروری‌ها به دلایل مردانه است.

پژوهشگران دانشگاه ارومیه در این پژوهش ۳۶ موش آزمایشگاهی نر را مورد بررسی قرار دادند. در این آزمایش موش‌ها به ۶ گروه تقسیم شدند و تاثیر نیکوتین و تاثیر همزمان نیکوتین و ژله‌ رویال بر آن‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

به گفته‌ فرنام آزاد و همکارانش در این طرح؛ نتایج این پژوهش نشان داد که نیکوتین باعث کاهش تحرک، قابلیت زنده‌مانی، میزان باروری، بلاستوسیت‌زایی نامطلوب، آسیب DNA، افزایش سطح مالون دی آلدئید و افزایش میزان بروز ناهنجاری کروماتین در اسپرم‌ها گردید. مصرف همزمان نیکوتین و ژله‌ رویال باعث شد که پارامترهای اسپرم، میزان لقاح آزمایشگاهی و سطح پراکسیداسیون لیپیدی اسپرم بهبود یابد.

بر اساس این آزمایش می‌توان گفت که ژله‌ رویال توانایی حفاظت از دستگاه تولیدمثل در برابر ناهنجاری‌های اسپرمی و سمیت جنین ناشی از نیکوتین را دارد. نتایج این پژوهش در آخرین شماره‌فصل‌نامه‌ علمی پژوهشی «تحقیقات دامپزشکی» وابسته به دانشگاه ارومیه به چاپ رسیده است.

تاریخ ارسال :  1397/7/24     
تعداد بار مشاهده :  14


یک شبیه‌سازی رایانه‌ای نشان می‌دهد/قمرهای بزرگ می‌توانند برای خود قمر داشته باشند!

ماه

شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای جدید نشان می‌دهد قمرهای طبیعی مانند ماه زمین می‌توانند خودشان یک قمر طبیعی داشته باشند.

به گزارش ایسنا و به نقل از تك تایمز، سیاره‌ها به دور ستاره‌ها می‌چرخند و قمرها حول سیاره‌ها می‌گردند، اما آیا یک جرم آسمانی دیگر می‌تواند به دور قمرها بچرخد؟ یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که این اتفاق ممکن است.

ستاره شناسان مرکز "جونا کولمِیِر" از موسسه علوم کارنگی و آزمایشگاه "شان رایموند" بوردو یک شبیه‌سازی کامپیوتری برای پیش‌بینی اینکه آیا قمرهای طبیعی مانند ماه زمین می‌توانند خودشان یک قمر طبیعی دیگر داشته باشند، ساختند.

قمر یک ماه!

حدود 170 قمر در منظومه شمسی وجود دارد که اکثر آنها به دور غول‌های گازی مشتری و زحل می‌چرخند.

بیشتر ماه‌ها کوچکتر از سیاره‌هایی هستند که در مدار آنها می‌گردند، اما برخی از آنها بزرگتر از سیاره‌های خود هستند.

شرایط خاصی برای یک قمر وجود دارد که بتواند برای خودش یک قمر داشته باشد. مثلا یک جرم آسمانی مانند یک سیارک یا یک دنباله‌دار باید به اندازه کافی نزدیک به قمر اصلی باشد تا بتواند در گرانش آن گیر بیافتد، اما نه آنقدر نزدیک تحت تاثیر نیروی کشندی آن قرار گیرد و به سطح قمر سقوط کند.

همچنین باید فاصله کافی بین قمر اصلی و سیاره‌ای که قمر در آن قرار دارد، وجود داشته باشد.

در حالی که قمری که یک قمر داشته باشد در منظومه شمسی وجود ندارد، چهار قمر در این منظومه شرایطش را دارند: "کالیستو"(Callisto) قمر مشتری، "تیتوس"(Titus) قمر زحل، "لاپتوس"(Iapetus) قمر زحل و ماه زمین.

علاوه بر این، یک قمر به همراه قمر مخصوص خود باید بتوانند تعادل گرانشی خود را برای مدت زمانی طولانی حفظ کنند.

اخترشناسان این مطالعه، چنین قمرهایی را "زیرماه"(submoon) نامیده‌اند، اما احتمالا کاربران اینترنت ایده‌های بهتری داشته باشند.

پیدا کردن "زیرماه" در جهان هستی

تاکنون هیچ زیرماهی رصد نشده است. در حالی که در طول چند سال گذشته سیاره‌های فراخورشیدی فراوانی شناسایی شده است، رصد زیرماه‌ها برای دانشمندان چالش است.

اوایل همین ماه، یک مقاله برای اولین بار یک قمر را در خارج از منظومه شمسی یافت. گفته شده است که این قمر به بزرگی نپتون است و به دور ستاره‌ای می‌چرخد که 8000 سال نوری از ما فاصله دارد.

بنابراین یافتن یک زیرماه بسیار دشوار خواهد بود.


تاریخ ارسال :  1397/7/23     
تعداد بار مشاهده :  16


ساخت سریع ترین دوربین جهان با سرعت 10 تریلیون فریم در ثانیه

تهران – ایرنا - محققان دانشگاه كلتك و انستیتوی ملی تحقیقات علمی وابسته به دانشگاه کبک، سریع ترین دوربین جهان را با قابلیت ثبت 10 تریلیون فریم در ثانیه ساختند.

ساخت سریع ترین دوربین جهان با سرعت 10 تریلیون فریم در ثانیه

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس، این دوربین به اندازه ای سریع است که می تواند تعامل نور و ماده را در مقیاس نانو با وضوح بسیار بالا ثبت کند. محققان کار خود را با استفاده از شیوه تصویربرداری فشرده بسیار سریع (CUP) آغاز کردند.


این تکنیک امکان تصویربرداری با سرعت 100 میلیارد فریم در ثانیه را فراهم می کند. سپس محققان با استفاده از یک دوربین ثابت و یک دوربین سریع با سرعت فمتوثانیه که برای اندازه گیری تغییرات شدت پالس نوری کاربرد دارد، این فناوری را بهبود دادند. یک فمتو ثانیه معادل یک میلیون میلیاردم ثانیه است و نسبت آن به یک ثانیه مانند نسبت یک ثانیه به 31.7 میلیون سال است. 


در مرحله بعد اطلاعات به دست آمده از این ساختار را با استفاده از یک تکنیک محاسباتی موسوم به تبدیل رادون تجزیه و تحلیل کردند تا بتوانند تصلاویری با کیفیت بالا به دست آورند. 
محققان در اولین آزمایش این دوربین توانستند از یک پالس فمتوثانیه لیزر، 25 تصویر با فاصله زمانی 400 فمتوثانیه تهیه کنند. با استفاده از این فرآیند محققان توانستند تغییر شکل، شدت و زاویه شیب حرکت پالس نوری را با سرعت بسیار کمتر از گذشته مشاهده کنند. 


به گفته محققان این فناوری امکان مشاهده پدیده های بسیار کوتاهی را فراهم می کند که به نوبه خود قادرند پرده از اسرار ناشناخته فیزیک و زیست شناسی بردارند. 


گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Light: Science & Applications منتشر شده است.

تاریخ ارسال :  1397/7/22     
تعداد بار مشاهده :  21

تولید سلول‌های عصبی مهندسی‌شده برای بهبود درمان بیماری‌های عصبی


سلول عصبی - نورون

محققان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق شدند با تولید سلول‌های عصبی مهندسی شده، کارکرد سلول‌های عصبی را ارتقاء دهند و به بهبود درمان بیماری‌های عصبی و نخاعی کمک کنند.


به گزارش ایسنا، پروین پورمعصومی، محقق طرح در این باره گفت: در جراحت‌های شدید که بخشی از اعصاب محیطی و مرکزی تخریب می‌شود، بدن قادر به ترمیم آن نیست و برای بازسازی موفق عصب آسیب‌دیده، نیاز به استخراج سلول عصبی کارآمد از سلول بنیادی هستیم. از این رو هرچه بتوانیم تمایز سلول‌های بنیادی به سلول‌های عصبی را بهتر انجام دهیم، در روند درمان جراحت‌های مغزی و نخاعی بهبود چشمگیری حاصل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: روند متداول درمان، روش تزریق سلول بنیادی به محل جراحت عصب محیطی و مرکزی است که در خیلی از بیماری‌ها از جمله پارکینسون و آلزایمر و آسیب‌های نخاعی و... استفاده می‌شود، اما معمولاً نتیجه مطلوب حاصل نشده و درمان به طور کامل انجام نمی‌شود؛ دلیل هم این است که در این روش بیشتر کارها برای تمایز سلولی، در محیط آزمایشگاه انجام می‌گیرد و فقط عوامل شیمیایی از جمله فاکتورهای رشد در نظر گرفته شده و بقیه عوامل دخیل بر سلول در نظر گرفته نمی‌شود. این در حالی است که خواص مکانیکی و فیزیکی بستری که کشت سلولی در آن انجام می‌شود تاثیر خیلی زیادی در تمایز سلولی دارد.

این محقق دانشگاهی با یادآوری اینکه هر چه سلول تولید شده، به سلول عصبی بدن شبیه‌تر باشد، درمان موفق‌تر خواهد بود، در مورد مراحل و پیشینه این پژوهش اظهار کرد: در این تحقیق سعی کردیم شرایط فیزیولوژیک سلول عصبی را بهبود بخشیم، یعنی با در نظر گرفتن شرایط فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی سلول، بتوانیم شبیه‌ترین سلول عصبی را تولید کنیم تا شاهد سلول کارآمدتری باشیم و از طریق آن به درمان هر چه بهتر ضایعات نخاعی و عصبی بپردازیم.

‌وی درباره نوآوری این پژوهش ادامه داد: در این پژوهش از بستری که دارای میکروشیار با ابعاد ۱۰ میکرومتر در عمق ۴ میکرومتر با سفتی ۲.۵ مگا پاسکال و فاکتور رشد اسید ریتینوئیک که سلول بنیادی مزانشیمی مشتق شده از مغز استخوان است، برای تولید سلول‌های شبه عصبی استفاده شد. این شیارها باعث می‌شود سلول خاصیت مکانیکی شبیه به بدن را حس کند و شبیه‌ترین سلول به سلول عصبی کشت شود.

مجری این طرح افزود: همچنین بستر از لحاظ شرایط فیزیکی در مواردی نظیر بستر سفت، بستر نرم، بستر با شیار و بدون شیار مورد بررسی قرار گرفت و میزان بیان پروتئین‌های اختصاصی سلول عصبی ارزیابی شد.

پورمعصومی که این تحقیق را با عنوان «تاثیر سفتی بستر میکروشیار بر روی تمایز سلول‌های بنیادی مزانشیمی به سلول‌های شبه عصبی» در دانشکده علوم و فناوری‌های پزشکی واحد علوم و تحقیقات با راهنمایی دکتر آزاده آصف‌نژاد و دکتر محمد مهدی‌خانی انجام داده است، در مورد نتایج این تحقیق اظهار کرد: در این تحقیق مشخص شد که سلول‌ها علاوه بر اینکه به تحریکات مکانیکی دینامیکی اطراف خود حساس هستند، به محیط مکانیکی استاتیکی اطراف خود نظیر میزان سفتی ماتریکس خارج سلولی از جمله بستر کشت سلولی نیزحساس هستند. سفتی کم بستر کشت سلولی در تنظیم رشد مهاجرت و تکثیر و تمایز سلول‌های بنیادی موثر هستند.

وی افزود: با توجه به نقش ساختار اسکلتی سلول در تنظیم و بیان ژن و سنتز پروتئین‌های خاص سلولی شاهد سطوح مختلف بیان ژن و سنتز پروتئین‌های خاص سلولی و بیان ژن تخصصی NESTIN,MAP2 در گروه‌های مختلف القا بودیم، از این رو شاهد سلول عصبی کارآمدتری بودیم.


تاریخ ارسال :  1397/7/22     
تعداد بار مشاهده :  14


ارسال رایگان محصولات در فروشگاه ایران صنعت
 

آمار بازدید ها


وبگو | نمایش آمار بازدیدها بدون دیتابیس
» بازدید امروز: 2430
» بازدید دیروز: 7607
» افراد آنلاین این بخش: 8
» ورودی امروز موتور های جستجو: 596
» ورودی دیروز موتور های جستجو: 1557
» بازدید کل: 1328534

مجوز تجارت الکترونیک


مجوز تجارت الکترونیک

مجوز رسانه بر خط


ایران صنعت در شبکه های اجتماعی


پرداخت آنلاین شبکه اجتماعی یوتیوبشبکه اجتماعی تویترشبکه اجتماعی فیس بوک

ایران صنعت: 09106978820


تاریخ :1397/7/26  ساعت:  12:37:36

تمامي كالاها و خدمات اين سایت، داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران صنعت میباشد.