سایت ایران صنعت
بستن
لوگوی سایت ایران صنعت

کــاربر مهمان گـــرامی خوش آمـــدید ورود


آب آوردن مغز یا هیدروسفالی(علت، علائم و درمان)


روش شنت گذاری در هیدروسفالی, علل هیدروسفالی

از بیماری هیدروسفالی نمی‌توان پیشگیری کرد

آب آوردن مغز یا به عبارت دیگر زیاد شدن مایع مغزی نخاعی در قسمت‌های مختلف مغز به شکل غیر طبیعی یکی از بیماری‌های خطرناک در مغز است به طوری که به تشخیص و درمان فوری نیاز دارد.هیدروسفالی یک واژه یونانی به معنای آب در سر است که نشان دهنده تجمع مایع مغزی-نخاعی در داخل جمجه است. هیدروسفالی یک بیماری ناشی از افزایش حجم مایع مغزی نخاعی (CSF) است که معمولا به علت انسداد جریان مایع مغزی-نخاعی در بطن ها یا در فضای ساب آراکنوئید ایجاد می شود که ممکن است مادرزادی یا اکتسابی باشد.

 نشانه‌های بیماری هیدروسفالی

از جمله نشانه‌ها در نوزادان عبارتند از:

افزایش سریع حجم سر

ثابت شدن چشم‌ها به سمت پایین

ایجاد نقاطی نرم در سطح جمجمه

تشنج، استفراغ، نق نق زیاد

خواب بیش از حد

میل کم به غذا

حجم و قدرت کم ماهیچه

از جمله نشانه‌ها در کودکان عبارتند از:

تغییر در ساختار صورت

تغییر خلق و خو

لوچ شدن چشم‌ها

سردرد

تاخیر در رشد

اسپاسم عضلات

عدم کنترل ادرار، عدم کنترل تعادل

بزرگی غیر طبیعی سر

از جمله نشانه‌ها در بزرگسالان عبارتند از:

سردردهای مزمن

اختلالات روانی، کاهش حافظه

عدم کنترل ادرار و مدفوع

تغییر در شیوه راه رفتن

در میان بزرگسالان 60 ساله و بالاتر، علائم و نشانه های هیدروسفالی شایع تر عبارتند از:

از دست دادن کنترل مثانه یا میل مکرر به ادرار کردن

از دست دادن حافظه

از دست دادن مداوم مهارتهای تفکر یا استدلال دیگر

سختی در راه رفتن

هماهنگی یا تعادل ضعیف

هیدروسفالی یا آب آوردن مغز هیدروسفالی به تجمع مایع درون حفره­‌های عمیق مغز (بطن مغز) گفته می­‌شود. مایع اضافی باعث افزایش سایز بطن مغز شدند و به مغز فشار وارد می‌کند. مایع مغزی نخاعی از بطن­‌های مغز عبور می­‌کند و مغز و نخاع را شستشو می­‌دهد. اما فشار بسیار زیاد مایع مغزی نخاعی که به هیدروسفالی مرتبط است می‌­تواند باعث آسیب دیدگی بافت­‌های مغز و اختلالات متعددی در عملکرد آن شود.

 احتمال بروز هیدروسفالی در هر سنی وجود دارد، اما معمولا شیوع آن در میان نوزادان و افرادی که 60 سال به بالا سن دارند، بیشتر است. درمان جراحی هیدروسفالی می­‌تواند به حفظ سطح طبیعی مایع مغزی نخاعی کمک کند. برای کنترل علائم بیماری یا رفع مشکلات ناشی از هیدروسفالی به روش‌­های درمانی متعددی نیاز است.


روش شنت گذاری در هیدروسفالی, علل هیدروسفالی

هیدروسفالی نشان دهنده تجمع مایع مغزی-نخاعی در داخل جمجه است

 علل هیدروسفالی در بزرگسالان

بیماری هیدروسفالی در بزرگسالان بیشتر در نتیجه انسداد مسیر گردش مایع مغزی نخاعی ایجاد می‌شود. از جمله عواملی که ریسک هیدروسفالی در بزرگسالان را افزایش می‌دهند شامل عفونت در مغز مانند مننژیت ، صدمه به سر، خونریزی از رگ‌های مغزی و جراحی‌های مغزی می باشد.

 مایع مغزی نخاعی نقش بسیار مهمی را در عملکرد مغز ایفا می­‌کند، وظایف این مایع عبارتند از:

باعث می‌­شود که مغز درون جمجمه شناور باشد و وزن آن بیشتر از مایع اطراف آن باشد.

به عنوان بالشتک عمل می­‌کند از آسیب دیدگی مغز در برابر ضربه جلوگیری می‌­کند.

مواد زائد ناشی از متابولیسم مغز را دفع می‌­کند.

برای حفظ فشار درون مغز به طور مداوم بین مغز و نخاع در حال حرکت است و تغییرات ایجاد شده در سطح فشار خون مغز را جبران می­‌کند.

پیشگیری از بیماری هیدروسفالی:

از بیماری هیدروسفالی نمی‌توان پیشگیری کرد، اما شما با انجام اقدامات زیر می‌توانید خطر ابتلای کودکان و خود به این بیماری را کمتر کنید:

مراقبت‌های دوران بارداری را حتماً به بهترین نحو انجام دهید.

دریافت بموقع واکسن‌ها می‌تواند به جلوگیری از بیماری و عفونت‌هایی که سبب بروز هیدروسفالی می‌شوند، کمک نماید.

با انجام آزمایش‌های غربالگری به طور منظم می‌توانید اطمینان حاصل کنید که بیماری‌ها و امراضی را که خطر ابتلا به هیدروسفالی را افزایش می‌دهند، در اسرع وقت درمان خواهید کرد.

با استفاده از تجهیزات ایمنی از قبیل کلاه ایمنی برای موتورسواری و کمربند ایمنی خودرو می‌توانید خطر مصدومیت از ناحیه سر در تصادفات را کاهش دهید.


روش شنت گذاری در هیدروسفالی, علل هیدروسفالی

 هیدروسفالی در بزرگسالان در نتیجه انسداد مسیر گردش مایع مغزی نخاعی ایجاد می‌شود.

نحوه تشخیص هیدروسفالی :

اگر به این که خودتان یا فرزندتان دچار هیدروسفالی است شک دارید، پزشکتان یک آزمایش بدنی برای شناسایی نشانه‌ها و علائم انجام خواهد داد. برای کودکان، پزشکان چشم‌ها که حالت گود رفته دارد، رفلکس‌های آرام، فونتانل برجسته و دور سری که بزرگ‌تر از اندازه طبیعی باشد را چک می‌کنند.

همچنین ممکن است پزشک برای بررسی دقیق‌تر مغز شما از امواج فراصوت استفاده کند. این تست‌ها از امواجی با فرکانس بالا برای ایجاد تصویری از مغز استفاده می‌کنند.

اسکن‌های تصویربرداری تشدیدی مغناطیسی (MRI) می‌توانند برای شناسایی نشانه‌های CSF اضافی استفاده شود. در MRI از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی برای تشکیل تصویری مقطعی از مغز استفاده می‌شود.

اسکن‌های محاسبه‌شده‌ی پرتونگاری مقطعی (CT) نیز می‌توانند برای تشخیص هیدروسفالی در کودکان و بزرگسال استفاده شوند. سی‌تی اسکن از چندین امواج ایکس متفاوت برای تشکیل تصویر مقطعی از مغز استفاده می‌کند. این اسکن‌ها می‌تواند بزرگی بطن‌های مغزی که در نتیجه مقدار زیاد CSF اتفاق می‌افتد را نشان ‌دهد.

روش های درمان هیدروسفالی :

تجمع مایع در مغز با عمل جراحی درمان می شود. در هیدروسفالی مادرزادی و اکتسابی، نیاز است که برای کاهش فشار بر روی مغز، درمان سریع انجام شود. اگر این بیماری درمان نشود فشار بر روی مغز زیاد شده و باعث آسیب مغزی می شود. این بیماری با دو عمل جراحی زیر قابل درمان است:

- عمل جراحی شنت

-  ونتریکولوستومی

 روش شنت گذاری در هیدروسفالی, علل هیدروسفالی

عمل شانت عبارت است از انتقال مايع مغزي نخاعي از بطن به خارج از جمجمه

شانت مغزي: CSF Shunting

عمل شانت عبارت است از انتقال مايع مغزي نخاعي از بطن به خارج از جمجمه. دستگاه شانت از سه قسمت تشكيل شده است. يك لوله باريك و كوتاه كه لوله ابتدايي است و درون بطن مغز قرار مي‌گيرد. دوم لوله انتهايي كه بلند تر است و در فضاي صفاق يا دهليز قرار داده مي‌شود. قسمت سوم كه قسمت حساس شانت است مخزن نام دارد كه بين اين دو قسمت قرار مي‌گيرد. در اين قسمت دريچه‌اي تعبيه شده كه جريان مايع مغزي نخاعي را تعيين مي‌كند. اين دريچه‌ها ممكن است ثابت باشند و در فشار پايين، متوسط يا بالا اجازه تخليه مايع مغزي نخاعي را بدهند و يا اينكه فشار آنها قابل تنظيم از بيرون باشد.

انواع رايج عمل شانت عبارتند از:

الف: شانت بطنی صفاقی:

در اين عمل مايع مغزی نخاعی از بطن به فضای شكم (صفاق) منتقل شده و توسط صفاق جذب شده و وارد جريان خون میشود.

 ب: شانت بطنی دهليزی:

در اين عمل لوله ابتدايی در بطن مغز قرار دارد اما لوله انتهايی شانت درون يكی از سياهرگهای گردن كار گذاشته‌ می شود و بدين ترتيب مايع مغزی نخاعی به سمت دهليز راست قلب هدايت شده و وارد جريان خون می شود.

 ج: شانت كمری:

در اين نوع شانت گذاری لوله ابتدايی در كمر وارد فضای مايع مغزی نخاعی شده و لوله انتهايی در فضای شكم قرارداده مي‌شود.


روش شنت گذاری در هیدروسفالی, علل هیدروسفالی

هیدروسفالی که معمولا در افراد مسن ایجاد می شود گاهی با شنت درمان می شود

ونتریکولوستومی

از عملی به نام ونتریکولوستومی (Ventriculostomy) می‌توان به جای گذاشتن شنت به منظور ایجاد ارتباط بین یک بطن مغز برای زهکشی مایع مغزی نخاعی استفاده کرد. این عمل شامل ایجاد یک سوراخ در انتهای یک بطن یا در بین دو بطن مغز می‌باشد تا مایع مغزی نخاعی از طریق آن از مغز تخلیه شود.

 سایر عمل‌هایی که به عنوان جایگزینی برای عمل شنت‌گذاری انجام می‌شود، عبارتند از:

جراحی پلکسکتومی مشیمیه یا انعقاد شبکه مشیمیه

باز کردن یک مجرای تنگ برای عبور مایع

سوراخ کردن (Fenestration) انتهای بطن سوم به روش اندوسکوپی

درمان NPH

هیدروسفالی NPH، که معمولا در افراد مسن ایجاد می شود، گاهی اوقات با شنت درمان می شود. هر چند همه افراد مبتلا نیاز به جراحی ندارند. آزمون تخلیه کمری یا آزمون انفوزیون کمری، یا هر دو، می توانند تعیین کنند که آیا بیمار به عمل جراحی نیاز دارد یا خیر.

 عوارض جراحی بیماری هیدروسفالی:

هر دو روش جراحی می تواند به عوارض منجر شود ؛ سیستم های شنت می توانند باعث توقف تخلیه مایع مغزی نخاعی و یا ضعف در تنظیم زهکشی به دلیل خرابی های مکانیکی، انسداد یا عفونت شوند. عوارض Ventriculostomy شامل خونریزی و عفونت است. هر گونه شکست نیاز به توجه سریع، تجدید نظر جراحی و یا سایر مداخلات دارد ؛ نشانه ها و علائم مشکلات ، عبارتند از:

تب

تحریک پذیری

خواب آلودگی

تهوع یا استفراغ

سردرد

مشکلات دید

قرمزی، درد یا حساسیت پوست در طول مسیر لوله شانت

درد شکمی زمانی که شیر شانت در شکم است

عود هر یک از علائم اولیه هیدروسفالی

تاریخ ارسال :  1397/11/28     
تعداد مشاهده :18

کودکان چاق تر، بزرگسالان بیمارتر

تهران- ایرنا- نوع زندگی امروز، کودکان را از جنب و جوش و بازی های دوران کودکی دور کرده، نتیجه آن بی تحرکی، شیوع چاقی و اضافه وزن آنها شده است، به طوری که اکنون 20 درصد کودکان و نوجوانان ایرانی دچار چاقی و اضافه وزن هستند.
کودکان چاق تر، بزرگسالان بیمارتر
زندگی ماشینی امروزی گر چه زندگی را برای انسانها راحت تر کرده اما به دنبال این راحتی مشکلات متعددی سلامت مردم را تهدید می کند. یکی از شایع ترین این مشکلات چاقی و اضافه وزن است. سازمان بهداشت جهانی هشدار داده که در کل دنیا آمار افراد درگیر چاقی و اضافه وزن در حال افزایش است و کودکان و نوجوان هم از این امر مستثنی نیستند.طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال 2014، حدود 41 میلیون کودک زیر 5 سال دچار اضافه وزن یا چاقی هستند که 48درصد آنها در آسیا زندگی می کنند.
نوع زندگی امروز، کودکان و نوجوانان را هم از جنب و جوش و بازی های دوران کودکی دور کرده که نتیجه این بی تحرکی شیوع چاقی و اضافه وزن در آنها شده است. به طوری که این دو عامل می تواند خطر ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی و عروقی، کبد چرب، فشار خون وسرطان را در بزرگسالی چند برابر کند.
کودکان درگیر اضافه وزن و چاقی، با کاهش اعتماد به نفس، گوشه گیر می شوند چرا که آنها مانند همسالان خود نمی توانند در بازیهای گروهی شرکت کنند و حتی از سوی همسالان خود مورد تمسخر قرار می گیرند.
کارشناسان بر این باورند که چاقی و اضافه وزن دارای سه علت است، اول ژنتیک، باید به یاد داشته باشیم که اگر پدر یا مادر چاق باشند احتمال ابتلا به چاقی فرزند 40 درصد است و اگر هر دو چاق باشند این میزان تا 70 درصد است.
دریافت اضافه کالری از دیگر علل چاقی است، اگر میزان مواد غذایی مصرفی بیش از نیاز بدن باشد مازاد این مواد در بدن به چربی تبدیل می شود که نتیجه آن اضافه وزن و چاقی است.
علت سوم بی تحرکی است، کودکانی در طول روز بیشتر وقتشان را صرف نشستن مقابل تلویزیون، رایانه و تبلت می کنند و همین بی تحرکی باعث عدم سوختن کالری دریافتی می شود که در نهایت چاقی و اضافه وزن را در کودکان ایجاد می کند.

تاریخ ارسال :  1397/11/26     
تعداد مشاهده :25

اسیدهای چرب امگا 3 می تواند به جلوگیری از سقط جنین کمک کند

         اسیدهای چرب امگا 3 می تواند به جلوگیری از سقط جنین کمک کند          

اسیدهای چرب به کاهش مشکلات بارداری ناشی از باکتری کمک می کنند

بین 10 تا 30 درصد بارداری زودرس ناشی از عفونت رحمی با یک نوع باکتری به نام F. nucleatum می باشد که معمولا در دهانه رحم یافت می شود. هنگام بارورشدن جنین، باکتری باعث التهاب می شود، که بارداری را تهدید می کند.

دانشمندان کشف کردند که اسید های چرب امگا 3، که در روغن ماهی ها وجود دارند ، قادر به کاهش التهاب و رشد باکتری در حیوانات مورد آزمایش هستند. علاوه بر این مکمل ها با این اسیدهای چرب باعث سقط جنین در موش های مورد آزمایش باردار شده است.

برای اثبات همان مزایا در انسانها ، اسیدهای امگا 3 باید در آزمایشات بالینی در آینده آزمایش شوند.

                    اسیدهای چرب به کاهش مشکلات بارداری ناشی از باکتری کمک می کنند


منبع :  Columbia University

ترجمه : سایت ایران صنعت ، ولی اله براتلو

تاریخ ارسال :  1397/11/25     
تعداد مشاهده :32

آلزایمر به عدم موفقيت در سیگنالهاي انسولین مرتبط است .

 آلزایمر به عدم موفقيت درسیگنالهاي انسولین مرتبط است .

ديابت و علائم ظاهر شده آلزايمر

 

محققان دریافتند که اختلال سیگنالی انسولین در مغز خواص یادگیری و حافظه خود را ضعيف مي كند ؛ در نتیجه افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در معرض ريسك بیشتري جهت بیماری آلزایمر قرار می گیرند.

محققان مدل جدیدی از موش را  پرورش داده اند که در آنها علائم انسولين وعلائم عملكردي رشد انسولين  در مناطقي از مغزشان مسدود شده كه نشان دهنده تاثيردر حافظه و يادگيري در موشهاي مورد آزمايش در جاي پر پيچ و خم بود .

نتايج آزمايش نشان مي دهد ، در اين موشها گیرنده گلوتامات GluA1 كاهش پيداكرده كه تاثير مهمي در اختلالات مغزي دارد . این مورد می تواند دلیلی برای تغيير خلق و خوی و اختلال شناختي در این موش ها باشد.

آلزایمر به عدم موفقيت در سیگنالهاي انسولین مرتبط است .


منبع : Joslin Diabetes Center 

ترجمه : سايت ايران صنعت ، ولي اله براتلو

تاریخ ارسال :  1397/11/24     
تعداد مشاهده :25

مبارزه با سلول های سرطانی از داخل

 8 فوريه 2019  /  اروين ون دن بورگ

مبارزه با سلول های سرطانی از داخل

نمونه سیتولوژی نشان دهنده سرطان رحم است. تصویر: National Cancer Institute / Wikimedia Commons

 

داروی جدید سرطانی كه به سلول های سرطانی حمله می کند و آنها را می کشد. این مفهوم جدید در بیماران با شش نوع مختلف سرطان نشان داده شده است.

 در بیماران مبتلا به سرطان هایي كه در برابر دارو مقاوم است ، بیش از یک چهارم تومورهای گردنی و مثانه و تقریبا 15 درصد تومورهاي تخمدان و ریه، به درمان جدید پاسخ داده اند . نتایج آزمايش مشخص مي كند كه حرکت دارو روبه جلو و به سمت مرحله دوم يعني آزمایش بالینی پيش مي رود و آن را در مقیاس بزرگتر در بیماران تحت درمان مورد بررسي قرار مي دهد .این پیشرفت ویژه و اميدواركننده برای بیماراني است که سرطان آنها به درمان منظم دارو پاسخ نمی دهد.

 مبارزه با سلول های سرطانی از داخل

منبع :   ( The Institute of Cancer Research (ICR

ترجمه : سايت ايران صنعت ، ولي اله براتلو

تاریخ ارسال :  1397/11/21     
تعداد مشاهده :26

 

دستگاه تی دی اس متر(TDS)

دستگاه پی اچ متر دیجیتال

دستگاه الکترولیز

هدایت سنج آب,EC متر

محافط برق ساختمان

دستگاه تصفیه آب

فیلتر های دستگاه تصفیه آب

رسوب گیر پکیج، آبگرمکن

فتومتر پرتابل دیجیتال

دماسنج دیجیتال

تصفیه آب آکوا لایف

تی دی اس متر مدل HM

مولتی متر دیجیتال

فیلتر این لاین تصفیه آب

ph متر خاک

ph متر، ph سنج

تعمیر یخچال،تعمیرات یخچال

ابزارآلات صنعتی

تصفیه آب،تصفیه آب RO

قطعات برق و الکترونیک

Tds متر


آمار بازدید ها


وبگو | نمایش آمار بازدیدها بدون دیتابیس
» بازدید امروز: 4203
» بازدید دیروز: 6673
» افراد آنلاین این بخش: 31
» ورودی امروز موتور های جستجو: 767
» ورودی دیروز موتور های جستجو: 1631
» بازدید کل: 2254780

مجوز تجارت الکترونیک


مجوز تجارت الکترونیک

مجوز رسانه بر خط


logo-samandehi

ایران صنعت در شبکه های اجتماعی


پرداخت آنلاین شبکه اجتماعی یوتیوبشبکه اجتماعی تویترشبکه اجتماعی فیس بوک

ایران صنعت: 09106978820


تاریخ :1397/12/01  ساعت:  17:43:25

تمامي كالاها و خدمات اين سایت، داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران صنعت میباشد.