پزشکی
سایت ایران صنعت

کــاربر مهمان گـــرامی خوش آمـــدیدلوگوی سایت ایران صنعت

تولید کلیه مصنوعی پوشیدنی امکان پذیر شد 


تولید کلیه مصنوعی پوشیدنی امکان پذیر شد
محققان انجمن شیمی آمریکا ماده جدیدی را ساختند که قادر است اوره را جذب کند و امکان تولید کلیه مصنوعی پوشیدنی را برای بیماران دیالیزی فراهم می کند.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این نانوماده جدید که MXene نام دارد، از نانوصفحات دو بعدی از جنس کاربید فلزات تشکیل شده است و به جای تجزیه اوره، مولکول های این ماده را در بین صفحات خود به دام می اندازد.

این ماده در دمای اتاق قادر است 94 درصد از ضایعات حاصل از دستگاه های دیالیز را جذب کند. در آزمایشات اولیه مشخص شد عملکرد این ماده در دمای بدن یعنی 37 درجه سانتیگراد بهتر از عملکرد آن در دمای اتاق است.

معمولا بیماران دیالیزی سه نوبت در هفته از دستگاه دیالیز استفاده می کنند. اما به دلیل این که عملکرد این دستگاه در مقایسه با کلیه ها که به طور دائمی خون را تصفیه می کنند، بسیار ضعیف تر است، زندگی این بیماران از کیفیت پایینی برخوردار است. 

به همین علت محققان به دنبال راهکارهایی برای تولید کلیه های مصنوعی پوشیدنی هستند تا امکان تصفیه خون این بیماران به طور مستمر فراهم شود. اما یکی از چالش های اصلی محققان اوره است. دستگاه های دیالیز موجود برای تجزیه مولکول های اوره خون به آمونیاک و دی اکسید کربن از آنزیم های خاصی استفاده می کنند. اما میزان آنزیم موردنیاز برای انجام فرآیند شیمیایی تجزیه به اندازه ای زیاد و حجیم است که نمی توان آن را در یک قالب یک دستگاه تصفیه خون پوشیدنی به کار برد.

این در حالی است MXene اساسا نیازی به آنزیم ها ندارد و برای خارج کردن اوره از خون به جای تجزیه آن، مولکول های اوره را جذب می کند. بدین ترتیب مشکل آنزیم مورد نیاز و حجم زیاد آن حل می شود. علاوه بر این MXene آسیبی به سلول ها وارد نمی کند و برای استفاده انسان کاملا ایمن است. به اعتقاد محققان این ماده می تواند رویای ساخت کلیه های مصنوعی پوشیدنی را به حقیقت بدل کند. 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه ACS Nano منتشر شده است.

تاریخ ارسال :  1397/7/27     
تعداد بار مشاهده :  16

قارچ‌هایی که به دلیل عفونت در مغز رشد می‌کنند/ دمل‌های چرکی مغز را در نطفه خفه کنید

آبسه مغزی جزو دسته‌ای از بیماری‌هاست که به دلیل وجود باکتری و عفونت در مغز افراد سالم به وجود می‌آید.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  زمانی که صحبت از بیماری‌ می‌شود ذهن‌مان به سمت بیماری‌هایی چون سرماخوردگی، دل درد، دندان درد، بیماری‌های قلبی و غیره می‌رود، غافل از اینکه برخی بیماری‌های ناشناخته دیگری است که بر اثر عوامل مختلفی رخ می‌دهد و شما حتی اسمی از آن ها نمی‌دانید!
در این بخش به معرفی برخی از بیماری‌های جهان می‌پردازیم تا در صورت مواجه با آن اطلاعات داشته باشید.
آبسه مغزی جزو دسته‌ای از بیماری‌هاست که به دلیل  عفونت و وجود باکتری در مغز افراد سالم به وجود می‌آید؛ آبسه نوعی قارچ است که معمولاً کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به آن مبتلا می‌شوند، با شدت گرفتن عفونت در این بیماری، سلول‌های چرکی و مرده در مغز تجمع کرده و در  نهایت متورم می‌شوند.

قارچ‌هایی که در مغز به دلیل عفونت رشد می‌کنند/دمل‌های چرکی در مغز را در نطفه خفه کنید

آبسه مغزی به دلیل ورود یک قارچ یا ویروس که از طریق زخم سر و یا عفونت جایی دیگر از بدن به داخل مغز وارد شده اند،‌ شکل می گیرد.با پیشرفت بیماری بخشی های مختلف بدن درگیر عفونت شده و در این بین عفونت گوش، سینوس یا حتی آبسه یک دندان نیز می‌تواند عامل شروع بیماری باشد.  عفونت قلب و ریه از شایع‌ترین آبسه‌هاست.

next

تاریخ ارسال :  1397/7/27     
تعداد بار مشاهده :  32

الهیار ترکمن در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان خبر داد؛

تعیین تکلیف بیمه تکمیلی فرهنگیان تا هفته آینده/ معوقه ۱۰۰ میلیارد تومانی آموزش و پرورش به بیمه آتیه‌سازان

تعیین تکلیف بیمه تکمیلی فرهنگیان تا هفته آینده/ معوقه ۱۰۰ میلیارد تومانی آموزش و پرورش به بیمه آتیه‌سازان

معاون توسعه و پشتیبانی آموزش و پرورش از تعیین تکلیف بیمه تکمیلی فرهنگیان برای دوره جدید تا پایان هفته آینده خبر داد.

علی الهیار ترکمن معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  درباره تعیین تکلیف بیمه فرهنگیان برای دوره جدید و با توجه به اینکه دوره قبلی تا پایان مهر ماه مهلت دارد، اظهار کرد: حدود چهار  شرکت بیمه‌ای برای همکاری با آموزش و پرورش برنامه دادند و با آنها وارد مذاکره شدیم؛  از جمله این شرکت‌ها آتیه سازان حافظ هم بوده است که پیش از این با آن همکاری می‌کردیم.

وی ادامه داد: شرکت آتیه سازان حافظ 2 روش بیمه‌گری و صندوقی را برای خدمات رسانی درمانی به فرهنگیان پیشنهاد کرده است همچنین  شرکت‌های دیگر هم روش‌هایی را برای بیمه فرهنگیان  مطرح کردند که در حال بررسی آنها هستیم.

معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش با اشاره به اینکه نتیجه بررسی‌ها درباره انعقاد قرارداد با شرکت های بیمه‌ای تا هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود، تصریح کرد: اولویت اصلی در این قرارداد خدمات رسانی مورد قبول به فرهنگیان است، هرچند اعتبارات محدودی داریم و خدمات رفاهی بر همین اساس دچار مشکل می‌شود.

الهیار ترکمن ادامه داد: گاهی برآورد مالی که وزارت بهداشت از هزینه خدمات درمانی دارد در سال‌ آتی به دلیل افزایش تعرفه، ما را با محدودیت‌های جدی مواجه می‌کند چرا که در تأمین هزینه‌ها باید مبالغ بیشتری را در نظر بگیریم اما با وجود این، در حال مدیریت شرایط هستیم تا بهترین وضعیت را برای خدمت رسانی به فرهنگیان در دستور کار داشته باشیم هرچند می‌دانیم خدمات فعلی آرمانی نیست اما با وجود شرایط، قابل قبول تلقی می‌شود.

معوقات مانع خدمات‌رسانی درمانی نمی‌شوند

معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش درباره وضعیت معوقات اظهار کرد: معوقات ما به شرکت آتیه سازان حافظ است که مبلغی حدود 85 تا 90 میلیارد تومان می‌شود البته باید به این موضوع توجه داشته باشیم که هر قرارداد تجاری با تأخیرهایی در پرداخت مواجه است  بنابراین آتیه سازان حافظ هم نباید از بابت این تأخیر نگران باشد.

وی تأکید کرد: از سال 95 با شرکت آتیه سازان حافظ در حال همکاری هستیم و تأخیرهای پرداختی یک الی 2 ماهه‌ای را داشته‌ایم اما هرگز مبالغ این تأخیرها از بین نرفته و در نهایت تسویه حساب شده است بنابراین چنین شرایطی نباید روی خدمات رسانی درمانی تأثیر داشته باشند.

تاریخ ارسال :  1397/7/26     
تعداد بار مشاهده :  17


ویروس خاموشی که یکباره جانتان را می‌گیرد/ بلایی که نیش پشه بر سر سیستم ایمنی بدن می‌آورد

سالک یک بیماری پوستی مشترک بین انسان و حیوان است، که از طریق نیش پشه آلوده به انگل به انسان سالم منتقل می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمي پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  سالک یک بیماری پوستی مشترک بین انسان و حیوان  است، که از طریق نیش پشه آلوده به انگل به انسان سالم منتقل می‌شود، این پشه بسیار کوچک است و اندازه‌ای حدود یک سوم پشه‌های معمولی دارد، خوب است بدانید که  این پشه زمانی که روی بدن می‌نشینید حالت هفت به خود می‌گیرد و نیش دردناکی ندارد تا فرد متوجه حضور آن روی بدن نشود.

ممکن است این پشه در دوران کودکی در درون بدن افراد انگل وارد کند، این انگل به مرور در بدن جا خوش می‌کند و به سادگی قابل درمان و از بین رفتنی نیست؛ جالب است بدانید زمانی که فرد به این بیماری مبتلا می‌شود در ابتدا نشانه خاصی ندارد و روند کندی دارد اما به مرور سرعت می‌گیرد و تمام بدن را درگیر می‌کند،  بعد از گذشت چند هفته یا چند ماه از نیش زدن این پشه، افراد به سالک نوع وخیم‌تر مبتلا می‌شوند و بعد از گذشت ماه‌ها یا سال‌ها فرد را از پا خواهد انداخت.

انگل شناسي


next

تاریخ ارسال :  1397/7/25     
تعداد بار مشاهده :  34

بهترین شيوههای درمانی برای جلوگیری از ابتلا به آلزایمر

استفاده از وسایل مکمل درمانی می‌تواند ابتلا به یکی از مرگبارترین بیماری‌ها را کاهش دهد و به سالمندان در بهبود زندگی کمک کند.

به گزارش خبرنگار حوزه كلينيك گروه علمي پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند سالمندانی که دچارمشکل کم‌شنوایی هستند یا چشمان آن‌ها در اثر افزایش سن و سایر عامل‌ها دچار ابتلا به بیماری آب مروارید شده است با انجام راهکار‌های درمانی، چون استفاده از سمعک یا جراحی به موقع مشکل آب مروارید چشم می‌توانند خطر ابتلا به آلزایمر را تا ۷۵ درصد کاهش دهند.
کم‌شنوایی و مشکل آب مروارید چشمی می‌تواند خطر افزایش اختلال در حافظه و ابتلا به ضعف قدرت شناختی درمبتلایان را افزایش دهد.
پژوهش درباره اثرگذاری انجام درمان جراحی آب مروارید چشمی و استفاده از سمعک (در صورت افت توان شنوایی) بر جلوگیری از ابتلای افراد به بیماری آلزایمر به وسیله محققان دانشگاه منچستر انگلستان انجام شده است.

کارشناسان اعتقاد دارند بهبود توان بینایی وشنوایی می‌تواند سبب افزایش میزان فعالیت جسمی و روانی افراد و ارتباط بهتر آن‌ها با محیط اطراف شود و به این ترتیب ابتلا به آلزایمر در آن‌ها کاهش می‌یابد.

آلزايمر

در جریان این پژوهش دانشمندان به بررسی اثر جراحی آب مروارید بر ۲۱۶۸ نفر درفاصله سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۴ پرداختند و آن را با حدود ۳۶۳۶ نفر که سابقه جراحی آب مروارید چشمی نداشتند، اما به آلزایمر مبتلا شده بودند مقایسه کردند.

افزون بر تست بینایی سنجی سالمندان، دانشمندان به بررسی اثر‌های استفاده از سمعک بر بهبود قدرت شنوایی و شناختی افراد سالمند نیز پرداخته‌اند.

در این بررسی از داوطلبان خواسته شد پس از دیدن ۱۰ کلمه، بلافاصله آن‌ها را به یاد آورند و سپس در یک بازه زمانی یک ساعته دوباره کلمه‌ها از آن‌ها پرسیده شد، در این مطالعه آن دسته از داوطلبان که تحت جراحی درمانی آب مروارید و استفاده از سمعک برای بهبود قدرت شنوایی پیش‌تر قرار گرفته بودند امتیاز‌های بیشتری به دست آوردند.


آلزايمر


عوامل ابتلا به بیماری آلزایمر

ابتلا به بیماری آلزایمر دلیل‌های مختلفی از جمله زمینه‌های ژنتیکی، سبک و محیط زندگی دارد. افراد مبتلا به بیماری آلزایمر معمولاً دچار انزوا، گوشه گیری، افت قدرت شنوایی، بینایی و چشایی می‌شوند، پرخاشگری، فراموش کردن خاطرات و زمان مصرف دارو‌های بیماری ها، گیجی، ناتوانی در داشتن زندگی به شیوه مستقل همگی از عارضه‌های ناشی ازابتلا به بیماری آلزایمر است.

کارشناسان برای جلوگیری از پیشرفت بیماری آلزایمر و کند شدن روند ابتلا به این بیماری به افراد سالمند و میانسال توصیه می‌کنند توجه ویژه‌ای به حفظ سلامت خود به ویژه قدرت بینایی و شنوایی داشته باشند و در بازه‌های زمانی منظم به پزشک مراجعه کنند و در صورت نیاز به استفاده از سمعک یا جراحی چشم به دلیل ابتلا به آب مروارید آن‌ها را به تعویق نیندازند.


آلزايمر

آمار‌ها نشان می‌دهند نرخ ابتلا به بیماری آلزایمر روندی افزایشی در کشور‌های مختلف دنیا دارد و محققان بیم از آن دارند که در سال‌های آینده تعداد زیادی از مردم به این بیماری مبتلا شوند. آلزایمر هنوز راهکار درمانی خاصی ندارد و تنها برخی دارو‌ها از مرگ سلول‌های مغزی جلوگیری می‌کنند.

برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری مصرف مواد خوراکی سالم شامل میوه و سبزیجات تازه، چای سبز، شکلات تلخ، پرهیز از مصرف مواد دخانی، کنترل فشارخون، انجام تمرین‌های ذهنی از جمله یادگیری زبان خارجی یا حل جدول و پازل توصیه می‌شود.

نتیجه‌های به دست آمده از این پژوهش در مجله PLOS One به چاپ رسیده است.

منبع:Dailymail

تاریخ ارسال :  1397/7/25     
تعداد بار مشاهده :  13


ارسال رایگان محصولات در فروشگاه ایران صنعت
 

آمار بازدید ها


وبگو | نمایش آمار بازدیدها بدون دیتابیس
» بازدید امروز: 2404
» بازدید دیروز: 5348
» افراد آنلاین این بخش: 11
» ورودی امروز موتور های جستجو: 582
» ورودی دیروز موتور های جستجو: 1622
» بازدید کل: 1333856

مجوز تجارت الکترونیک


مجوز تجارت الکترونیک

مجوز رسانه بر خط


logo-samandehi

ایران صنعت در شبکه های اجتماعی


پرداخت آنلاین شبکه اجتماعی یوتیوبشبکه اجتماعی تویترشبکه اجتماعی فیس بوک

ایران صنعت: 09106978820


تاریخ :1397/7/27  ساعت:  13:20:33

تمامي كالاها و خدمات اين سایت، داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران صنعت میباشد.