بستن

زخم معده در کودکاندرمان زخم معده در کودکان

  کودکانی که والدین آنها سیگار می‌کشند یا زخم معده دارند بیشتر مستعد ابتلا به این مشکل هستند

 زخم معده یک زخم باز است که روی دیواره پوششی معده بوجود می‌آید. زخم در معده خودش نشانه یک زخم التهابی معده است و زخمهایی که بیشتر به سمت روده باریک گسترش پیدا می‌کنند، زخم دوازدهه یا اثنی عشر نام دارند.

زخم معده به معنی زخم یا فرسایش پوشش معده یا بخش بالایی روده کوچک (اثنی عشر) به دلیل تجزیه پوشش محافظتی معده یا مقادیر بیش از حد اسید معده می‌باشد. با اینکه زخم معده در بزرگسالان بیشتر شایع است، کودکان با هر سنی می‌توانند دچار آن شوند. کودکانی که والدین آنها سیگار می‌کشند یا زخم معده دارند بیشتر مستعد ابتلا به این مشکل هستند.

 علائم و نشانه های معمول زخم عبارتند از:
درد خفیف در معده
 کاهش وزن
 حالت تهوع یا استفراغ
 نفخ
احساس سیر شدن آسان
سوزش یا رفلاکس اسید
سوزش قلب (احساس سوزش در قفسه سینه)
 دردی که ممکن است هنگام خوردن، نوشیدن و یا مصرف آنتی اسیدهای کم خونی افزایش یابد
 (علائم شامل خستگی، تنگی نفس یا پوست رنگ پریده)
 مدفوع تیره و قیرمانند
  استفراغی که خونی است یا مثل زمینه قهوه به نظر می رسد

next

گرد آورنده : irsanat.com :( ولی براتلو )
تاریخ ارسال :  1398/1/05     
تعداد مشاهده :4357

دلایل سرفه نوزادان چیست؟


سرفه نوزادان,دلایل سرفه نوزادان,علت سرفه نوزادان

دو نوع سرفه در نوزادان وجود دارد next

گرد آورنده : irsanat.com :( ولی براتلو )
تاریخ ارسال :  1397/12/19     
تعداد مشاهده :4406

همه چیز درباره سندرم ترنرسندرم ترنر شایعترین اختلال کروموزومی در انسان است

سندرم ترنر (Turner Syndrome) یک ناهنجاری کروموزومی است که در سال ۱۹۳۸ توسط هنری ترنر (Henry Turner) کشف شد. سندرم ترنر فقط نوزادن دختر که به جای داشتن دو کروموزوم جنسی X تنها یک کروموزوم X یا دو کروموزومی که یکی از آنها ناقص است متولد می‌شوند. تقریباً ۱ طفل از ۲۵۰۰ طفل همراه با این بیماری تولد می‌شود.
سندرم ترنر شایعترین اختلال کروموزومی در انسان است. نوزادان دچار سندرم ترنر در معرض خطر بالایی برای مرگ در دوران نوزادی قرار دارند، بطوریکه ۹۸٪ از تمام جنین‌های مبتلا به این سندرم بطور خودبخود سقط می‌شوند. در صورت زنده ماندن زنان مبتلا اغلب کوتاه قد و نازا بوده، آمنوره اولیه دارند.

علائم سندرم ترنر : 
علائم در نوزادان شامل موارد زیر است:
• ورم دست ها و پاها
 • پهن شدن گردن

ترکیبی از علائمی که ممکن است در زنان دیده شود، عبارتند از:
• رشد ناقص و یا عدم رشد در دوران بلوغ، شامل کم پشتی موها و کوچک ماندن سینه ها.
• قفسه سینه مسطح و صاف، همانند یک سپر
• افتادگی پلک چشم
• خشکی چشم ها
• ناباروری
• فقدان قاعدگی (آمنوره)
• کوتاهی قد

علت سندرم ترنر: 
علت بروز سندرم ترنر، رخداد "عدم انفصال" است. در طی تقسیم میتوز در هر والد رویداد عدم انفصال كروموزوم رخ داده كه طی آن گامت یا اووسیت یا اسپرماتوسیت نه كروموزوم ایکس و نه كروموزوم y دارند. حال اگر این گامت ها با گامت والد دیگر لقاح یابد (كروموزوم نرمال دارد). رویان تشكیل شده دارای 45 كروموزوم بوده و مونوزومی رخ می دهد.
 


زنان مبتلا به سندرم ترنر می توانند بواسطه تخمك اهدایی بچه دار شوند 


چه عواملي باعث مي شوند تا شخص مبتلا به "سندروم ترنر" شود؟
بيماري ترنر نوعي ناهنجاري ژنتيكي است كه از هر 2500 نوزاد دختری كه متولد می شوند يكی مبتلا به اين سندروم است. در واقع "ترنر" نوعي اختلال رشد است كه با نارسايي "گوناد" و خوب كار نكردن تخمدان همراه است و در نهايت مي تواند منجر به تأخير بلوغ و نازايي و مشكلات ثانوي در بيمار شود.
بيماريهاي تيروئيد، بيماريهاي قلبي عروقي، بيماريهاي كليوي و ساير بيماريهاي مرتبط با خود ايمني در اين بيماران شيوع بيشتري دارد.
تابلو اصلي بيماري ترنر "كوتاهي قد" است كه در مقايسه با قد خانمهاي معمولي فرد مبتلا 20 سانتي متر كوتاهتر است.

عوارض سندرم ترنر
ο  آرتروز
ο آب مروارید
ο دیابت
ο بیماری تیروئیدی هاشیموتو
ο نقصان قلب
ο افزایش فشار خون
ο مشکلات کلیوی
ο عفونت های گوش میانی
ο چاقی
ο اسکولیوز (در نوجوانان)

تشخیص سندرم ترنر
سندرم ترنر در هر سنی می تواند تشخیص داده شود.اگر در آزمایشات پیش از زایمان، تجزیه کروموزوم ها انجام شود، ممکن است این بیماری را قبل از تولد تشخیص بدهیم. نوزادان دارای این سندرم، دارای دست ها و پاهای متورم می باشند.

آزمایشات زیر نیز ممکن است خواسته شود:
- آزمایش هورمون های خون (هورمون لوتئین LH و هورمون محرک فولیکول FSH )
- اکوکاردیوگرافی (برای بررسی ساختمان و عملکرد قلب)
- ام آر آی از قفسه سینه
- سونوگرافی از اندام های تناسلی و کلیه ها
- معاینه لگن

سندرم ترنر ممکن است، میزان استروژن موجود در خون و ادرار را تغییر دهد.

 

ترنر نوعي اختلال رشد است كه با نارسايي "گوناد" و خوب كار نكردن تخمدان همراه است


درمان سندرم ترنر: 
اگر چه سندرم ترنر یك ناهنجاری كروموزومی محسوب می گردد و درمان خاصی برای آن وجود ندارد اما چند روش درمانی خاص در اصلاح برخی از علائم مرتبط با این سندرم كمك خواهد كرد.
 جایگزینی هورمون رشد ممكن است لازم باشد این عمل ممكن است به كودك كمك كند تا به قامت نرمال دست یابد. استروژن تراپی نیز در سن 12 یا 13 سالگی برای تحریك خصوصیات ثانویه جنسی آغاز می گردد تا دختران مبتلا به این سندرم همانند بالغین ظاهر نرمالی را داشته باشند. استروژن تراپی در درمان نازایی مفید نخواهد بود و استفاده از پمادهای واژینال برای پیشگیری از خشكی، خارش و درد در طی نزدیکی مفید خواهد بود.
گاهی اوقات جراحی قلبی برای اصلاح برخی از نقائص لازم است.  زنان مبتلا به سندرم ترنر می توانند بچه دار شوند بواسطه تخمك اهدایی و با روش لقاح خارج رحمی، تخم اهدایی برای ایجاد یك جنین مورد استفاده قرار می گیرد و در رحم افراد مبتلا جایگزین می گردد و در طول دوران بارداری مراقبتهای حمایتی انجام می گیرد و زنان ممكن است بارداری را تا موعد مقرر سپری كرده و حتی سیر زایمان را بطور طبیعی طی كنند.

 

سندرم ترنر یك ناهنجاری كروموزومی محسوب می گردد و درمان خاصی برای آن وجود ندارد


پیشگیری از سندرم ترنر: 
این ناهنجاری كروموزومی با مشكلات و عوارض بسیاری همراه است علاوه بر فقدان بلوغ جنسی اگر نقص قلبی شدیدی برای نوزاد مبتلا به سندرم ترنر حادث نشده باشد بسیاری از دختران مبتلا تا دوران بزرگسالی زنده می مانند.
در حدود 2 تا 5 درصد زنان مبتلا به این سندرم ، دارای مشكلات تخمدانی هستند. مبتلایان به این سندرم ممكن است در آینده از عوارضی مانند ناهنجاری های كلیه، فشار خون بالا، چاقی، دیابت، كاتاراكت، آرتریت و اسكلیوزیس رنج ببرند.

گرد آورنده : irsanat.com :( ولی براتلو )

تاریخ ارسال :  1397/12/11     
تعداد مشاهده :4540

روش های خانگی برای درمان آبریزش بینی کودکانآبریزش بینی,آبریزش بینی کودکان,علت آبریزش بینی

والدین باید درباره درمان آبریزش کودکان صبور باشند

 
آبریزش بینی در بین کودکان مشکلی رایج است. این مسئله زمانی اتفاق می افتد که حفره بینی با مایع مخاط پر می شود. رنگ مخاط سفید یا زرد یا سبز می باشد.آبریزش نشانه سرماخوردگی است. در کودکان، آبریزش می تواند نشانه گریه کردن و در معرض هوای سرد بودن باشد. آبریزش بینی باعث تب، سرفه، گلودرد، عطسه، معده درد، به هم خوردن زمان خواب و به هم خوردن اشتها می شود. والدین باید درباره درمان آبریزش کودکان صبور باشند. دارو این مشکل را حل نمی کند و در یک روز نیز آبریزش از بین نمی رود.

چه چیزی باعث آبریزش کودک می شود؟


1-  آلرژی:

آبریزش بینی در حالت آلرژی معمولا با عطسه و / یا قرمزی یا خارش چشم همراه است.


2- گرفتگی بینی نوزاد تازه متولد شده:

اگر نوزاد شما آبریزش بینی بدون علائم دارد، احتمالا به خاطر وجود مخاط در سیستم او است که بدن او انباشته شده است (گرفتگی بینی نوزاد: 4 علت،5 علامت، 4 درمان).


3- قرار گرفتن در معرض هوای سرد:

اگر کودک شما آبریزش بدون نشانه های دیگر دارد، می تواند به علت قرار گرفتن در معرض هوای سرد و یا خوردن غذای تند باشد.
نکته: بعد از تمیز کردن بینی کودک، دست های او را بشویید و دستمال های کثیف را بیرون بریزید تا از گسترش میکروب ها جلوگیری شود.


4-  سرماخوردگی:

کودک مبتلا به آبریزش ناشی از سرماخوردگی علائمی مانند تب خفیف، سرفه، گلودرد، آبریزش چشم و عطسه دارد (درمان سرفه شدید کودکان).


next

گرد آورنده : irsanat.com :( ولی براتلو )
تاریخ ارسال :  1397/11/12     
تعداد مشاهده :4437

سرطان کودکان قابل درمان است


اخبار,اخبار پزشکی

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت گفت: ۳ تا ۵ درصد موارد سرطان در کودکان بروز می‌کند و فرای عوامل محیطی، عوامل ژنتیکی و ارثی نیز در بروز سرطان در کودکان مؤثر هستند.

به گزارش مهر، علی قنبری مطلق، در حاشیه اولین کنفرانس مراقبت‌های دهان و دندان از بیماران سرطانی با بیان اینکه بیماران سرطانی با عوارض جسمی و غیرجسمی مواجه هستند، اظهار کرد: یکی از عوارض سرطان، عارضه‌ های دهانی و دندانی هستند که درمان‌ هایی مانند شیمی درمانی و رادیوتراپی موجب بروز این عارضه‌ ها می‌ شوند که علاوه بر درد موجب اختلال در تغذیه بیماران می‌شود.

 وی افزود: بیماران سرطانی به دلیل آنکه شرایط ویژه‌ ای دارند باید تغذیه خوبی داشته باشند و به همین دلیل باید به سلامت دهان و دندان بیماران توجه کنیم.

 قنبری مطلق ادامه داد: درمان بیماران سرطانی در تیم ‌های چند تخصصی انجام می‌شود و ما کنفرانس مراقبت‌ های دهان و دندان در بیماران سرطانی را برگزار کردیم تا با دیدگاه‌ های دو گروه آنکولوژی و دهان و دندان بیشتر آشنا شویم و فراگیران از دانشگاه‌های علوم پزشکی بهترین راهکارها را برای بیماران سرطانی به کار برند.

 رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت، با اشاره به عوارض دهانی و دندانی سرطان، گفت: بر اثر درمان‌ های سیستمیک مثل شیمی درمانی ممکن است عوارض دهانی رخ دهد و از جمله آنها می‌ توان به خشکی دهان اشاره کرد که مهم‌ترین عارضه دهانی در بیماران سرطانی است.

 قنبری مطلق عنوان کرد: بر اثر رادیوتراپی در ناحیه سر و گردن ممکن است، التهاب مخاطی که یک عارضه شایع دهانی در بیماران سرطانی است بروز کند و ما تلاش کرده‌ایم که با برگزاری کنفرانس آگاهی گروه‌های مختلف را در این زمینه بیشتر کنیم.

 رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت، درباره موارد ابتلا به سرطان در ایران، گفت: سالیانه ۱۱۰ هزار مورد جدید ابتلا به سرطان در کشور داریم، شیوع سرطان در دنیا رو به افزایش است و ما در ایران با توجه به اینکه هرم سنی جوانی داریم و جمعیت سالمندی ما رو به افزایش است در آینده بروز سرطان در کشور قابل ملاحظه‌ تر خواهد بود.

 وی با اشاره به علل بروز سرطان، گفت: بیماری سرطان چند عاملی است، اما وقتی مجموعه عوامل در کنار هم قرار می‌ گیرند سرطان بروز می‌کند و برخی عوامل، چون سبک زندگی نادرست، چاقی، اضافه وزن، بی تحرکی، مصرف سیگار و دخانیات و قلیان، تغذیه ناسالم مانند مصرف غذاهای کبابی، سوخته و پر چرب خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند.

 قنبری مطلق با تاکید بر اینکه ۴۰ تا ۵۰ درصد از سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند، گفت: این عدد قابل توجهی است و نشان می‌دهد که باید به پیشگیری از سرطان توجه ویژه‌ای داشت.

 رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت، درباره میزان سرطان در کودکان گفت: شیوع سرطان در کودکان بسیار کم است و ۳ تا ۵ درصد موارد سرطان در کودکان بروز می‌کند و فرای عوامل محیطی عوامل ژنتیکی و ارثی نیز در بروز سرطان در کودکان موثر هستند.

 وی افزود: آگاهی از علائم سرطان می‌تواند در تشخیص و درمان سرطان کودکان کمک کننده باشد البته خوشبختانه میزان درمان پذیری سرطان کودکان بسیار بالاست و بیش از ۷۰ درصد سرطان‌های کودکان بهبود پیدا می‌کند.

 قنبری مطلق با اشاره به آغاز هفته مبارزه با سرطان گفت: فعالیت‌های زیادی در این هفته در حوزه سرطان انجام می‌شود و مهم‌ترین نکته این است که ما از مردم خواهش می‌کنیم تا باورهایشان را در مورد سرطان اصلاح کنند چراکه نیمی از سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند.

 رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت، افزود: ما باید به سلامت خودمان بیشتر توجه کنیم و از عادات بد دوری کنیم همچنین شیوه زندگی اجتماعی را اصلاح کنیم و با مردم مهربان‌تر باشیم چراکه در این صورت استرس‌های اجتماعی کمتر و موارد بروز سرطان کاهش پیدا می‌کند.

 وی در پایان تصریح کرد: امیدواریم افزون بر مردم مسئولان نیز نقش خود را در کمپین مبارزه با سرطان به درستی انجام دهند و به ویژه در مداخلات مربوط به آلودگی هوا و کیفیت خودروها به خوبی عمل کنند.

گرد آورنده : irsanat.com :( ولی براتلو )

تاریخ ارسال :  1397/11/06     
تعداد مشاهده :3962
دیگر مطالب مرتبط با موضوع : پزشک کودکان


آخرین مقالات ارسالی

دستگاه تی دی اس متر(TDS)

دستگاه پی اچ متر دیجیتال

هدایت سنج آب,EC متر

فتومتر پرتابل دیجیتال

دماسنج دیجیتال

مولتی متر دیجیتال

ph متر خاک

ph متر، ph سنج

Tds متر

آمونياك سنج

سنسور ph سنج ، پراپ ph سنج

EC متر ، EC سنج

ph سنج هانا ، تستر ph هانا

رفرکتومتر ، قند سنج

EC/TDS متر ، هدایت تی دی اس سنج

EC/TDS/PH متر ، تستر های مولتی پارامتر آب

ترازو آزمایشگاهی

اکسیژن متر آنلاین

پی اچ ph سنج آنلابن

هدایت و تی دی اس سنج آنلاین ،EC/TDS تابلویی انلاین

اکسیژن سنج DO متر آنلاین تابلویی

محصولات شرکت آدوا ADWA -ADWA

تجهیزات کنترل و اندازه گیری آنلاین

کلر سنج

فروش فوق العاده تجهیزات آنلاین تابولویی

محصولات شرکت ای زد تایوان AZ

فلکسی تستر، کلر، کلراید، سختی، سختی کلسیم، مس، روی،سیلیسمفروشگاه ایران صنعت ،بررسی انتخاب و خرید آنلاین

فروشگاه ایران صنعت در سال 1388 تاسیس گردید، که مفتخر است ، با عرضه محصولات ابزاردقیق ، برق الکترونیک ، ابزارآلات و تجهیزات صنعتی در سراسر کشور با بهترین کیفیت و قیمت رقابتی در خدمت هموطنان گرامی باشد .
ENAMAD logo-samandehi

آدرس : کرج چهار راه کارخانه قند به سمت میدان هفت تیر خیابان پناهی کوچه پناهی 1 پلاک 61 ساختمان اهورا واحد یک
شماره تلفن : 02691300551
شماره همراه : 09106978820 واتساپ ، تلگرام ، ایتا ، روبیکا ، ای گپ روی این شماره می باشد
شماره نمابر : 30008666850361
افراد آنلاین: 57
تاریخ :1403/1/25
پرداخت آنلاین شبکه اجتماعی یوتیوب اینستاگرام شبکه اجتماعی فیس بوک

تمامي كالاها و خدمات اين سایت، داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه میاشند و فعاليتهاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران صنعت میباشد.