سایت ایران صنعت

کــاربر مهمان گـــرامی خوش آمـــدیدلوگوی سایت ایران صنعتدر گفت‌وگو با ایسنا مطرح شد

چشم‌انداز فضایی ایران امیدوارکننده است/دعوت از استارتاپ‌های حوزه فضا برای حضور دریک کنفرانس ملی
تصاویر برتر فضایی هفته

دبیر همایش "آشنایی با فناوری فضایی و توانمندی‌های فضایی کشور"، ضمن تشریح محورهای برگزاری این همایش، چشم‌انداز فضایی ایران را به لحاظ دارا بودن نیروی انسانی متخصص در این زمینه و وسعت و جمعیت آن، خوب توصیف کرد و ضمن اعلام پیش‌بینی یک کنفرانس ملی فضایی در بهمن‌ ماه، ادامه داد: فراخوان کنفرانس بهمن ماه به‌زودی منتشر شده و استارتاپ‌ها و افراد فعال در حوزه فضا می‌توانند به منظور شرکت در کنفرانس و ارسال مقالات با دبیرخانه کنفرانس مکاتبه داشته باشند.

محمد سلیمانی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه همایش "آشنایی با فناوری فضایی و توانمندی‌های فضایی کشور" روز شنبه، 14 مهرماه به منظور آشنایی دانشجویان و اساتید دانشگاه با وضعیت فناوری فضایی و توانمندی‌های داخل کشور و فرصت‌های بین‌المللی این حوزه برگزار می‌شود، برخی موضوعات این همایش را فعالیت‌های بین‌المللی حوزه فضا، انقلاب صنعتی فضایی با دید کسب و کار برای شرکت‌های دانش‌بنیان و چگونگی کمک آن‌ها به صنایع فضایی کشور، چرخه فناوری فضایی از طراحی و ساخت ماهواره تا ایستگاه زمینی و پرتاب، "در مدار قرارگیری" و بهره‌برداری از ماهواره، انواع ماهواره‌ها و کاربرد و اهمیت‌ آن‌ها برای بخش‌های مختلف صنعتی، تجاری، کشاورزی، خدماتی و اقتصادی کشور عنوان کرد و افزود: در بخشی از این همایش نیز به اکتشافات فضایی و اهمیت آن و دریچه‌ای که در این زمینه به روی محققین گشوده شده، پرداخته می‌شود.

وی سخنرانان این همایش را  مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران، مهندس مجتبی سرادقی معاون سازمان فضایی ایران، علی صادقی نائینی معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی ایران، حسین شهرابی فراهانی، مدیر سابق گروه فضایی صاایران، احمدطالب‌زاده، معاون سابق سازمان همکاری‌های بین‌الملل فضایی آسیا و اقیانوسیه، محمد سلیمانی مدیرگروه رشته مهندسی فناوری ماهواره دانشگاه علم وصنعت ایران، مینا بیات و شاهرخ ظهراب‌زاده، کارشناسان فضایی سازمان فضایی ایران اعلام کرد.

برگزاری کنفرانس ملی فضایی در بهمن ماه

مدیرگروه رشته مهندسی فناوری ماهواره دانشگاه علم و صنعت از پیش‌بینی یک کنفرانس ملی فضایی در بهمن ماه خبر داد و با اشاره به اینکه فراخوان این کنفرانس به‌زودی منتشرخواهد شد، روزهای برگزاری آن را 8، 9 و 10 بهمن ماه و محل برگزاری را در دانشگاه علم و صنعت اعلام کرد و افزود: در این کنفرانس، بخشی به افراد فعال در این حوزه (از جمله استارتاپ‌ها) اختصاص یافته و آن‌ها می‌توانند در این بخش به ارائه مقاله و سخنرانی بپردازند و مشکلات خود را نیز به گوش مسئولین کشور در حوزه فضایی برسانند.

سلیمانی ضمن توصیه به استارتاپ‌ها برای حضور در همایش روز شنبه، خاطرنشان کرد: افرادی که قادر به شرکت در همایش روز شنبه نیستند، می‌توانند با دبیرخانه کنفرانس فناوری فضایی که در بهمن ماه برگزار می‌شود، مکاتبه داشته باشند و در آن شرکت کنند و یا مقاله ارائه کنند.

عضویت ایران در باشگاه فضایی/خدمت‌رسانی فضا به عموم مردم

وی با اشاره به اینکه در مراحل اولیه حضور ایران در فضا هستیم و ماهواره‌هایی که دانشگاه به فضا می‌فرستد، ماهواره مهندسی است، خاطرنشان کرد: ایران با فرستادن ماهواره‌هایی از قبیل "امید"، "نوید" و ... عملاً به عضویت باشگاه فضایی درآمده، اما دانشگاه‌ها در تلاشند ماهواره‌هایی با طول عمر بیشتر طراحی کرده و از آن‌ها برای خدمت‌رسانی به عموم مردم استفاده کنند.

استاد دانشگاه علم و صنعت، فضا را سرمایه‌ای بزرگ، قابل بهره‌برداری و در اختیار همه کشورها دانست و گفت: قرار گرفتن در فضا جزو آرمان‌های هر کشوری بوده و بر توسعه علمی و تکنولوژی آن تأثیرگذار است، ضمن آن که فعالیت‌های فضایی موجب رونق تجاری و اقتصادی است و در ارسال و نشر اطلاعات و دیدگاه‌ها و خبرپراکنی برای عموم، دارای اهمیت است.

سلیمانی در همین زمینه به اتصال مخابراتی، اطلاعاتی و اینترنتی بین مردم جهان اشاره کرد و افزود: از طرف دیگر اکتشافات معدن، مسائل حفاظت از جنگل‌ها، بیابان‌ها، مسائل هواشناسی و ... از طریق فضا آسان‌تر انجام گرفته و بهره اصلی آن به عموم مردم خواهد رسید.

وی مأموریت ماهواره‌های تحقیقاتی را شناخت فضا و بالا بردن توانمندی‌ها برای تربیت نیروی انسانی، ایجاد ساز و کارهای تحقیقاتی و آمادگی روی سطح زمین دانست و اظهار کرد: زمانی که این مأموریت به عملیاتی تغییر پیدا کند، ماهواره در فضا قرار گرفته و خدمات مخابراتی، رادیویی و تلویزیونی یا خدمات تخصصی به بخش‌های کشاورزی و تجاری را به صورت طولانی‌مدت ارائه خواهد کرد.

چشم‌انداز فضایی ایران خوب است

دبیر کنفرانس "آشنایی با فناوری فضایی و توانمندی‌های فضایی کشور" وجود نیروی انسانی توانمند و باتجربه در این حوزه طی 14، 15 سال اخیر را یادآور شد و تشریح کرد: با توجه به وسعت و جمعیت زیاد کشور و قرار گرفتن در منطقه‌ای که بیش از 400 میلیون جمعیت دارد، می‌توان با همکاری‌های فضایی مشترک با کشورهای همسایه در حوزه‌های مختلف چشم انداز امیدوارکننده‌ای را ترسیم کرد.

چشم‌انداز فضایی ایران امیدوارکننده است

به گزارش ایسنا، همایش "آشنایی با فناوری فضایی و توانمندی‌های فضایی کشور" روز شنبه 14 مهر در آمفی‌تئاتر دانشکده ریاضی دانشگاه علم و صنعت برگزار می‌شود.

تاریخ ارسال :  1397/7/12     
تعداد بار مشاهده :  78آمادگی کشور برای پرتاب 3 ماهواره
رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بر اینکه سه ماهواره "دوستی"،‌ "پیام" و "ناهید 1" آماده بوده و به زودی پرتاب می‌شوند،‌ گفت: ساخت ماهواره "ناهید 2" به پایان رسیده که امیدواریم تا پایان برنامه ششم آماده پرتاب شود.

به گزارش ایسنا دکتر مرتضی براری در نشست خبری امروز به مناسبت هفته جهانی فضا با اشاره به طراحی و ساخت ماهواره‌های بومی در کشور، افزود: ما تاکنون از سوی محققان کشور موفق به ساخت ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی شده‌ایم.

 

وی از آماده پرتاب بودن سه ماهواره خبر داد و یادآور شد: دو ماهواره مراحل نهایی را طی می‌کند.

 

وی در این باره خاطرنشان کرد: ماهواره "دوستی" دانشگاه صنعتی شریف،‌ ماهواره "پیام "دانشگاه امیرکبیر و ماهواره "ناهید 1" آماده پرتاب هستند.

 

رئیس سازمان فضایی ماهواره "دوستی" دانشگاه شریف را از نوع ماهواره‌های سنجشی دانست و گفت: ماهواره‌های "دوستی" و "ناهید" در مدار 250 کیلومتری قرار خواهند گرفت و طول عمر آن‌ها تا یک سال است.

next

تاریخ ارسال :  1397/7/10     
تعداد بار مشاهده :  64شرکت فضایی "بلو اوریجین" که توسط ثروتمندترین فرد حال حاضر دنیا بنا نهاده شده است، مرتفع‌ترین سقوط کپسول خود را با موفقیت آزمایش کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، امروز ( ۱۹ ژوئیه)، شرکت "بلو اوریجین" (Blue Origin)  متعلق به"جف بزوس" ، آزمایش دیگری را بر روی فضاپیمای زیرمداری "شپارد جدید"(New Shepard) انجام داد.

در این آزمایش، این شرکت امریکایی به دنبال بررسی فشار موتورها در حداکثر توان خود در ارتفاع بالا بود.

این نهمین آزمایش این سیستم بود که به صورت زنده در وب‌سایت بلو اوریجین پخش شد.

این آزمایش طراحی شده بود تا شبیه‌سازی کند که اگر در هنگام صعود، برای موشک مشکلی پیش بیاید، چه اتفاقی خواهد افتاد.


next

تاریخ ارسال :  1397/4/29     
تعداد بار مشاهده :  90دیروز موشک اسپیس ایکس ۱۰ ماهواره مخابراتی ایریدیوم را به مدار زمین برد.

به گزارش مهر به نقل از اسپیس، روز گذشته یک موشک فالکون ۹ متعلق به شرکت اسپیس ایکس، ۱۰ ماهواره مخابراتی ایریدیوم را از مقر نیروی هوایی وندربرگ به مدار زمین برد.

این پنجمین مجموعه از  ماهواره های ایریدیوم است که به فضا پرتاب می شود. جالب آنکه موشک به کار رفته در این ماموریت نخستین بار در اکتبر ۲۰۱۷ به مدار زمین پرتاب شد.

مایکل هامرسلی یکی از مهندسان اسپیس ایکس در این باره گفت: پنجمین مجموعه از ماهواره های ایریدیوم به فضا پرتاب شد. این ۵ مجموعه فقط با استفاده از ۳ موشک به آسمان فرستاده شده اند.

شرکت ایریدیوم از اسپیس خواسته ۷۵ ماهواره « Next ایریدیوم» را به مدار زمین ببرد. درهمین راستا این شرکت ۸ موشک فالکون ۹ را به قیمت ۵۳۶ میلیون دلار از اسپیس ایکس خریده است.

تاریخ ارسال :  1397/1/11     
تعداد بار مشاهده :  113


امروزه وسعت هواپیماهای مسافربری در حال گسترش است تا بتواند تعداد مسافر بیشتری را در هر پرواز به مقصد برساند و این به معنی نیاز به تولید موتورهایی عظیم الجثه است. در این راستا شرکت جنرال الکتریک(GE) به این پیشرفت نائل شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از انگجت، اخیرا موتور جت "جنرال الکتریک جی‌ئی ۹ ایکس"(GE9X) برای اولین بار آزمایش شده است. این موتور بزرگترین موتور جت جهان است.

این موتور جت برای نسل آینده جت‌های مسافربری بوئینگ "۷۷۷X” طراحی شده است. این موتور می‌تواند میزان ۱۰۰ هزار پوند فشار را تحمل کند. این در حالی است نمونه‌های مشابه پیشین فقط ۷۴ هزار پوند فشار را تحمل می‌کردند.

این موتور دارای یک فن کامپوزیتی است که قطر آن بیشتر از ۳.۵ متر است و درون یک جداکننده به قطر حدود ۴.۵ متر تعبیه شده است. این موتور بسیار عظیم‌الجثه بوده و به منظور جلوگیری از برخورد آن به سطح زمین و حرکت بر روی باند باید به روشی خاص به بال هواپیما متصل شود.

گفته شده که شاید جت مجهز به این موتور بتواند ۴۵۰ مسافر را حمل کند.

مدل " GE9X" باید برای پرواز در سال ۲۰۱۹ تایید شود که مصادف با زمان اولین پرواز آزمایشی "بوئینگ ۷۷۷X” خواهد بود. زمانی که این موتور جت آماده پرواز باشد، می‌تواند پرواز­های هوایی را تحت تاثیر خود قرار دهد.


تاریخ ارسال :  1396/12/28     
تعداد بار مشاهده :  134

 

آمار بازدید ها


وبگو | نمایش آمار بازدیدها بدون دیتابیس
» بازدید امروز: 3160
» بازدید دیروز: 19286
» افراد آنلاین این بخش: 16
» ورودی امروز موتور های جستجو: 211
» ورودی دیروز موتور های جستجو: 1723
» بازدید کل: 1738338

مجوز تجارت الکترونیک


مجوز تجارت الکترونیک

مجوز رسانه بر خط


logo-samandehi

ایران صنعت در شبکه های اجتماعی


پرداخت آنلاین شبکه اجتماعی یوتیوبشبکه اجتماعی تویترشبکه اجتماعی فیس بوک
رنگینگ سایت ایران صنعت
pr checker

ایران صنعت: 09106978820


تاریخ :1397/9/25  ساعت:  07:22:28

تمامي كالاها و خدمات اين سایت، داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران صنعت میباشد.