مقالات علمی
سایت ایران صنعت

کــاربر مهمان گـــرامی خوش آمـــدیدلوگوی سایت ایران صنعت

آبان ماه انجام می‌شود

برگزاری اولین همایش ملی مدل‌سازی و فناوری‌های جدید مدیریت آب

برگزاری اولین همایش ملی مدل‌سازی و فناوری‌های جدید مدیریت آب

نخستین همایش ملی مدل‌سازی و فناوری‌های جدید در مدیریت آب آبان ماه امسال در بیرجند برگزار می‌شود.


به گزارش ایسنا ابوالفضل اکبرپور، دبیر همایش ملی مدل‌سازی و فناوری‌های جدید در مدیریت آب با بیان اینکه مشکل آب گریبان گیر جامعه ما شده است، اظهار کرد: میزان بارندگی‌ها در این استان ۱۷۰ میلی متر در سال بوده که این امر نشان دهنده کمبود آب در این استان است.

وی افزود: در سال زراعی گذشته میزان بارندگی‌های استان به ۷۸ میلی متر رسیده که این امر نشان می‌دهد با کمبود و بحران آب مواجه هستیم.

دبیر همایش ملی مدل سازی و فناوری های جدید در مدیریت آب ادامه داد: طبق آمار وزارت نیرو در تمام دشت‌های کشور ۳۰۹ دشت وضعیت بحرانی دارند که می‌توان به دشت‌های استان کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و اصفهان اشاره کرد.

اکبرپور با بیان اینکه ۲۵ دشت خراسان جنوبی جزو دشت‌های ممنوعه هستند، تصریح کرد: ۸۵ درصد آب مصرفی در بخش کشاورزی است و این امر نشان از کشاورزی‌های ناکارآمد دارد.

وی اظهار کرد: پرت شبکه توزیع آب در استان بالای ۳۰ درصد است، بنابراین اگر فکری به حال این وضعیت نشود، با تنش آبی روبرو می‌شویم.

دبیر همایش ملی مدلسازی و فناوری‌های جدید در مدیریت آب بیان کرد: طی ۲۰ سال گذشته میزان آب استحصال شده از سفره‌های آب زیر زمینی ۱۳۰ میلیارد متر مکعب بوده که امروز به ۱۰۶ میلیارد متر مکعب رسیده است.

اکبرپور با بیان اینکه همایش ملی مدل سازی و فناوری‌های جدید در مدیریت آب ۲۹ و ۳۰ آبان ماه سال جاری در بیرجند برگزار می‌شود، تصریح کرد: آگاهی مردم در مدیریت آب و کاهش مصرف آب از جمله اهداف برگزاری این همایش است.

وی ادامه داد: مدل سازی در آب‌های سطحی و زیرزمینی، سیستم‌های انتقال آب، پدافند غیرعامل در مدیریت آب و فناوری نوین در کاهش کیفی آب از جمله محورهای همایش است.

دبیر همایش ملی مدل سازی و فناوری‌های جدید در مدیریت آب افزود: تاکنون ۱۵۰ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده است که 32 داور، این مقاله‌ها را داوری خواهند کرد.

تاریخ ارسال :  1397/7/27     
تعداد بار مشاهده :  28

 انقلاب الکترونیک و تأثیرات آن بر چاپ و بسته بندی

ماشین آلات چاپ و بسته بندیپانصد سال تغییر چندانی در صنعت چاپ رخ نداد. اما حالا همه چیز به سرعت در حال تغییر است این امر به ویژه در عرصه بسته بندی که تکنولوژی های نوین، بازارهای جدید و رقابت در آن به پرسش های تازه دامن زده اند، بیشتر صدق می کند. چاپ بسته بندی در آینده در اختیار که خواهد بود و آنچه چاپ می شود، چه خواهد بود؟


بسته بندی یک بازار بزرگ چاپی است و برخلاف اکثر بخش های تجاری چاپ، به گونه ای یکنواخت سالیانه با رشدی معادل پنج درصد همراه بوده است. بنابراین جای شگفتی نیست که چاپ بسته بندی ناجی بالقوه سایر بخش های رقابت زده به شمار می آید و منطقه ای عاری از ریسک برای صنایع تبدیلی به شمار می آید. اما آیا بسته بندی راه آسان برون رفت برای چاپکاران تجاری است که عاجزانه در جست وجوی کار بیشتر با درآمد بالاتر هستند.

بازار بزرگ
بازار بسته بندی، بازاری بزرگ است و آنقدر بزرگ که هنوز اکثر سازمان های پژوهشی، خصوصی و دولت های سراسر جهان بر سر حجم آن توافق ندارند. تفاوت برآوردها تا پنجاه درصد است (!) و علت امر نیز این است که در واقع بر سر محصولاتی که می توانند بسته بندی به حساب آیند، اتفاق نظر و وحدت رویه وجود ندارد. اما طبق نظر پایرا، این شرکت بین المللی بزرگ پژوهشی که به تازگی نیز یکی از بزرگ ترین پژوهش های موجود در عرصه بسته بندی را ارائه کرد، بازار جهانی بسته بندی بدون در نظر گرفتن لیبل چیزی حدود 477 میلیارد دلار در سال 2005 بوده است (برآورد بازار جهانی لیبل به دلیل اینکه به جای پول به میزان متر مربع تبدیلی، استوار است، دشوار می باشد. اما به هر حال میانگین این بازار را می توان تا حدود 70 میلیارد دلار به حساب آورد.)

رشد بسته بندی

با عرض پوزش ، این بخش سایت محدود به کاربران عضومی باشد .       

عضئیت

تاریخ ارسال :  1394/9/28     
تعداد بار مشاهده :  445

باند گراف

Bond Graph روش باند گراف به طور ذاتی بر اساس جریان توان بین درگاه های های اجزا یک سیستم دینامیک است.عوامل فیزیکی و تعامل آنها با هم در نظر گرفته می شوند، و به عنوان کیفیت در این مدل سازی به حساب می آید. در گام های بعدی مدل سازی مکاترونیکی جزئیات به گونه ایی که برای تشکیل و ارزیابی مدل ریاضی لازم است، مشخص می شوند. اگر موارد قبلی به خوبی به کار گرفته شود، روش گراف باند قادر است، مدل گرافیکی که بر اساس قانون اول بقای انرژی است را ایجاد کند و نیازی به بازنویسی مجدد فرمول ها نخواهد بود. بدست آوردن مدل ریاضی از مدل گرافیکی نیز به صورت اتوماتیک توسط نرم افزار انجام می شود، که باعث تمرکز اصلی طراحان روی مدل فیزیکی می شود.


تاریخچه : 

باندگراف توسط پروفسور " H. Paynter" در MIT در اوایل سال ۱۹۵۹ معرفی شد. و شاگردانش Karnopp ،Margolis و Rosenberg این مدل گرافیکی را به روشی که باعث توسعه پایدار در کار محققان زیادی شده است، بسط دادند. از آن زمان مقالات و کتب بسیاری در این مورد و مدل سازی مکاترونیکی به این روش منتشر کرده اند.از جمله کتب عالی که در این زمینه چاپ شده اند می توان به کار Sherva Das[4] و Karnopp اشاره کرد. و در مورد محیط های مدل سازی گراف باند، نرم افزارهای گوناگونی از جمله 20sim و Dymola را می توان ذکر کرد.با در نظر گرفتن جریان انرژی در یک سیستم مکاترونیکی در گراف باند، رأس های گراف مشخص کننده اجزاء و یالهای گراف مشخص کننده جریان انرژی بین آنها هستند. راس ها در گراف باند دارای چند پایانه انتقال توان هستند که انرژی می تواند به آنها داخل و یا خارج گردد. بعضی از نرم افزارها مثل 20sim، می توانند درگاه های توان را در موقع لزوم با مربع های سیاه رنگ نشان دهند.(شکل1) .

شکل ۱ باند های توان دو درگاه نیرو که دو مدل جزء را به هم متصل می کنند.

با عرض پوزش ، این بخش سایت محدود به کاربران عضومی باشد .       

عضئیت

تاریخ ارسال :  1394/7/19     
تعداد بار مشاهده :  1723


پیش بینی سناریوهای حاکم بر جهان آینده

گروه سناریو های جهانی (Global Scenario Group) در سال 1995 از سوی موسسه ی محیط زیست استکهلم در کشور سوئد تأسیس شد. این گروه به منظور دستیابی به دستورالعمل های توسعه پایدار، سناریو هایی را برای آینده ی جهان پیش بینی کرده است که در هر کدام از سناریوها، نتایج مدل های شبیه سازی، روندهای کلیدی جمعیت شناختی، اقتصادی، و زیست محیطی و نیز داستان های توصیف کننده زندگی انسان های آینده پیش بینی شده است. اعضای گروه سناریوهای جهانی برای این سناریوها داستان های مفصلی تدوین و نام آن ها را "تاریخچه های آینده" گذاشته اند. این داستان ها به شکلی نوشته شده اند که گویا افرادی در پایان قرن بیست و یکم خواسته اند برای روایت رویدادهای ابتدای قرن بیست و یکم، که جهان آن هنگام را ساخته است، مقاله ای تاریخی در یک مجله چاپ کنند. قصد اصلی گروه مذکور از ابداع این سناریوها، فراهم سازی اصولی برای اقدامات کوتاه مدت مشخص و هم چنین ارائه ی استراتژی های مدیریت ریسک است.

در نگاه کلی سه دسته سناریوی عام برای آینده جهان پیش بینی و نام های زیر برای آن ها انتخاب شدند:


- سناریوی جهان های متعارف
- سناریوی توحش و بربریت
- سناریوی گذار بزرگ

سناریوی جهان متعارف:
از طریق این دسته بندی، جوهره ی اصلی چالش های دراز مدت فراروی جهان امروز نشان داده می شود. در سناریوی جهان های متعارف، تغییر به صورت تدریجی ادامه یافته و هیچ گونه ناپیوستگی یا رویدادی شگفت انگیز روی نخواهد داد و ارزش ها و نهادهای بشر در پایان قرن بیست و یکم شبیه امروز خواهند بود.

در این سناریو دغدغه های اقتصادی و تکنولوژی با سرعت پیشرفت می کند و کشورها دنباله روی سیاست کشورهای بزرگ صنعتی خواهند بود. حل مشکلات اجتماعی و محیط زیستی وابسته به رقابت های اقتصادی خواهد بود و بزرگ ترین دغدغه سیاستمداران، دستیابی به توسعه پایدار و استفاده از تکنولوژی های دوست دار محیط زیست خواهد بود.سناریوی توحش:

در سناریوی توحش، آینده ای به تصویر کشیده می شود که بحران های فزاینده و رو به گسترش، فراتر از ظرفیت نهادهای امروزی جوامع خواهد شد به گونه ای که نهایتاً بنیان های اجتماعی، اقتصادی و اخلاقی فرو پاشیده و تمدن بشر با حرکت به سمت هرج و مرج یا استبداد کامل، انحطاط خواهد یافت.

انسان ها در قبیله های کوچک، فقیر و همیشه در حال نزاع و جنگ خواهند بود و نیز زورمداران با انباشتن ثروت، خود را در بین اکثریت مردم بی چیز و فقیر حفاظت می کنند.سناریوی گذار بزرگ:

در سناریوی گذار بزرگ، به خاطر تغییر و تحول های عمیق و به موقع ارزش ها و نهاد های بشری، آینده ای کاملاًً متفاوت ساخته خواهد شد. در واقع، در سراسر جهان مردم به کیفیت بالای زندگی، رفاه مادی، همبستگی اجتماعی و حفاظت از طبیعت دست یافته و بر آن تأکید می ورزند.

تمرکززدایی شدید و خودکفایی اقتصادی محلی و همچنین تاکید بر عدالت اجتماعی و حفاظت از محیط زیست به کمک تکنولوژی های سبز، از ویژگی های این سناریو است.

جمع بندی:
بدیهی است که سناریوی توحش و انحطاط تمدن، آینده ای است که باید از آن اجتناب کرد. سناریوی جهان های متعارف، که خرد متعارف کنونی را در خود جای داده است، نیز تا حدودی قابل پذیرش است، اما به باور اعضای گروه چنین آینده ای چندان مطلوب نیست. به بیان دیگر، آن ها معتقدند که نهاد ها و ارزش های کنونی بشر که تمایل به رشد اقتصادی توأم با کیفیت زندگی دارد.

آنها معتقدند که اگر انسان ها در واکنش به چالش های نو ظهور قرن بیست و یکم به اندازه ی کافی انعطاف پذیر نباشند و تغییرات جدی در ارزش ها ایجاد نکنند، در خوش بینانه ترین حالت و با احتمال ضعیفی شاید در سناریوی جهان متعارف دوام بیاورند اما در غیر این صورت به احتمال زیاد سناریوی توحش و بربریت محقق خواهد شد. بنابراین فقط سناریوی گذار بزرگ قادر به مواجهه با طوفان های در انتظار جوامع بشری و پرهیز از پیامدهای زیان بار خواهد بود. بنابراین، گروه مذکور براساس این سناریوها پیشنهاد می کند که مهم ترین گامی که جامعه باید به منظور توسعه ی پایدار دراز مدت بردارد انجام اقدامات کوتاه مدت و به موقع، برای تبدیل و تغییر ارزش هایی است که به نهادها و انتخاب های آینده جوامع بشری شکل خواهند داد.

منبع انگلیسی: http://www.gsg.org
منبع فارسی: http://www.vahidthinktank.com/articles/20.htm 

تاریخ ارسال :  1394/7/15     
تعداد بار مشاهده :  1877

 تکامل نیمکره های مغز و آینده نوآوریآفرینش ایده های نو و طرح افکار نوین، محصول کارکردهای شناختی و عصبی فردی است. میزان تکامل یافتگی نیمکره های مغز و سامانه عصبی در هر فرد عاملی تعیین کننده در سطح و میزان ادراک و شناخت محیط و پردازش ذهنی دریافت های حسی است. هر ایده یا اندیشه نوینی بر اثر پردازش ذهنی و یافتن ارتباط ها و تمایزهای موجود و بالقوه میان عناصر طبیعی حاصل می شود. فرآیند پردازش ذهنی متاثر از عوامل طبیعی سامانه عصبی و آموخته ها و مهارت های فردی است. بر این اساس در بحث پیرامون ایده پردازی با دو جنبه زیست شناسی سامانه عصبی و ظرفیت های آموزش انسانی رو به رو هستیم.

نیمکره های مغزگروهی از پژوهشگران که در حوزه علوم انسانی و اجتماعی فعال هستند به کارکردهای نظری مطرح در شناخت و ادراک انسان می پردازند. مهارت ها و روش های تفکر، خردورزی، کنجکاوی، یادگیری، پرسشگری و دیگر مباحثی از این دست همگی در این بخش مطرح می شوند. اما بخش دیگر یعنی جنبه زیست شناسی و عصب شناختی سامانه عصبی که در پردازش ذهنی و ایجاد افکار موثر است، مورد مطالعه عصب شناسان و دانشمندان علوم اعصاب قرار دارد. اگر این سامانه را به عنوان ابزار تفکر در انسان در نظر بگیریم، میزان کارایی این ابزار نقش و تأثیری مستقیم در شکل محصول نهایی یعنی "ایده" و "فکر" دارد.

next

تاریخ ارسال :  1394/4/25     
تعداد بار مشاهده :  1959


ارسال رایگان محصولات در فروشگاه ایران صنعت
 

آمار بازدید ها


وبگو | نمایش آمار بازدیدها بدون دیتابیس
» بازدید امروز: 1773
» بازدید دیروز: 5984
» افراد آنلاین این بخش: 10
» ورودی امروز موتور های جستجو: 295
» ورودی دیروز موتور های جستجو: 1645
» بازدید کل: 1339209

مجوز تجارت الکترونیک


مجوز تجارت الکترونیک

مجوز رسانه بر خط


logo-samandehi

ایران صنعت در شبکه های اجتماعی


پرداخت آنلاین شبکه اجتماعی یوتیوبشبکه اجتماعی تویترشبکه اجتماعی فیس بوک

ایران صنعت: 09106978820


تاریخ :1397/7/28  ساعت:  10:30:24

تمامي كالاها و خدمات اين سایت، داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران صنعت میباشد.