محيط زيست
سایت ایران صنعت

کــاربر مهمان گـــرامی خوش آمـــدیدلوگوی سایت ایران صنعت

معاینه فنی خودروها با جدیت انجام شود

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت:با توجه به اهمیت کاهش آلودگی هوا و نقش خودروها در این فرایند، معاینه فنی خودروها باید با جدیت دنبال شود.مسعود تجریشی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: خودروها نقش اساسی در آلودگی هوا دارند بنابراین با وارد شدن به فصول سرد سال و بروز پدیده وارونگی دما مشکل آلودگی هوا بیشتر می شود پس باید اجرای یک سری اقدامات مانند معاینه فنی تا قبل از شروع زمستان جدی گرفته شود.

وی تاکید کرد: معاینه فنی یکی از ارکان رسیدن به هوای سالم تر است پس تلاش کنیم حداقل وضعیت بدتر نشود چون کار زیادی برای بهتر شدن نمی توانیم انجام دهیم بنابراین با انجام کارهایی مانند معاینه فنی حداقل شرایط را تثبیت شده نگه داریم.

تجریشی اظهار داشت: انتظار ما این است که به قانون احترام گذاشته شود و آن چیزی که تعهد هر دستگاهی است چه نظارت و چه اجرا به درستی انجام شود.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یکی از مهمترین ابزاری که برای کاهش آلودگی هوا در اختیار داریم معاینه فنی خودروها است، وقتی نمی توانیم اتوبوس ها را نوسازی کنیم و واردات داشته باشیم باید آنهایی را که در اختیار داریم نوسازی ، فیلتر دوده نصب کنیم و در جا روشن نمانند.


معاینه فنی خودرو


وی در باره تاثیر تحریم ها در این روند اظهار داشت: علاوه بر تحریم ها، کمبود منابع مالی نیز در کُند شدن روند نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی تاثیر دارد، به عنوان مثال قرار بود دولت 8 میلیارد دلار برای نوسازی 70 هزار اتوبوس و کامیون اعتبار تخصیص دهد اما با کاهش فروش نفت عملا این کار عملی نشد.

معاون سازمان محیط زیست گفت:اگر شرکتی مانند هیوندایی تا 5 سال تمام تولیدات خود را به ایران بفروشد فقط کمبود اتوبوس و کامیون های ما جبران شده است؛ چون سالها است که کامیون ها و اتوبوس های خود را نوسازی نکرده ایم. اگر بخواهیم طبق قانون عمل کنیم باید تقریبا 50 درصد کامیون های کشور متوقف شوند.

تجریشی اظهار داشت: بسیاری از کارها باید در سال های قبل انجام می شد اما به دلایل مختلف از جمله تحریم ، کمبود منابع مالی و تغییر مدیریتی انجام نشده و اکنون همه روی هم تلمبار شده اند.
وی گفت: به عنوان مثال قرار بود 70 هزار تاکسی نوسازی شود، کار خوب پیش رفت و اکنون فقط حدود 5 تا 6 هزار تاکسی باقیمانده است که به علت افزایش قیمت ارز و افزایش قیمت خودرو خودرو ساز زیر بار نمی رود.با هدف حل این مشکل در حال رایزنی با بانک ها برای تامین منابع مالی هستیم اما چون ثبات مدیریتی وجود ندارد کارها به کُندی پیش می رود.

تاریخ ارسال :  1397/8/20     
تعداد بار مشاهده :  19

دوسوم از حیات وحش جهان در 5 کشور متمرکز است

محققان دانشگاه کویینزلند استرالیا دریافتند حدود 70 درصد از حیات وحش جهان در پنج کشور آمریکا، کانادا، برزیل، استرالیا و روسیه متمرکز است.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در این تحقیقات مشخص شد بین سال های 1993 تا 2009 میلادی فعالیت های کشاورزی، معدن کاوی و شهرنشینی موجب ازبین رفتن زیستگاه های حیات وحش در مناطقی از زمین با وسعت بیش از کشور هند شده است. 

در واقع صرف نظر از مناطقی در قاره آفریقا، دو سوم از حیات وحش زمین تنها در پنج کشور یافت می شود. بر اساس این تحقیقات 94درصد از حیات وحش زمین در 24 کشور متمرکز شده و 70 درصد آن تنها در 5 کشور آمریکا، کانادا، برزیل، استرالیا و روسیه متمرکز است.
در حال حاضر بخشی از حیات وحش توسط قوانین کشورها مورد حمایت قرار گرفته است، اما در اغلب کشورها، قوانین و برنامه خاصی برای این امر وجود ندارد. در واقع هیچ تضمینی برای حمایت بلندمدت دولت ها، صنایع و جوامع بشری از حیات وحش زمین وجود ندارد.
به اعتقاد محققان کاهش سرعت یا جلوگیری از گسترش صنایع در زیستگاه های حیات وحش و تدوین سازوکارهایی برای بخش خصوصی به منظور حفاظت از محیط زیست به همراه توسعه و بهبود روش های مدیریت ماهیگیری می تواند در حفظ حیات وحش زمین موثر باشد.
بر اساس این تحقیقات حدود صد سال قبل تنها 15 درصد از سطح زمین توسط انسان ها مورد استفاده قرار می گرفت. اما اکنون بیش از 77 درصد سطح زمین و حدود 88 درصد از اقیانوس ها دستخوش تغییرات ناشی از فعالیت های انسانی شده اند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.

تاریخ ارسال :  1397/8/16     
تعداد بار مشاهده :  27

بران کمبودهای سازمانی با مشارکت مردم در حفاظت از محیط زیست

تهران- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست یزد معتقد است مشارکت مردمی در امر حفاظت و بهره‌برداری خردمندانه می‌تواند کمبود سازمانی را در راستای حفاظت از محیط زیست جبران کند.


محیط زیست

به گزارش شامگاه پنجشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، نیره پورملایی در روند بازدید رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از قرق‌های اختصاصی محیط زیست این استان گفت: تغییر اقلیم، خشکسالی و تخریب‌هایی که انسان در محیط خود داشته باعث شد جمعیت حیات وحش در مناطق کاهش یابد از این رو استان یزد نیز در بعضی مناطق با حذف یا کاهش جمعیت حیات وحش مواجه شده است.

وی افزود: اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد از استقبال علاقه‌مندان به طبیعت به عنوان فرصت احیای زیستگاه‌ها و جمعیت‌های حیات وحش بهره گرفت و در نهایت با پیگیری موضوع، از 5 قرق مصوب در شورای عالی حفاظت محیط زیست، سه قرق اختصاصی به نام‌های علی‌آباد چهل گزی، دربید و روباز، مجموعا با 132 هزار و 897 هکتار مساحت یعنی 1.8 درصد از خاک استان را راه‌اندازی کرد.

قرق علی‌آباد چهل گزی به مساحت 50 هزار و 634 هکتار در غرب و جنوب غرب منطقه حفاظت شده کالمند بهادران و قرق روباز به مساحت 6 هزار و 348 هکتار در شمال غرب منطقه حفاظت شده کالمند بهادران و ما بین دو منطقه کالمند بهادران و شیرکوه قرار گرفته و به عنوان حائل و پشتیبان برای حیات وحش مناطق مزبور هستند.

قرق دربید نیز به مساحت 75 هزار و 915 هکتار بخشی از زیستگاه یکپارچه و به هم پیوسته بافق- سیاهکوه است که یکی از کریدورهای مهم زیستی حیات وحش به ویژه یوزپلنگ آسیایی به حساب می‌آید. این قرق در غرب منطقه شکار ممنوع آریز بافق و پناهگاه حیات وحش دره انجیر قرار دارد و پشتیبان مناسبی برای این مناطق است.

** واگذاری قرق‌ها به جوامع محلی یک کار مثبت است

همچنین احمد علی کیخا رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی در این بازدید با بیان اینکه واگذاری قرق‌ها به جوامع محلی یک کار مثبت است، گفت: با توجه به اینکه یزد جزء استان‌‌هایی است که در سال کمترین بارش را دارد و با کمبود آب روبه‌رو است، باید این منطقه به جای توسعه کشاورزی و صنعت که بیشترین مصرف آب را دارند به سمت صنعت گردشگری و طبیعت‌گردی سوق داده شود.
وی طی بازدیدی که به همراهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی از قرق‌های استان یزد داشت، اظهار کرد: خوشبختانه آمارها در یزد نشان می‌دهد که با واگذاری قرق‌های اختصاصی به جوامع محلی با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست، درصد رشد جمعیت حیات وحش بالا رفته و این گامی است در جهت حفظ گونه‌های جانوری که با آن می‌توان به توسعه پایدار دست پیدا کرد.

کیخا گفت: امیدواریم در این خصوص شرایط بهره‌برداری خردمندانه‌ای را فراهم کنیم و با این آغاز خوب بتوانیم این راه را ادامه داده و به سایر مناطق کشور نیز تسری دهیم.
در ادامه این بازدید، نمایندگان و اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی از راه‌اندازی قرق‌های اختصاصی و واگذاری آنها به بخش خصوصی و جوامع محلی بازدید کرده و شرایط را مثبت ارزیابی کردند.

تاریخ ارسال :  1397/8/04     
تعداد بار مشاهده :  44

طلای کثیف، زباله هایی که درآمدزایی می کنند

امروزه از زباله به عنوان طلای کثیف یاد می شود و دفع آن از چالش های اصلی مدیریت شهری و زیست محیطی به شمار می رود.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، روزانه ده ها هزار تُن زباله در ایران تولید می شود که بخش بزرگی از آن به دلیل نبود مدیریت کافی و استفاده درست به تپه هایی از خاکروبه در اطراف اماکن مسکونی تبدیل می شوند. نابود کردن پسماند بهترین راهکاری است که مسئولان شهری برای مدیریت آن به کار گرفته اند تا از مقابل دیدگان ما خارج شود این در حالی است که معدوم سازی پسماند روی زمین می تواند مشکلات فراوانی را برای ساکنان آن در هر نقطه از زمین به خصوص برای روستایی ها به وجود آورد.

طلای کثیف، زباله هایی که درآمدزایی می کنند

صنعت بازیافت به یک صنعت پر درآمد و پولساز در کشورهای پیشرفته مبدل شده است. و این کشورها زباله های خود، از پلاستیک گرفته تا زباله های الکتریکی مانند قطعات گوشی و رایانه را بازیافت کرده و درآمد خوبی نصیب خود می کنند. این اتفاق دقیقا زمانی رخ می دهد که طبق آمار سالانه میلیون ها تن زباله در ایران تولید می شود و معمولا به جای ایجاد یک فرصت طلایی از آن، پسماند ها را در محیط رها کرده و یک تهدید را برای محیط زیست کشور ایجاد می کنند.

تجربه های جهانی بسیار قابل توجهی در خصوص موضوع مدیریت پسماند در دنیا وجود دارد که می توان از آن ها برای بهینه سازی استفاده از این طلای کثیف بهره برد تا نه تنها ضرر رسان نباشد بلکه منفعت های زیادی نیز برای منطقه ایجاد کند.

طلای کثیف، زباله هایی که درآمدزایی می کنند

محمد جعفر فلسفی، رئیس شورای شهر اهواز، در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، در خصوص چگونگی زباله هایی که مردم تولید می کنند عنوان کرد: در اهواز به دلیل شرایط آب و هوایی تحمل بیش از چند ساعت نگهداری زباله، نه در داخل خانه امکانپذیر است و نه در خیابان، پس شهرداری موظف به جمع آوری این زباله ها است که بخشی از آن ها تَر و بخش دیگر آن خشک است وقتی که این پسماند ها مخلوط باشند کار سخت است. هر چند تلاش ما بر آن است تا از نیمه دوم سال بحث تفکیک در مبدا، که یک ماموریت بسیار مهم بر عهده شهرداری اهواز است و کلانشهر ما نیز در این زمینه عقب مانده را پیگیری کنیم.

طلای کثیف، زباله هایی که درآمدزایی می کنند

وی افزود: زباله بر عکس تفکر رایج ارزش دارد، خشک ها باید جدا شوند و بخش تَر نیز باید در مراحل بعدی و توسط شهرداری جمع آوری شده و بخشی از آن که قابلیت تبدیل به کود را دارد از آن بهره گیری شود. در هر صورت در بخش مقصد نیز تفکیک ها صورت می گیرد گر چه صنایع جانبی را باید برای اینجا پیش بینی کرد که هدف نهایی ما تبدیل زباله به ارزش است.

طلای کثیف، زباله هایی که درآمدزایی می کنند

فلسفی با طرح این پرسش که چرا زباله باید دفن شود و چقدر را اصلا می شود دفن کرد؟ بیان داشت: زباله هایی که از سال ٩۱ در حال دفن هستند، قابلیت تبدیل شدن به یک ارزش افزوده را دارند. نخاله های ساختمانی را می توان به مصالح تبدیل و نیاز های جامعه به تعمیرات ساختمانی را از این راه رفع کرد. از پلاستیک می توان پودر یا کفپوش تهیه کرد، از کاغذ می توان مقوا ساخت و از مابقی زباله ها مانند مواد خوراکی و دیگر پسماند غیر قابل بازیافت می توان سوخت تولید کرد در اصل قصد ما از بازیافت به جای افزودن معظلی به معظلات شهری، انجام کار مفید بر روی زباله، به جای دفن کردن آن است.

احمدرضا لاهیجان زاده، مدیر کل محیط زیست استان خوزستان در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، با اشاره به تولید روزانه بین هزار تا ٨۰۰ هزار تن زباله در شهرستان اهواز تاکید کرد: این حجم از پسماند می تواند موجبات آلودگی محیطی، خاک، آب های زیر زمینی و همچنین بیماری های ناشی از آن را شامل شود. در مواردی نیز ممکن است افرادی سود جو برای به دست آوردن فلز در میان لاستیک های ماشین آن را آتش زاده که می تواند اثرات مضری بر محیط زیست پیرامون داشته باشد و با توجه به پدیده گرد و غبار و فِلِرها آلودگی محیطی را تشدید می کند.

طلای کثیف، زباله هایی که درآمدزایی می کنند

وی افزود: با توجه به اهمیتی که بازیافت زباله در جهان امروز دارد و اهواز نیز جمعیتی نزدیک به یک میلیون نفر را دارا است که با شهرهای متصل به آن بین 800 تا هزار تن زباله در این مناطق تولید می شود بحث بازیافت پسماند بسیار مهم می شود. هر چند که زباله ها از شهر ها جمع آوری و به محل دفع زباله حمل می شوند اما آنچه که مهم است اتفاقات رخ داده در حومه شهر ها است. زباله هایی که به صورت غیر قانونی و توسط عده ای سود جو در این مناطق رها می شوند.

طلای کثیف، زباله هایی که درآمدزایی می کنند

محمد رضا قنواتی، مدیر عامل پسماند استان خوزستان در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، در خصوص چگونگی تولید و بازیافت زباله ها اظهار کرد: روزانه ٨۶٧ تُن زباله در شهر اهواز تولید می شود که ٧۰ درصد آن تَر و ٣۰ درصد خشک است. روزانه ٢ و نیم درصد زباله خشک در شرکت بازیافت زباله، تفکیک می شود. که برای جلوگیری از دفن آن باید به کود تبدیل شود که متاسفانه در شهر اهواز چنین نیست. صرفه اقتصادی زباله بسیار مهم است. مدیریت زباله ماهیت اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی دارد و یک پروژه نیست بلکه یک پروسه است. اینکه دقیق گفته شود چه میزان صرفه اقتصادی دارد رقم دقیق نمی توان گفت اما بر اساس اطلاعات ما حدود ٢ هزار تُن سود دارد.

طلای کثیف، زباله هایی که درآمدزایی می کنند

گفته های مدیران و مسئولین شهر اهواز نسبت به کم کاری در زمینه بازیافت زباله در حالی است که ایران به ‌رغم اینکه طبق آمار منتشر شده سالانه ۲۰‌ میلیون تن زباله و پسماند در آن تولید می‌شود،‌ نتوانسته است جایگاه خوبی را در این صنعت پولساز برای خود پیدا کند. این است که حجم بالای زباله تولیدی در ایران به جای ایجاد فرصتی طلایی، به تهدیدی برای محیط زیست کشور تبدیل شده است. به‌نظر می‌رسد شهرداری‌ها به جای اتکا به درآمدهای ناپایدار که عمدتا حاصل تراکم‌فروشی‌ در سطح شهر است،‌ بهتر است به بازیافت زباله به‌عنوان یک روش جدید برای درآمدزایی روی بیاورند و از این طریق به محیط زیست کشور نیز کمک کنند.

طلای کثیف، زباله هایی که درآمدزایی می کنند

تاریخ ارسال :  1397/8/04     
تعداد بار مشاهده :  39

وارونگی دما 4 روز قبل از وقوع قابل پیش بینی است

تهران- ایرنا- مدیرکل پیش بینی سازمان هواشناسی کشور گفت:پدیده وارونگی دما چهار روز یا 96 ساعت قبل از وقوع قابل پیش بینی است و اکنون این کار روزانه در قالب انتشار یک بولتن انجام می شود.

وارونگي

وارونگی دما یا وارونگی گرمایی یا اینورژن به پدیده‌ای گفته می‌شود که در آن برخلاف حالت طبیعی با افزایش ارتفاع دما نیز زیاد می‌شود و در این شرایط درجه حرارت پائین جو کمتر از طبقه فوقانی می‌باشد. این پدیده آلودگی هوا در کلانشهرها را تشدید می کند. 
با تصویب قانون هوای پاک و تصویب آیین نامه های اجرایی آن وظایف هر دستگاه در راستای کاهش آلودگی هوا مشخص شد و براساس آیین ‌نامه اجرایی تبصره (3) ماده (3) قانون هوای پاک در خصوص اقدامات مربوط به مواقع شرایط اضطرار آلودگی هوا ، سازمان هواشناسی باید 96 ساعت قبل از وقوع پدیده اینورژن آن را پیش بینی و به سازمان ها و نهادهای مربوطه اعلام کند. 
احد وظیفه مدیرکل پیش بینی سازمان هواشناسی کشور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا درباره توانایی سازمان هواشناسی برای اجرای تبصره (3) ماده (3) قانون هوای پاک اظهار داشت: مقیاس پدیده اینورژن در محدوده شهرها و کلانشهرها است؛ وقتی از محدوده شهر خارج شویم دیگر شرایط تغییر می کند و آلودگی وجود ندارد، بروز آن هم کاملا وابسته به شرایط جوی مانند باد است، یعنی با بودن باد آلودگی کاملا از بین می رود و نبود آن انباشت آلایندگی را به همراه دارد. 
وی افزود: بنابراین برای انجام این کار نیاز به یک سری مدل های عددی در مقیاسی که طول موج آنها در حد ابعاد شهرها باشد داریم از سوی دیگر هم نیازمند یک سری ابزارهایی هستیم که بتوانیم پایش را انجام دهیم. 
وظیفه ادامه داد: یک سری از ابزارها به ایستگاه های سطح زمینی که شهرداری تهران، سازمان حفاظت محیط زیست در اختیار دارد، مربوط می شود. همچنین سازمان هواشناسی نیز در هشت کلانشهر از جمله تهران، اصفهان و تبریز این ایستگاه های اندازه گیری را دارد. 
وظیفه گفت: شهرداری تهران بیش از 20 ایستگاه و همین تعداد هم سازمان محیط زیست دارد، سازمان هواشناسی نیز علاوه بر این ایستگاه ها یک سری امکانات دیگر مانند «رادیو سوند» sonde یا گمانه زنی در اختیار دارد، در واقع اطلاعات را از آنها می گیریم و از داده های خودمان هم استفاده می کنیم بعد در قالب مدل های عددی پیش بینی را انجام می دهیم. 
مدیرکل پیش بینی سازمان هواشناسی افزود: این پیش بینی به یک سرd مدل ها و تحلیل وابسته است یعنی توان کارشناس است که بتواند از این اطلاعات و تجربه استفاده کند تا شدت ، سطح و ارتفاع اینورژن را تخمین بزند که این کار در سازمان هواشناسی انجام می شود. 
وی ادامه داد: البته باید بگویم که به آخرین فناوری روز دنیا مجهز نیستیم و نیازمند مدل های عددی بهتری هستیم الان مدل های عددی داریم که آلودگی را در کلانشهر تهران تخمین می زند اما نیاز به ارتقا دارد تا در شرایط مختلف با صحت بیشتری این کار انجام گیرد و غلظت ها را بهتر نشان دهد در واقع از نظر پایش ایستگاه های موجود در شهرداری، سازمان محیط زیست و هواشناسی باید به شکل بهینه ای کالیبره شوند تا تطبیق خوبی بین مدل و داده های واقعی انجام شود و این ارتباط معنا دارتر شود. 
وظیفه درباره رادیو سوند توضیح داد: این رادیو وسیله ای است که یک سنسور هواشناسی دارد و توسط بالن پر از باد هلیوم به هوا می رود که نمایه دما، رطوبت، باد و فشار در جو به دست می آید که مهمترین مولفه برای تعیین اینورژن باد، دما و رطوبت است زیرا وقتی اینها را داشته باشیم به راحتی می توان وقوع اینورژن را پیش بینی کرد. 
وی گفت : یک رادیو سوند در تهران در فرودگاه مهرآباد فعال است اما کافی نیست، برای بالا بردن دقت در پیش بینی ها باید تعدادی برج داشته باشیم، در کشورهای مختلف دنیا برج هایی به ارتفاع 500 متر و به فاصله 10 متر از هم وجود دارد که سنسورهای هوا روی آنها نصب شده و شرایط جوی را به صورت مداوم اندازه گیری می کند و بر اساس آن وارونگی دما محاسبه می شود. 
وظیفه تصریح کرد: در ایران حتی یکی از این برج ها را هم نداریم شاید اگر برج میلاد را تجهیز کنیم یک نقطه از شهر تهران را بتوان به این روش اندازه گیری کرد. 
مدیر کل پیش بینی سازمان هواشناسی اظهار داشت: همچنین از طریق مدل هم شرایط را محاسبه می کنیم یعنی بدون اینکه رادیو سوند را به بالا بفرستیم از طریق مدل های زیرین جو می توانیم تخمین بزنیم که در 24 ساعت یا 5 روز آینده چه شرایط جوی در پیش داریم. 
وی گفت: پیش بینی ها براساس استانداردهایی که سازمان محیط زیست و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مشخص کرده است، انجام می شود، مثلا اگر پارامترهای تعیین شده مانند ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون زیر 50 PPM باشد هوا پاک است که ما هم بر این اساس اندازه گیری می کنیم. 
وظیفه درباره درصد خطا در پیش بینی ها اظهار داشت: هر قدر بازه های زمانی کمتر باشد درصد خطا در پیش بینی کمتر می شود، مثلا درصد خطای پیش بینی در 24 ساعت بسیار کمتر از 96 ساعت است برای 24 ساعت اول میزان صحت پیش بینی بالای 90 درصد است البته بستگی به نوع پدیده نیز دارد. 
وی به تعداد ایستگاه های هواشناسی در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: سازمان هواشناسی بیش از 400 ایستگاه هواشناسی در سراسر کشور دارد که نیروی انسانی در آنها فعال است، تعدادی هم ایستگاه خودکار و حدود چهار هزار ایستگاه باران سنجی دارد که میزان بارش ها را اندازه گیری می کنند. 
وظیفه ادامه داد: سازمان هواشناسی در نظر دارد تعداد ایستگاه ها به خصوص ایستگاه های خودکار را افزایش دهد، دنیا هم به سمت ایستگاه های خودکار در حرکت است، البته این ایستگاه ها گران هستند و هزینه نگهداری آنها نیز بالا است و چون کشوری هستیم که فناوری های ما معمولا وارداتی است از این رو برای ما گران تر تمام می شود اما سیاست ما این است که برای ایستگاه های حساس مانند فرودگاه، ایستگاه هایی را که نیروهای انسانی در آنها فعال است حفظ کنیم و به تدریج در سراسر کشور ایستگاه های خودکار راه اندازی کنیم. 
مدیر کل پیش بینی سازمان هواشناسی تاکید کرد: هر چقدر حجم اطلاعات بیشتر باشد دقت پیش بینی هم بالا می رود و میزان خطا کمتر می شود بنابراین باید به فناوری روز دنیا مجهز شویم. 
وی گفت: البته یکی از منابع خطای مدل های عددی در دنیا از روی دریاها است چون تعداد ایستگاه ها در دریاها کم است مثلا در قطب جنوب و اقیانوس ها تعداد ایستگاه های کمی وجود دارد و این داده ها معمولا محدود به اطلاعاتی است که از کشتی ها و یا هواپیماهای عبوری به دست می آید. 
وظیفه افزود: نگهداری این بویه ها گران و دشوار است، امواج آنها را دور می کند، گم می شوند و از دست دزدان دریایی هم در امان نیستند از این رو تعداد زیادی در دریاها و اقیانوس ها نصب نمی شوند. 
وی گفت: سازمان هواشناسی 7 تا از این ایستگاه ها را در خلیج فارس از جمله در بنادر جنوب مانند هرمزگان، قشم، بوشهر و چابهار دارد، البته تعدادی را هم آب با خود می برد، مثلا چندی پیش یکی از آنها را در دریای عمان پیدا کردیم ، در دریای خزر نیز دو ایستگاه یکی در بندر امیرآباد و یکی هم در بندر کیاشهر داریم. 
وظیفه اظهار داشت: این ایستگاه ها در واقع بویه های دریایی هستند که جهت باد، سرعت باد روی سطح آب، فشار هوا ، رطوبت و مقدار باران را اندازه گیری می کنند که عمدتا ارتفاع موج، سرعت باد و جهت باد از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا اگر قرار باشد توفانی رخ دهد از این پارامترها می توان فهمید. 
مدیر کل پیش بینی سازمان هواشناسی گفت: این ایستگاه ها انواع مختلف دارند تعدادی روی آب غوطه ور هستند و تعدادی هم در کف دریاها و اقیانوس ها نصب شده اند.

تاریخ ارسال :  1397/8/01     
تعداد بار مشاهده :  23


ارسال رایگان محصولات در فروشگاه ایران صنعت
 

آمار بازدید ها


وبگو | نمایش آمار بازدیدها بدون دیتابیس
» بازدید امروز: 1326
» بازدید دیروز: 6090
» افراد آنلاین این بخش: 16
» ورودی امروز موتور های جستجو: 221
» ورودی دیروز موتور های جستجو: 1472
» بازدید کل: 1451199

مجوز تجارت الکترونیک


مجوز تجارت الکترونیک

مجوز رسانه بر خط


logo-samandehi

ایران صنعت در شبکه های اجتماعی


پرداخت آنلاین شبکه اجتماعی یوتیوبشبکه اجتماعی تویترشبکه اجتماعی فیس بوک

ایران صنعت: 09106978820


تاریخ :1397/8/28  ساعت:  08:29:46

تمامي كالاها و خدمات اين سایت، داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران صنعت میباشد.