روانشناسی
سایت ایران صنعت

کــاربر مهمان گـــرامی خوش آمـــدیدلوگوی سایت ایران صنعت

ترفندهایی برای کنترل کودکان و نوجوان در ایام تحصیل

یک روان شناس کودک و نوجوان گفت: سرکوفت زدن در زمینه تحصیلی نه تنها بهبود اوضاع درسی فرزندتان را در پی نخواهد داشت بلکه موجب تخریب رابطه شما و فرزندتان خواهد شد.

وضعیت تحصیلی نوجوانتان را با شروع سال تحصیلی جدی بگیرید

سید شهرام علیزاده روان شناس و مشاور کودک و نوجوان در گفتگو با خبرنگارحوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: شروع ماه مهر برای دانش آموزان دوره متوسطه آبستن تغییرات قابل توجهی است.

وی با بیان اینکه اغلب والدین در مورد تحولات جسمانی و روانی فرزندشان در این دوره از اطلاعات کافی برخوردار نیستند و این مسئله موجب افزایش تنش در روابط متقابل بین آن ها خواهد شد، عنوان کرد: برای برقراری ارتباط سازنده با فرزندتان لازم است نسبت به  تغییرات دوران بلوغ آگاه باشید و خود را با شرایط جدید سازگار کنید.

دوران طولانی هیجانات

علیزاده افزود:  تغییرات هورمونی  در دوران بلوغ، نوجوان را به فردی غیر قابل پیش بینی تبدیل می کند و تلاطم و بروز خشم یکی از ویژگی های دوران بلوغ است که موجب نگرانی والدین می شود.

واکنش تند به نصیحت

وی ادامه داد: نوجوانان از نصیحت بیزارند. اگر تاثیر نصیحت های خود بر فرزندتان را بررسی کنید، متوجه خواهید شد  که یک گوش آن ها در و گوش دیگرشان دروازه است. سعی کنید با او همراه شوید تا بتواند با درک درست از مسائل آنها را حل و فصل کند.

سرکوفت زدن در زمینه تحصیل

وی با بیان اینکه سرکوفت زدن نه تنها بهبود اوضاع درسی فرزندتان را در پی  نخواهد داشت و موجب تخریب رابطه شما و فرزندتان خواهد شد، افزود: سرکوفت زدن پادزهری برای مشکلات تحصیلی فرزندتان نیست و تنها دستاورد شما با به کار بردن این شیوه، به وجود آمدن حس خشم و انتقام در وجود او خواهد بود.

مقایسه با همسالان

این روان شناس کودک و نوجوان  تشریح کرد: نوجوانان به ندرت مقایسه شدن با همسالان خود را فراموش می کنند. رنج ناشی از مقایسه شدن در دوره نوجوانی بسیار چشمگیر است و می تواند موجب بروز مشکلات خلقی و رفتاری مختلفی شود.

افسردگی فصلی

وی با بیان اینکه با فرارسیدن پاییز روزها کوتاه می شوند و همچنین شدت نور کاهش می یابد، ادامه داد: این تغییر آب وهوایی می تواند موجبات افسردگی نوجوانان را فراهم آورد؛ از جمله علائم افسردگی نوجوانان  می توان به پرخوابی یا بی خوابی، پرخاشگری، گوشه گیری بیش از حد و تغییر اشتها اشاره کرد. در این شرایط او را درک کنید و در تنگنای بلوغ با او همراه شوید.

علیزاده در پایان گفت: نوجوانی دوره پرفشاری است که اعضای خانواده را با چالش های قابل توجهی مواجه می کند؛ در این شرایط آگاهی والدین از ویژگی های نوجوان سرنوشت ساز و بسترساز سلامت روان نوجوان خواهد بود.

تاریخ ارسال :  1397/7/30     
تعداد بار مشاهده :  23

بررسی علت میل به تنها ماندن در نوجوانان/ لزوم احترام گذاشتن به حریم خصوصی نوجوان

یک روانشناس گفت: با ورود کودکان به دوره نوجوانی، تمایل آنها برای تنها ماندن بیشتر می شود که ناشی از تغییرات جسمانی و روانی دوران بلوغ اوست.

به حریم خصوصی نوجوان خود احترام گذارید

سید شهرام علیزاده متخصص و روانشناس کودک و نوجوان  در گفتگو با خبرنگارحوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: با ورود کودکان به دوره نوجوانی تمایل آنها برای تنها ماندن بسیار بیشتر می شود که تغییرات این چنینی، ناشی از تغییرات جسمانی و روانی دوران بلوغ اوست. در این هنگام پیشروی نوجوان به سوی استقلال، والدین را نگران می کند و موجب می شود تا با فرزندشان دچار مشکل شوند.

این روانشناس در ادامه بیان کرد: به کار بردن جملاتی همچون «چرا همش توی اتاقتی؟»، «از وقتی میای تو اتاقی و اصلا با ما توجه نمیکنی» ناشی از عدم اطلاع والدین  از تغییرات دوران بلوغ است.

وی تصریح کرد: آنچه والدین در ذهن خود از کودکشان به خاطر دارند، فرزندی مطیع و به اصطلاح حرف گوش کن است که عادت داشت همه جا همراه آنان باشد و در حضور آنها احساس امنیت می کرد؛ اما تغییرات دوران طوفانی بلوغ، والدین را به فکر فرو می برد تا از خود بپرسند چه اتفاقی افتاده که فرزند شاد دیروز دوست دارد تنها باشد و از ما فاصله می گیرد؟

علیزاده با بیان اینکه نوجوانان در این مدت علاقه به تنهایی دارند، افزود: نوجوانان در این مدت علاقه مند هستند تا ساعات قابل توجهی را تنها باشند و می خواهند در یک محیط آرام به مسائل خود بپردازند؛ کتاب بخوانند، به آینده فکر کنند و یا برای کارهای دیگری که مورد علاقه آنهاست وقت بگذارند.

این روان شناس عنوان کرد: گاهی اوقات نوجوانان می خواهند در برابر نصیحت های بی امان والدین خود ایمن باشند و قصد آنها از تنها ماندن فرار از سوال و جواب های بی شمار و دستورات والدین است. نوجوان با انتخاب تنهایی از فشار بیش از حد والدین فرار می کند تا در تیررس آنها نباشد؛ همچنین ممکن است که فرزندمان در ارتباط با دوستانش یا در مسائل تحصیلی اش با مشکل مواجه شده باشد و یا ارتباط متشنج والدین در کانون گرم خانواده او را به این سمت و سو برده باشد.

وی با بیان اینکه کودکان و نوجوانان به حریمی خصوصی نیاز دارند تا بتوانند در آن کندوکاو کنند و هویت خود را بیابند، گفت: والدین باید در مورد نگرانیشان با فرزند خود صحبت کنند. هنگامیکه او در اتاق خود تنهاست، به حریم خصوصی او احترام گذارید و در صورتی که با خواهر یا برادرش اتاق مشترکی دارد طوری برنامه ریزی کنید تا بتواند مدتی را تنها بماند.

این روانشناس عنوان کرد: در صورتی که نگرانی خود را با نوجوان مطرح کنید، فضای امنی را برای او فراهم آورید و با احتمال بیشتری مسائل و مشکلات خود را با شما در میان خواهد گذاشت.

علیزاده با اشاره به اینکه علاقه بیش از حد نوجوان به تنهایی ممکن است خطرناک باشد، گفت: در صورتی که تمایل نوجوان به تنها ماندن بیش از حد باشد، لازم است باید از نگاهی دیگری چون افسردگی بررسی شود و با مشاهده علایم دیگری همچون بی اشتهایی یا پراشتهایی، کم خوابی یا پرخوابی، انزواطلبی، ماتم گرفتن، ناراحتی و خشم فرزند خود را به روانشناس متخصص نوجوان ارجاع دهید تا در مورد حالات او بررسی های بیشتری انجام شود.

تاریخ ارسال :  1397/7/30     
تعداد بار مشاهده :  25

راهکار‌هایی برای آموزش کنترل خشم به کودکان

یک متخصص کودک و روانشناس گفت: قبل از آموزش کنترل خشم به کودکان، باید والدین مهارت کنترل خشم را بلد باشند.

راهکار هایی برای آموزش کنترل خشم به کودکان

ریحانه گیلانی متخصص کودک و روانشناس در گفتکو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد؛ یکی از مهارت های زندگی که باید در راستای فرزند پروری موفق به کودکان و فرزندانمان آموزش دهیم، آموزش مهارت کنترل خشم به کودکان است.وی با بیان اینکه مهم ترین نکته در آموزش کنترل خشم به کودکان این است که والدین خود مهارت کنترل خشم را بلد باشند گفت: مهارت کنترل و مدیریت خشم را پدر و مادر باید در خود نهادینه کنند تا کودکان نیز بتوانند آن را یاد بگیرند.

گیلانی ادامه داد: کنترل خشم یک مهارت در زندگی است و به کودکان باید چگونگی این کنترل را آموخت. بنابر این به آنان یاد دهیم چه به لحاظ فکری و چه از جنبه بدنی خشم را از خودشان دور کنند. برای شروع بهتر است مهارت های حل مسئله را به آنان آموزش دهیم. به طور مثال به کودکان بیاموزیم که هنگام خشم چه کارهایی را می توانند انجام دهند و مجاز به انجام چه کارهایی نیستند.

وی با اشاره به اینکه یکی از بهترین راه ها برای سازگاری با پاسخ های فیزیکی مضر در برابر خشم این است که یک کار فیزیکی دیگر را انجام دهند، افزود: از پنج حس بچه ها برای آرام کردن آنها هنگام خشم می توانید استفاده کنید. گوش کردن به یک موزیک، کشیدن یک نقاشی، بیرون رفتن و قدم زدن، آب پاشیدن به صورت، فشردن خمیر بازی، نفس های عمیق و آهسته کشیدن، خوردن یک خوراکی یا نوشیدنی، همه اینها به یک پاسخ مناسب تردر مقابل احساس خشم کمک می کند.

این متخصص و روانشناس تاکید کرد: بهتر است والدین هنگام خشم کودک، سعی نکنند در کودک این باور را ایجاد کنند که خشمش بی مورد است و مسئله مهمی وجود ندارد. در عوض با او همدردی کنند و به او بگویند که شرایطش را درک می کنند و می فهمند که او عصبانی است.

وی تصریح کرد: از آنجا که خشم بر اثر تکرار عادت می شود، شایسته است تا حد امکان از امور خشم آور پرهیز شود. باید به کودک آموخت چه وقتی خشمگین شود و چه وقت خشم خود را فرونشاند. کودک باید یاد بگیرد که چگونه خشم خود را به شیوه مطلوب بیان و کنترل کند، نه اینکه از اظهار آن خودداری کند. اگر برخورد با اوضاع خشم آور از حد بگذرد، به شخصیت کودک موقتا و یا برای همیشه لطمه می زند . شیوه کنار آمدن با موانع زندگی به سن و تجارب گذشته کودک بستگی دارد.

تاریخ ارسال :  1397/7/24     
تعداد بار مشاهده :  18

«تابوت درمانی» جنجال یک روانپزشک در اوکراین اما پلیس به این راحتی ها نمی توانست از کنار موضوع بگذرد. آنها به تحقیقات خود ادامه دادند. آیا ممکن است دکتر زلوترو در پوشش این اقدام درمانی عجیب، جنایتی مرتکب شده و با خلق یک روش درمانی نامتعارف سعی در پنهان کردن آن داشته باشد؟!

اخبار,اخبارفرهنگی وهنری,تابوت درمانی دراکراینnext

تاریخ ارسال :  1397/7/06     
تعداد بار مشاهده :  21


علت نبود تمرکز در افراد چیست؟

شناسایی علت نبود تمرکز در کنترل تمرکز و حواس به هنگام انجام بسیاری از کارها به شما کمک خواهد کرد. در این مقاله قصد داریم چند علت بسیار شایع نبود تمرکز را به شما معرفی کنیم.


نگاهی به علت عدم تمرکز در افراد

به گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ نبود تمرکز  در زمان انجام کارها برای شما دردسر ساز خواهد بود. به گونه ای که اگر تمرکز و حواس کافی در اجرای کارهایتان نداشته باشید، ممکن است یک کار چند دقیقه ای را چندین ساعت طول بدهید. یا حتی در برخی مواقع به "علت نبود تمرکز" احتمال دارد یک کار را چند بار متوالی انجام دهید و نتیجه ای نگیرید.  ما در این مقاله بر آن شده ایم تا شما را با شایع ترین علت نبود تمرکز در افراد مختلف آشنا کنیم، با ما همراه باشید.next

تاریخ ارسال :  1397/7/04     
تعداد بار مشاهده :  23


ارسال رایگان محصولات در فروشگاه ایران صنعت
 

آمار بازدید ها


وبگو | نمایش آمار بازدیدها بدون دیتابیس
» بازدید امروز: 731
» بازدید دیروز: 6731
» افراد آنلاین این بخش: 30
» ورودی امروز موتور های جستجو: 120
» ورودی دیروز موتور های جستجو: 1940
» بازدید کل: 1357748

مجوز تجارت الکترونیک


مجوز تجارت الکترونیک

مجوز رسانه بر خط


logo-samandehi

ایران صنعت در شبکه های اجتماعی


پرداخت آنلاین شبکه اجتماعی یوتیوبشبکه اجتماعی تویترشبکه اجتماعی فیس بوک

ایران صنعت: 09106978820


تاریخ :1397/8/01  ساعت:  03:18:05

تمامي كالاها و خدمات اين سایت، داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران صنعت میباشد.