تغذیه سالم
سایت ایران صنعت

کــاربر مهمان گـــرامی خوش آمـــدیدلوگوی سایت ایران صنعت

پایتخت غذای ایران کجاست؟

یکی از شهرهای شمالی، پایتخت غذای ایران و از خلاق‌ترین شهر‌های خوراک‌شناسی جهان شناخته شده است.

پایتخت غذای ایران کجاست؟


به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ شاید کمتر کسی به ابعاد چند گانه غذا فکر کند و اکثر انسان‌ها فقط به غذا از لحاظ اینکه در زمان گرسنگی انسان را سیر می کند،فکر می‌کنند، اما باید بدانیم که غذا بخشی از هویت نقاط مختلف جهان است و به اندازه‌ای مهم است که توجه مدیران یونسکو را نیز به خود جلب کرده است به نحوی که برخی از شهر‌های جهان را به عنوان خلاق‌ترین شهر‌های خوراک‌شناسی جهان به ثبت رسانده‌اند.

شبکه شهر‌های خلاق خوراک‌شناسی دارای ۱۸ عضو احتمالی است که از آن جمله می‌توان به رشت، شنگژو، پارما و توسان اشاره کرد. در اصل این شهر‌ها دارای بیشترین تنوع غذایی هستند.

تنوع غذایی شهر‌ها می‌تواند یکی از توانایی‌های آنها برای جذب گردشگر باشد.


رشت

شهر رشت در مرکز استان گیلان قرار گرفته و براساس اطلاعات به دست آمده نزدیک به ۲۲۰ عنوان غذای محلی دارد که می‌توان از میان آنها به کباب‌ترش، مرغ ترش، شوید قرمه، سیر قلیه، فسنجان رشتی، فسنجان ماهی، انار آویج یا سنگه خورش، کویی تره یا خورش کدو حلوایی، غوره مسما، شوید مسما، انار دانه مسما، آلوچه مسما، باقلا قاتق یا خورش باقلا و ترشه کباب اشاره کرد البته تعداد کمی از این غذا‌ها در سطح کشور شناخته شده‌اند و به عنوان هویت فرهنگی شهر باران به حساب می‌آیند.

میرزا قاسمی، شیرینی‌تره، گل در چمن، شش‌انداز بادنجان، کوکو مرغ گیلانی یا چخرتمه بادکوبه‌ای، خوراک واویشکا، خالوآبه، نازخاتون، موتن جن، لونگی، کولی غورابیج، ماهی فیبیج و ترش شامی از غذا‌های محلی دیگر شهر رشت هستند. از شیرینی‌جات، کلوچه‌ها و نان محلی‌های شهر رشت و استان گیلان نیز می‌توان از فرنی، رشته و خشکار، گل‌پالوده، ترک حلوا، خاتون پنجره، خرش حلوا، سمنو، حلوای رقایب، کلوچه فومن، کلوچه لاهیجان، کاکا، نان لاکو و نان کشتا اشاره کرد. از ترشی‌های شهر رشت هم می‌توان از فلفل‌ترشی، سیر ترشی، بادمجان ترشی، هفت بیجار، یارالماسی ترشی و پیاز ترشی نام برد.

 گیلانیان از همه رستنی‌هایی که در چمن رشد می‌کند در غذا‌های خود استفاده می‌کنند. از این رستنی‌ها می‌توان به چوواش، خالواش، بابونه، انجیر و چوچاق اشاره کرد.

هم‌اکنون برخی از کارشناسان معتقد هستند که اگرچه شهر رشت از سال ۱۳۹۴ به بعد در فهرست شبکه شهر‌های خلاق یونسکو قرار گرفته اما نتوانسته آنچنان که باید و شاید از تنوع خوراکی خود در جذب گردشگر استفاده کند زیرا زمینه‌های بهره‌گیری از این ظرفیت را ندارد و نتوانسته هویت فرهنگی و غذایی خودش را به صورت شایسته و بایسته به جهانیان معرفی کند و هم‌اکنون شهر رشت پایتخت غذای ایران است.

شهر رشت در گذشته روستایی بزرگ میان یک فضای جنگلی بوده است. این شهر در گذشته با نام‌های دارالمرز و دارالامان شناخته می‌شد. لغت‌نامه دهخدا رشت را چنین تشریح کرده است: «در قرن هشتم هجری حمدالله مستوفی اولین کسی است که از رشت نام می‌برد. در زمان شاه عباس در آنجا آبادانی‌هایی کرد و رشت توسعه یافت. در زمان قاجاریه بواسطهٔ بسط روابط اقتصادی ایران با روسیه و تماس آن‌ها از راه رشت باز هم بر توسعهٔ این شهر افزود و در زمان ناصرالدین شاه از رشت با سی هزار تن جمعیت یاد شده و بازار‌های آن از مال التجاره مملو بوده‌است.»

باسنت لویی رابینو که در اوایل قرن بیستم سرکنسول دولت بریتانیای کبیر در شهر رشت بوده در سفرنامه خود نوشته است «صورت کتیبهٔ سنگی مسجد جامع رشت در عهد فتحعلی‌شاه قاجار بسال ۱۲۳۴ هَ. ق؛ و صورت کتیبه سنگی بقعهٔ خواهر امام که در عصر ناصرالدین شاه به سال ۱۲۷۲ هَ. ق. نوشته شده‌است، و نیز صورت کتیبه‌ای بر گلدستهٔ مسجد ساغری سازان رشت منقوش بسال ۱۳۰۴ ه‍. ق.»

گفتنی است؛ قدمت شهر رشت به قبل از اسلام و دوره ساسانیان برمی‌گردد. از بنا‌های تاریخی این شهر می‌توان به مجموعه شهرداری، عمارت پست میدان شهرداری رشت، ساختمان هتل ایران سابق، عمارت کلاه‌فرنگی، خانه میرزا کوچک‌خان، خانه میرزا خلیل، آرامگاه میرزا کوچک‌خان، کتابخانه ملی رشت و عمارت نوبل اشاره کرد. مسجد سفید، مسجد حاج‌سمیع، مسجد کاسه‌فروشان، مسجد گلشن، مسجد زرگران، مسجد بادی‌الله و مسجد حاج صمد‌خان از مساجد تاریخی شهر رشت به حساب می‌آیند. از خانه‌های تاریخی این شهر می‌توان از خانه ابریشمچی، خانه قدیری، خانه حاج میرزا خلیل رفیع، خانه رحمت سمیعی، خانه کسمایی، خانه آوانسیان، خانه اشکوری، خانه پورعباس، خانه سید علی مقیمی و خانه موسیو لئوپولد گُدار (مؤسس بانک سپه) نام برد.

تاریخ ارسال :  1397/7/24     
تعداد بار مشاهده :  25

لیست خوراکی‌های مجار و ممنوعه بوفه‌های مدارس

۱۸ خوراکی ممنوعه برای بوفه مدارس

هادی دلبری، سازمان دانش آموزی

معاون هماهنگی، اقتصادی و نظارت بر امور استان‌های سازمان دانش‌آموزی فهرست ۱۸ قلم خوراکی ممنوعه و هفت گروه خوراکی مجاز در بوفه‌های مدارس را اعلام کرد و از راه اندازی سامانه‌ای برای توسعه تعاملات و رصد بوفه مدارس خبر داد.

سید هادی دلبری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در کل کشور حدود ۱۰۶ هزار پایگاه تغذیه سالم یا همان بوفه در کلیه مدارس اعم از مدارس دولتی و غیردولتی داریم اظهار کرد: طبق شیوه نامه بوفه‌ها، مدارس از ناحیه آموزش  و پرورش شهرستان خود درخواست مجوز می‌کنند، بازرس بوفه را رصد می‌کند و اگر حائز شرایط بودند مجوز فعالیت دریافت می‌کنند.

وی افزود: این مجوز یک‌ ساله اعطا می‌شود و سازمان دانش‌آموزی مجری طرح است. یک تفاهم نامه همکاری با معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارتخانه داریم که هر ساله مباحث تخصصی بهداشتی پایگاه‌های تغذیه سالم را رصد می‌کنند و یکی از اعضای کمیته‌هایی که به استان‌ها اعزام می‌شوند نماینده اداره کل سلامت است.

معاون هماهنگی، اقتصادی و نظارت بر امور استان‌های سازمان دانش‌آموزی کشور از راه‌اندازی سامانه پیامکی به منظور ارتباط و تعامل دوسویه با دانش ‌آموزان و مدارس خبر داد و گفت: سامانه ای با سرشماره ۳۰۰۰۵۸۸۳۸۴ راه‌اندازی شده که دانش آموزان و خانواده‌ها در صورت مشاهده تخلفات بوفه‌ها می‌توانند موارد را گزارش دهند.

دلبری با تاکید بر اینکه طبق دستورالعمل متولی پایگاه‌ها و فروش اقلام مجاز و غیرمجاز، مدیران مدارس هستند عنوان کرد: بالغ بر ۹۸ درصد مدیران مدارس به شیوه‌نامه عمل می‌کنند. در سال گذشته هم آمار  تخلفات محسوس نبود.

وی با بیان اینکه هر سال دستورالعمل بهداشتی و ضوابط مربوط به پایگاه‌های تغذیه سالم را به مدارس ارسال می‌کنیم، فهرست حدود ۱۸ قلم خوراکی ممنوعه را اعلام کرد و گفت: این اقلام ارزش غذایی بالایی ندارند که شامل فرآورده‌های غلات حجیم شده با هر نام تجاری انواع چیپس سیب‌زمینی و ذرت، انواع یخمک، نوشابه‌های گازدار و ماءالشعیر، دوغ گازدار، آدامس‌های حاوی  مواد قندی، سوسیس، کالباس، کلیه فرآورده‌هایی که در آنها سوسیس و کالباس وجود دارد، انوع سالاد الویه، ‌ انوع لواشک، ‌ آلو و آلوچه بدون بسته بندی و فاقد مجوزهای بهداشتی وزارت بهداشت، آبنبات‌هایی که به سطح دندان می‌چسبند، انواع آب‌میوه‌هایی که دارای قند افزوده‌اند، فلافل، سمبوسه، انواع اشترودل گوشتی و غیرگوشتی بدون بسته‌بندی و فاقد مجوز، انواع پیراشکی و دونات، بستنی یخی، پاستیل، خیارشور و انواع سس‌ها است.

معاون هماهنگی، اقتصادی و نظارت بر امور استان‌های سازمان دانش‌آموزی کشور هفت گروه خوراکی مجاز و قابل ارائه در پایگاه‌های تغذیه مدارس را نیز به این شرح اعلام کرد و گفت: خشکبار، خرما، انواع مغزها و دانه‌ها از نوع بدون نمک، شیر و فرآورده‌های آن، نوشیدنی شامل دوغ بدون گاز و آب معدنی دارای مجوز، انواع میوه، بیسکویت بدون کرم، کیک و کلوچه، لقمه سالم شامل نان و پنیر و گردو، نان و تخم مرغ، نان و پنیر و خیار و نان و پنیر و گوجه در بسته بندی تک نفره و بهداشتی، غذاهای پخته شامل انواع آش، ‌ سوپ، لوبیا، عدسی، ‌ شله زرد، فرنی، حلیم و سمنو که در شرایط بهداشتی و به صورت روزانه طبخ شده باشند، مجاز هستند.

دلبری همچنین با بیان اینکه استقبال از دریافت مجوز بالاست گفت: هنوز آمار نهایی و دقیق مجوزها مشخص نیست و اگر مدارسی باقی ماند باشند تا هفته اول آبان مهلت دارند که اقدام کنند.

تاریخ ارسال :  1397/7/24     
تعداد بار مشاهده :  17

جایگزین گردو صبحانه/مواد غذایی سرشار از فسفر 

مقابله با سرطان, سیب زمینی شیرین

فسفر همراه با کلسیم، یک ماده معدنی ضروری مورد نیاز برای داشتن استخوان های سالم و قوی می باشد. این عنصر برای عملکرد مناسب سلول، تنظیم کلسیم و همچنین برای ساخت ATP (آدنوزین تری فسفات) مولکولی که انرژی داخلی سلول ها را فراهم می کند، کاربرد دارد. به غیر از تنظیم مقدار کلسیم و تولید ATP، فسفر به متعادل کردن هورمون ها به طور طبیعی و استفاده از مواد مغذی غذایی که می خوریم کمک می کند. پس از کلسیم، فسفر فراوان ترین عنصر در بدن است. افزایش سطح فسفر در بدن خطر ابتلا به بیماری های استخوانی و قلب را افزایش می دهد. کلیه های سالم با حذف فسفر اضافی به تنظیم میزان فسفر در خون کمک می کنند. اگر کلیه ها به درستی عمل نکنند، در نهایت ممکن است سطح فسفر در بدنتان بالا رود. کمبود فسفر می تواند منجر به کاهش اشتها، درد عضلانی، کم خونی، عملکرد نادرست استخوان و … شود. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت به فهرستی از مواد غذایی سرشار از فسفر اشاره می کنیم.

میزان فسفر مورد نیاز بدن

سطح مجاز مصرف روزانه‌ این ماده در رژیم غذایی (RDA) به شرح زیر است:

  • مردان: ۷۰۰ میلی گرم در روز
  • زنان: ۷۰۰ میلی گرم در روز
  • کودکان: ۱۲۵۰ میلی گرم در روز
  • زنان باردار: ۷۰۰ میلی گرم در روز
  • زنان شیرده: ۷۰۰ میلی گرم در روز

مزایای فسفر برای بدن

next

تاریخ ارسال :  1397/7/20     
تعداد بار مشاهده :  82

تغییراتی که پس از 40 سالگی باید در رژیم غذایی تان بدهید

رژیم غذایی بعد از 40 سالگی, چهل سالگی انسان

هر 6 ماه یکبار آزمایش خون بدهید و وضعیت سلامتی‌تان را بررسی کنید

 

وقتی پا به چهل سالگی می‌گذاریم بدنمان با تغییراتی رو به رو می‌شود و زمان آن فرا می‌رسد که دقت بیشتری نسبت به رژیم غذایی‌مان داشته باشیم تا مواد مغذی لازم را دریافت کنیم.

 

چهل سالگی با نگرانی‌ها و دل‌مشغولی‌های روحی و جسمی زیادی همراه است بنابراین باید عادت‌های درستی در پیش بگیریم. یادتان باشد بعد از این سن افزایش وزن و چاق شدن نه تنها راحت است بلکه از دست دادن وزن به سختی صورت می‌گیرد. علاوه بر این برخی از مشکلات مربوط به سلامتی کم‌کم خود را نشان می‌دهد. بنابراین لازم است به فکر باشید. در این مطلب به تغییرات غذایی ضروری بعد از 40 سالگی اشاره می‌کنیم.

 

کلسیم بیشتری مصرف کنید

از آنجایی که ترشح استروژن بعد از 40 سالگی در خانم‌ها کاهش پیدا می‌کند، استخوان‌ها به سختی کلسیم موجود در مواد غذایی را جذب می‌کنند. مشکل این است که مسئله کاهش جذب کلسیم خطر ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی را افزایش می‌کند. بهترین کار این است که روزانه حدود 1000 میلی‌گرم کلسیم مصرف کنید. برای جذب این میزان می‌توانید به مواد غذایی زیر اعتماد کنید.

پنیر: یک واحد 100 گرمی پنیر بین 470 تا 850 میلی‌گرم (بسته به نوع پنیر) کلسیم دارد. فراموش نکنید زمانی که پنیر را در ترکیب غذاهایتان می‌گنجانید نیازی به افزودن چربی وجود ندارد.

 

بادام: 100 گرم بادام 250 میلی‌گرم کلسیم به بدن می‌رساند. مهم است که در مصرف بادام زیاده‌روی نکنید. چون سرشار از کربوهیدرات و چربی است.

 

ماست: 100 گرم ماست بین 127 تا 180 میلی‌گرم کلسیم دارد. بهتر است از ماست‌های طبیعی که حاوی کمترین میزان شیرین‌کننده‌ها هستند استفاده کنید. بهترین کار این است که دست به کار شده و در منزل ماست درست کنید. در این صورت می‌توانید ماست سالم‌تر و متنوع‌تری داشته باشید.

 

رژیم غذایی بعد از 40 سالگی, چهل سالگی انسان

 کاهش جذب کلسیم خطر ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی را افزایش می‌کند

 

پروتئین بیشتری مصرف کنید


بعد از 40 سالگی باید میزان جذب پروتئین را بالا ببرید. چون حجم عضلانی رو به کاهش می‌رود. بدین معنا که بدون میل خودتان عضلاتتان آب رفته و جای آن‌ها را چربی می‌گیرد. بهتر است که در هر وعده غذایی 30 گرم پروتئین میل کنید. بهترین انتخاب‌ها به شرح زیر است:


سویا: هر 100 گرم سویا 37 گرم پروتئین دارد. اگر سویا دوست ندارید می‌توانید از توفو یا شیر سویا استفاده کنید.


دانه کاج: 100 گرم دانه کاج 14 گرم پروتئین وارد بدن می‌کند. با این حال نباید در مصرف آن دچار افراط شوید چون سرشار از چربی است.


مرغ: 100 گرم مرغ کم‌چرب بدون پوست 30 گرم پروتئین وارد بدن می‌کند. بهترین روش مصرف مرغ آماده کردن آن با سبزیجات و کمترین میزان چربی است.

 

بعد از 40 سالگی باید میزان جذب پروتئین را بالا ببرید. چون حجم عضلانی رو به کاهش می‌رود. بدین معنا که بدون میل خودتان عضلاتتان آب رفته و جای آن‌ها را چربی می‌گیرد. بهتر است که در هر وعده غذایی 30 گرم پروتئین میل کنید

 

مصرف نمک را کاهش دهید


احتباس آب یک مشکل رایج بعد از 40 سالگی یا در حین یائسگی است. برای کاهش این مشکل و مقابله با شدت آن بهتر است سدیم کمتری جذب کنید. ساده‌ترین روش کاهش میزان نمک است. در صورتی که علیرغم عدم افزودن نمک به غذاهایتان همچنان احساس احتباس آب و ورم داشتید برچسب مواد غذایی مصرفی‌تان را بررسی کنید.

 

اکثر محصولات غذایی آماده حاوی سدیم زیادی هستند. بنابراین باید از خرید و مصرف این قبیل مواد غذایی خودداری کرده و مواد غذایی سالم‌تری را جایگزین کنید. توصیه می‌کنیم در حین خرید، برچسب و ترکیبات محصول مورد نظر را مطالعه کنید. در این صورت میزان سدیم موجود در محصول مورد نظر را متوجه می‌شوید.

 

رژیم غذایی بعد از 40 سالگی, چهل سالگی انسان

بعد از 40 سالگی باید میزان جذب پروتئین را بالا ببرید

 

آنتی‌اکسیدان بیشتری به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید


بدون شک در خصوص فواید بی‌نظیر آنتی‌اکسیدان‌ها زیاد شنیده‌اید. بعد از 40 سالگی اگر مراقب بدنتان نباشید خیلی زود با مشکلات و علائم پیری مانند مشکلات پوستی یا دردهای مفصلی آشنا خواهید شد. برای کاهش این قبیل مشکلات مواد غذایی زیر را وارد رژیم غذایی‌تان کنید:

فلفل دلمه‌ای

توت‌ها

بروکلی

توت‌فرنگی

چای سبز

شکلات سیاه

 

مراقب میزان ویتامین B12 بدنتان باشید


بعد از 40 سالگی بدن با مشکلات عصبی و کاهش تولید سلول‌های خونی مواجه می‌شود. این دو وضعیت با میزان مصرف ویتامین B12 رابطه عکس دارد. اگر میزان جذب ویتامین B12 تان کم باشد بیشتر با این مشکلات مواجه می‌شوید. یادتان باشد که هر فرد بالغ به روزانه حدود 2.4 میکروگرم از این ویتامین نیاز دارد که با مصرف محصولات لبنی، ماهی و تخم مرغ تأمین می‌شود.

 

دیگر تغییراتی که بعد از 40 سالگی باید ایجاد کنید


علاوه بر کنترل رژیم غذایی لازم است که سبک زندگی‌تان را نیز تغییر دهید تا تغییرات غذایی‌تان مؤثر واقع شود. برای این کار لازم است که روزانه کمی ورزش کنید. اگر مشکل مفصلی داشته باشید حتماً از ورزش‌های سبک شروع کنید. به طور منظم پیاده روی کنید. شنا نیز برایتان مناسب است. اگر وقت باشگاه رفتن ندارید حتی در دفتر کارتان نیز قدم بزنید و نرمش کنید.

 

هر 6 ماه یکبار آزمایش خون بدهید و وضعیت سلامتی‌تان را بررسی کنید. در صورتی که در شرایط بدنی خوبی قرار دارید مراجعه زود به زود به پزشک ضرورتی ندارد. اما در هر حال نباید از دکتر فراری باشید.

 

منبع:salamatnews.com
تاریخ ارسال :  1397/7/15     
تعداد بار مشاهده :  113

فواید 5 میوه و سبزی نارنجی رنگ
ویتامین آ, بیماری‌ های قلبی‌ عروق

بتاکاروتن موجود در سبزیجات تیره رنگ به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند

 بتاکاروتن، عامل نارنجی شدن برخی میوه ها و سبزیجات، زمانی که وارد جریان خون می ‌شود، به ویتامین آ تبدیل‌ شده و به محافظت از بدن در برابر سرطان و بیماری‌ های قلبی‌ عروقی کمک‌ می ‌کند، سیستم ایمنی را تقویت ‌کرده و از چشم ‌ها محافظت ‌می ‌کند.

برای اطمینان از جذب ویتامین آ، سبزیجات نارنجی خود را با مقدار کمی چربی تصفیه ‌نشده سالم مانند کره ارگانیک یا روغن زیتون یا روغن نارگیل تصفیه ‌نشده مصرف‌ کنید و شاهد 5 خاصیت بهداشتی آنها در بدن باشید:

افزایش سلامت قلب:  به همراه غذا چند عدد هویج خام مصرف کنید و از میزان آلفا و بتاکاروتن موجود در آن بهره ببرید. این آنتی اکسیدان ها با آسیب ‌هایی که از طریق اکسیژن به بدن وارد می‌ شود مبارزه می ‌کند. پژوهش ‌ها نشان داده‌ اند میزان بالای این عناصر باعث کاهش خطر مرگ و میر ناشی از بیماری‌ های قلبی می ‌شود.

 تقویت سیستم ایمنی بدن:   ویتامین ب 6 موجود در این سبزیجات باعث می‌ شود که سیستم دفاعی بدن پادتن‌ های بیشتری تولید کند که با بیماری ‌ها مقابله می‌ کند. سیب‌زمینی شیرین پخته شده 25 درصد نیاز روزانه‌ بدن به ویتامین ب 6 را تامین می کند.

 

فواید 5 میوه و سبزی نارنجی رنگ 

بتاکاروتن عامل نارنجی شدن برخی میوه ها و سبزیجات زمانی که وارد جریان خون می ‌شود

 مبارزه با سرطان سینه:   اسید رتینوئیک یک ماده مشتق شده از ویتامین آ است که در سیب زمینی و هویج به وفور یافت می شود. تحقیقات انجام شده محققان آمریکایی نشان می دهد که اسید رتینوئیک به کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه کمک می کند.

 منابع سرشار از بتاکاروتن:  بتاکاروتن موجود در سبزیجات تیره رنگ به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و منجر به تقویت سیستم بینایی می شود. زمانی که برخی از سبزیجات با اندکی روغن تصفیه نشده سرخ می‌ شوند میزان بتاکاروتن آن‌ها چند برابر می‌ شود. در واقع هویج تفت داده شده در اندکی روغن حاوی 63 درصد و کدو تنبل تفت داده شده حاوی 53 درصد بتاکاروتن است.

 محافظت از سلامت چشم ها:  کدو تنبل و هویج سرشار از لوتئین و زیگزانتین هستند؛ رنگدانه های گیاهی که به جلوگیری از ابتلا به آب مروارید کمک می کنند. تحقیقان انجام شده ثابت کرده اند که کسانی که این رنگدانه ها را به میزان بیش از 6 میکروگرم در روز مصرف می کنند، با کاهش خطر 18 درصدی ابتلا به آب مروارید مواجه هستند و آنهم در مقایسه با کسانی که میزان دریافت این دو رنگدانه در آنها کمتر از 1 میکروگرم در روز است.

 منبع:iec.behdasht.gov.ir

تاریخ ارسال :  1397/7/13     
تعداد بار مشاهده :  59


ارسال رایگان محصولات در فروشگاه ایران صنعت
 

آمار بازدید ها


وبگو | نمایش آمار بازدیدها بدون دیتابیس
» بازدید امروز: 1391
» بازدید دیروز: 5984
» افراد آنلاین این بخش: 6
» ورودی امروز موتور های جستجو: 213
» ورودی دیروز موتور های جستجو: 1645
» بازدید کل: 1338827

مجوز تجارت الکترونیک


مجوز تجارت الکترونیک

مجوز رسانه بر خط


logo-samandehi

ایران صنعت در شبکه های اجتماعی


پرداخت آنلاین شبکه اجتماعی یوتیوبشبکه اجتماعی تویترشبکه اجتماعی فیس بوک

ایران صنعت: 09106978820


تاریخ :1397/7/28  ساعت:  09:24:44

تمامي كالاها و خدمات اين سایت، داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران صنعت میباشد.