سایت ایران صنعت

کــاربر مهمان گـــرامی خوش آمـــدیدلوگوی سایت ایران صنعت


چرا بعضي ها دوست دارند و بعضي ها نيز از جمعه سیاه نفرت دارند ؟


26 نوامبر 2018

 Kshitij Jadhav


 چرا بعضي ها دوست دارند و بعضي ها نيز از جمعه سیاه نفرت دارند ؟

خصوصيات شخصیتي خرید ، جمعه سیاه را تعیین می کنند


محققان در تلاشند تا بدانند چرا برخی از مردم از هیجان خرید جمعه سیاه لذت می برند، در حالی که برخي ديگر از آن رنج می برند. در حالی که برخی از جستجوها  برای معامله مشابه آن است كه آنها آموزش مي بينند براي مسابقه بزرگ ، در حالي كه ديگران در محدوده امن خانه های خود از خريدشان خوشحالند و اينکه هیچ کس به فضای شخصی آنها حمله نمی کند.

در حال حاضر، محققان می گویند که دو نوع خریدار وجود دارد، يكي خريداران متمركز بر شغل و ديگري  خريداران اجتماعی. در حالی که خریداران متمركز بر شغل ، حتی با يك مشت از خریداران دیگرطيف جمعيتي را تشكيل مي دهند  و تصور مي كنند كه آنها ممكن است مانع خريد شوند ،  خريداران اجتماعی در واقع با وجود مصرف کنندگان دیگر انرژی می گیرند. این خریداران  به فضای شخصی نیاز ندارند و وقتی دیگران در اطرافشان هستند احساس هیجان بیشتری می کنند .

 چرا بعضي ها دوست دارند و بعضي ها نيز از جمعه سیاه نفرت دارند ؟

با توضيحات ذكر شده ، شما جزء كدام طبقه هستيد ؟


منبع :   The Conversation  

ترجمه :سایت ایران صنعت -  ولي اله براتلو   

تاریخ ارسال :  1397/9/06     
تعداد بار مشاهده :  22

گزارش از خیابانهای جنوب تهران: پرسه اشباح سرگردان در پایتخت!اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی, اشباح  
پارچه کثیفی را که روی سرش کشیده، کنار می‌زند و می‌گوید: «خواب بودم به من نرسید!» یکی فریاد گنگی می‌کشد: «اون پتو رو بده من یخ زدم.» صدای زمزمه آهنگی خراباتی از لای بوته‌ها می‌آید: «دمت گرم چه جنسی داشت.» صدای مشتری‌های جدید که با موتور وارد پاتوق می‌شوند چرت چند نفری را که به دیوار آجری تکیه داده‌اند پاره می‌کند: «پایپ، پایپ فروشی!» شیشه‌های براق زیر نور تیر برق وسط پارک شوش می‌درخشد.

 یک شب پاییزی سری می‌زنم به خیابان مولوی و میدان محمدیه و شوش تا ببینم با شروع فصل سرما کارتن خواب‌ها چگونه روزگار می‌گذرانند. بخشی از جامعه که در کوران مشکلات اقتصادی بیش از همیشه فراموش شده‌اند.

 ساعت از یازده شب گذشته که با گروهی از جمعیت «طلوع بی‌نشان‌ها» وارد پارک شوش یا انبار گندم می‌شوم. قطره‌های باران، در شلاق باد سوزناک، شلخته می‌بارند.

  کارتن خواب‌ها مثل اشباحی سرگردان از تاریکی بیرون می‌آیند تا ظرفی غذای گرم بگیرند. از همان ابتدای پارک پراکنده روی صندلی‌ها نشسته‌اند. زن و مردی تنگ هم روی صندلی مشغول کشیدن شیشه‌اند. مردی که توی آلاچیقش روی زمین سرد خوابیده، با سروصدای نایلون غذا دست دراز می‌کند و غذا می‌خواهد اما نای بلند شدن ندارد. مردان و زنانی که معلوم نیست از کجا می‌آیند و کجا ناپدید می‌شوند. هرچه جلوتر می‌روم تعدادشان بیشتر می‌شود.

 غذایی بر می‌دارد و خودش سر حرف را باز می‌کند با چشمانی قرمز که انگار چند سانتی از حدقه بیرون است: «تو این شبای سرد راه رفتن بهتر از نشستنه. هیچ‌کس هم نیست جای غذا دوتا پتو برای ما بیاره. مردیم از سرما!»

 می‌پرسم چند سال است که می‌کشی؟ می‌گوید: «مواد مخدر مغز آدمو زایل می‌کنه. چند سال؟ نمی‌تونم حساب کنم. شاید 10 سال، چه می‌دونم 8 سال؟ ولی22 ساله مواد می‌زنم.» چی می‌زنی؟ می‌گوید: «4 مواد اصلی هروئین، تریاک، شیره، شیشه. اصلاً هرچی گیر بیاد می‌زنم. دست رد ندارم.»

 پرسیدن از نوع موادی که می‌زند برای او مثل این است که از من بپرسند چه چیزی می‌خوری؟ خب معلوم است نان، برنج، گوشت یا حتی سبزیجات. یکدفعه می‌ایستد و آنقدر سرفه می‌کند که نفسش بند می‌آید. روی سکوی دور حوض پارک می‌نشیند.

 انتهای پارک جای متفاوتی است. تعداد زیادی گوش تا گوش دیوار و روی چمن‌ها دراز کشیده‌اند، راه می‌روند، حرف می‌زنند، انگار نه انگار ساعت از 11 شب گذشته. زنی با صورت روی زمین افتاده یا دراز کشیده. فروشنده‌ها با پایپ و جیب‌های پر به استقبال آمده‌اند. اما تا نایلون‌های غذا را می‌بینند همه چیز عوض می‌شود. سعی می‌کنند رسمی حرف بزنند و تشکر کنند. هرقدم که جلوتر می‌رویم ازدحام بیشتر می‌شود: «آقا یه غذا هم به این خواهر ما بده!»، «آقا من اولین باره غذا برمی‌دارم!»

 اینجا همه چیز آزاد است؛ خرید و فروش انواع مواد مخدر و مصرف در هرگوشه‌ای از خیابان. به هرطرف که نگاه می‌کنید آتش فندک‌ها را می‌بینید که زیر پایپ‌ها سوسو می‌زنند. دوری در پاتوق می‌زنم. پیرمردی با ریش بلند که به صورتش چسبیده دستم را می‌گیرد و می‌گوید: «آقا این شب‌ها هوا خیلی سرده پتویی چیزی همرات نیست بهمون بدی؟ کاش هیچوقت زمستون نشه!» به نایلون غذاها نگاه می‌کنم و چیزی ندارم که به او بدهم. مردی لاغر معلوم نیست از کجا می‌رسد و دستش را می‌گیرد و با خنده می‌گوید: «تو باید بری استوا زندگی کنی.» باهم پشت درختی می‌نشینند و مشغول می‌شوند.

 از پاتوق که بیرون می‌رویم همان زنی که با صورت روی زمین افتاده بود کنج دیوار نشسته. صورتش را پشت کلاه بلوز مندرسش پنهان می‌کند تا لابد دندان‌های نداشته‌اش را نبینم. صورت پرچروکش را و چشم‌هایی که نمی‌تواند بیش از چند ثانیه باز بماند: «خیلی سردمه. چیزی همرات نیست به من بدی؟ کاپشن نداری؟ دلم می‌خواد حموم برم، پول ندارم. حموم 10 هزار تومن می‌خواد، ندارم.» می‌پرسم خیال ترک کردن نداری؟ می‌گوید: «شما فکر کن ندارم! الان بگو می‌تونی به منی که قصد ترک ندارم خدمات بدی؟ ما باید تند تند حموم بریم که مریض نشیم. باید لباس گرم داشته باشیم. زمستون شده؟»

 پاتوق قصد خلوت شدن ندارد. همین‌طور آدم است که پیاده یا با موتور وارد و خارج می‌شوند. زندگی شبانه اینجا پررونق‌تر از هرجای دیگر تهران است. زن و مرد و پیر و جوان با تیپ‌های مختلف به پاتوق می‌آیند تا شب‌شان را بگذرانند. پسری جوان با کاپشن و شلواری تمیز و مرتب به دیوار تکیه زده و خونسرد پک می‌زند و برای اطرافیان نیمه خوابش سخنرانی بی‌سرو تهی می‌کند. زن جوانی کنار چند مرد نشسته که پایپ را دست به دست می‌کنند.

 وضعیت در خیابان مولوی هم دست کمی از گوشه پارک شوش ندارد. آنها همه جا هستند در هرکوچه که سر بچرخانی گروه زیادی دورهم نشسته‌اند و آتش روشن کرده‌اند تا شاید گرم شوند. سر خیابان می‌ایستم و می‌خواهم گپی بزنم. دو مرد روی سکوی مغازه‌ای نشسته‌اند؛ یکی مشغول کشیدن است و دیگری خیلی حوصله حرف زدن ندارد. او که خودش را ورشکسته یک تولیدی لباس معرفی می‌کند، می‌گوید: «15 ساله کنار خیابون می‌خوابیم. البته چون شوفاژ داریم گرمه.» دائم سعی می‌کند چشم در چشم نشویم و انگار لبخند تمسخرآمیزی هم روی لبش گیر کرده: «اینجا هم خونه و زندگی ماست، فقط جاش عوض شده. قبلاً داخل بود و گرم، الان بیرونه و سرد. هزینه‌ها هم بیشتره. راستش رو بخوای نه مواد می‌زنم و نه علاقه‌ای دارم فقط گاهی مجبورم از یکی بگیرم و بفروشم که اون هم از رو نداری و گشنگیه، وگرنه من کجا و این زندگی کجا. واسه خودمون کسی بودیم. الان رو نبین!»

 نگاهی به داخل کوچه می‌کنم. هرکس گوشه‌ای دراز کشیده. یکی روی سکوی مغازه، دیگری روی دریچه‌هایی که باد  نه چندان گرم پارکینگ زیرزمینی از آن بیرون می‌زند. چند نفر دور آتش نشسته‌اند. چند زن هم‌ بین جمعیت می‌چرخند و... اینجا تهران آنهاست.

همین‌طور که حرف می‌زند مرد بغل دستی از جیبش اسکناسی 10 هزارتومانی در می‌آورد و کف دستش می‌گذارد. پول را می‌گیرد و سیگار تعارف می‌کند: «ارزش این تجربه‌هایی که ما تو این خیابونا به‌دست آوردیم خیلی زیاده، باید پول بدی تا بهت بگم. چون زندگیت رو نجات میده. شاید یه روزی تو هم مثه من به این روز افتادی، خدارو چه دیدی...» شاهزاده تاریکی می‌زند زیر خنده طوری که یعنی وقت خداحافظی است. به راهم ادامه می‌دهم. خیابان‌ مولوی آنقدر شلوغ است و معتاد و کارتن خواب دور آتش‌ها جمع شده‌اند که راه رفتن در پیاده رو را سخت کرده. باور اینکه ساعت از 12 شب گذشته سخت است.

 کمی جلوتر، دور میدان محمدیه ماشین‌های زیادی در ضلع شرقی پارک شده. انگار بازارچه‌ای شبانه برپا شده باشد. کنار دیوار همه آزادانه مشغول کشیدن و خرید و فروش مواد هستند. باد سوزناکی می‌وزد و ماشین‌های گشت دور میدان چرخی می‌زنند و می‌روند. کار از دستبند زدن و جمع کردن گذشته و انگار دیگر این شکل از زندگی شبانه در جنوب تهران، رسمیت پیدا کرده است. بیش از این نمی‌توانم سرما را تحمل کنم، به خانه برمی‌گردم.

تاریخ ارسال :  1397/8/29     
تعداد بار مشاهده :  14

احتمال آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه ها در استان های جنوبی

مدیر کل شبکه پایش سازمان هواشناسی با اشاره به فعالیت سامانه های بارشی طی هفته جاری در کشور نسبت به آبگرفتگی معابر و بالاآمدن آب رودخانه ها به دلیل نزولات جوی هشدار داد.

احتمال آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه ها در استان های جنوبی

مسعود حقیقت روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا در مورد وضعیت جوی کشور گفت: دیشب و دیروز در مناطق مختلف استان تهران مانند لواسان شاهد بارش های خوبی بودیم، ضمن اینکه در استان های جنوبی؛ مانند خوزستان و شهر هندیجان، جنوب استان اصفهان، استان فارس، استان همدان و به طور کلی راسته رشته کوه های زاگرس رحمت الهی بر مردم ایران نازل شد.


وی ادامه داد: این سامانه بارشی که از پایان هفته گذشته وارد کشور شده است طی روزهای آتی در جنوب غرب و جنوب کشور فعال است و از روز دوشنبه (21 آبان) وارد شرق، مرکز و شمال غرب کشور می شود.
به گفته حقیقت همچنین با توجه به شمالی شدن جریانات دریای خزر ساکنان سواحل این دریا به ویژه در سواحل غربی شاهد بارش های خوبی خواهند بود.
وی اظهار داشت: سامانه بارشی فعال دیگری از روز سه شنبه (22 آبان) وارد کشور می شود که غیر از جنوب استان سیستان و بلوچستان همه مناطق کشور را دربر خواهد گرفت و به همین دلیل هفته خوش بارشی را برای کشور رقم می زند.

***روزهای بارانی برای پایتخت

مدیر کل شبکه پایش سازمان هواشناسی در مورد وضعیت هوای پایتخت گفت: هوای تهران امروز صاف و آفتابی است و انتظار داریم بیشینه دما به 18درجه سانتی گراد برسد، با توجه به فعالیت سامانه بارشی طی روزهای یکشنبه و دوشنبه احتمال بارش پراکنده و رگباری در تهران وجود دارد.
وی افزود: بیشینه دمای هوای تهران دیروز به 17 درجه بالای صفر و کمینه دمای هوای پایتخت صبح امروز به 10 درجه بالای صفر رسید.
«سردترین منطقه کشور ورزقان در استان آذربایجان شرقی و چالدران در استان آذربایجان غربی با دمای 3 درجه زیر صفر و راسک در استان سیستان و بلوچستان با دمای 36 درجه بالای صفر گرم ترین و سردترین شهرهای کشور را به نام خود ثبت کردند».

***سیل و آبگرفتگی معابر در جنوب ایران

حقیقت تاکید کرد: ساکنان نیمه شمالی بوشهر، جنوب کهگیلویه و بویر احمد و نیمه شمالی فارس امروز و فردا هموطنان در نیمه جنوبی بوشهر، نیمه جنوب فارس، شمال شرق خوزستان، جنوب لرستان و غرب چهارمحال و بختیاری شاهد خواهند بود که می تواند منجر به بالا آمدن آب رودخانه ها و سیلابی شدن مسیل ها بشود.
وی توصیه کرد: عشایر در مناطق جنوبی از رفتن به ارتفاعات به دلیل بارش و خطر صاعقه پرهیز کنند همچنین زنبورداران به دلیل بارش های شدید مراقب کندوها باشند.

تاریخ ارسال :  1397/8/19     
تعداد بار مشاهده :  46

ارتباط کیفیت سوخت دیزل با آلایندگی هوای تهران چیست؟ارتباط کیفیت سوخت دیزل با آلایندگی هوای تهران چیست؟

عملکرد موتورهای دیزل به‌عنوان نیروی محرکه وسایل نقلیه سنگین در انتشار آلاینده‌های شهری بسیار تاثیرگذار است.

به گزارش ایسنا، در کشور ما موتورهای دیزل به‌عنوان نیروی محرکه وسایل نقلیه سنگین از جمله کامیون‌ها، اتوبوس‌ها، مینی‌بوس‌ها و وسایل نقلیه مورد استفاده در ساخت و ساز هستند که با توجه به کیفیت و ترکیبات متغییر آن می‌تواند در انتشار آلاینده‌های شهری تأثیر بسیاری بگذارد.

 عوامل تأثیر گذار در کیفیت دیزل محتوی گوگرد، عدد ستان و هیدروکربن‌ها هستند و دیزل‌های تولید شده غلظت‌های مختلف گوگردی دارند. یکی از مشخصه‌های اصلی دیزل پاک محتوی گوگرد پایین آن است، چرا که گوگرد پایین دیزل، باعث تأثیر بر دوام موتور و کاهش انتشار ذرات معلق، سولفات و اکسیدهای نیتروژن خواهد شد.

 عدد ستان معیار کیفیت احتراق طبیعی و تولید انرژی برای کارکرد بهتر موتور خودروها است. هرچه عدد ستان سوخت دیزل بالاتر باشد احتراق سریع‌تری اتفاق می‌افتد و به موتور ضربه کمتری وارد می‌شود.

ارتباط کیفیت سوخت دیزل با آلایندگی هوای تهران چیست؟

 بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تحقیقات متعددی نشان می‌دهد که افزایش عدد ستان باعث کاهش انتشار مونوکسیدکربن و هیدروکربن‌ها، اکسیدهای نیتروژن و بنزن، بوتادین، فرمالدهید و استالدهید از موتورهای گازوییل سوز می‌شود.

 سوخت دیزل حاوی محدوده‌ای از هیدروکربن‌ها شامل هیدروکربن‌های پلی آروماتیک (PAHS) است و کاهش کل محتوای هیدروکربن‌های حلقوی باعث کاهش قابل توجه میزان NOX و PM، منواکسیدکربن، بنزن، فرمالدئید و استالدئید منتشر شده می‌شود.

تاریخ ارسال :  1397/8/18     
تعداد بار مشاهده :  25

هدیه‌ای که موجب شد گل از گل دانش‌‌آموزان بشکفد 

دانش‌آموزان دبستان پسرانه مهارت در شهر مشهد در مراسم روز دانش‌آموز هدیه‌ای گرفتند که باعث شد گل از گلشان بشکفد.


هدیه‌ای که موجب شد گل از گل دانش‌‌آموزان بشکفد + تصاویر

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، ایجاد محیطی شاد در مدرسه موضوعی است که آموزش و پرورش ما‌ه‌هاست دنبال می‌کند؛ ماجرایی که با حذف آزمون‌های زائد از دبستان‌ها در بهمن ماه سال گذشته کلید خورد.

وزیر آموزش و پرورش ۲۲ فروردین امسال گفت: محتوای آموزشی در مدارس باعث عدم انگیزش دانش‌آموزان به مدرسه رفتن می‌شود و در مدرسه‌های ما شادی و نشاط کافی برای افزایش انگیزه وجود ندارد و دانش‌آموزان در مدرسه دچار سختی و عذاب می‌شوند.

حال اگر کنار این موضوع، طرح مدرسه محوری بیاید که آن هم از جمله طرح‌های وزارت آموزش و پرورش است، اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد چرا که مدیران و معلمان سراسر کشور سرشار از خلاقیت هستند. 

وزیر آموزش و پرورش ۱۴ اردیبهشت امسال به رویکرد مدرسه محوری اشاره کرد و گفت: یکی از رویکردهای برگرفته از سند تحول بنیادین، مدرسه محوری و کاهش تمرکز در نظام آموزش و پرورش است.

هدیه‌ای که موجب شد گل از گل دانش‌‌آموزان بشکفد + تصاویر

اکنون ترکیب ایجاد شادی و نشاط در مدارس با مدرسه‌محوری، اکسیری ساخته است که می‌توان به پویایی و حرکت آموزش و پرورش در این ریل امیدوار بود.وی افزود: بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، کانون اصلی تعلیم و تربیت مدرسه است و تمام سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در مدرسه که مرکز اصلی تعلیم و تربیت نظام آموزش و پرورش است، محقق می شود؛ از این رو هر آنچه که در آموزش و پرورش انتظار داریم باید از طریق مدرسه صورت گیرد.

یکی از این اقدامات خوب، در دبستان مهارت در شهر مشهد صورت گرفته است، دانش‌آموزان این مدرسه در مراسم روز دانش‌آموز هدیه‌ای گرفتند که باعث شد گل از گلشان بشکفد.

محمد آقاسی‌زاده مدیر این دبستان در این خصوص گفت: مدتی بود در مدرسه درباره آموزش عملی  مهارت‌های اقتصادی به دانش‌آموزان و مشارکت آنها  در برنامه‌های مدرسه در بین معلمان بحث و تبادل نظر می‌کردیم و در این خصوص مطالعاتی داشتیم و از صاحبنظران راه‌های ممکن برای رسیدن به هدف را جویا می‌شدیم.

وی افزود: در همین راستا ، برنامه‌ریزی برای مراسم روز دانش‌آموز را آغاز کردیم و طبق روال هرسال که در روز دانش‌آموز به دانش‌آموزان گیاه هدیه می دادیم، گیاه مقاومی برای خانه‌های آپارتمانی انتخاب کردیم ، گیاهی که می‌تواند در  شرایط مطلوب، حتی چند سال در آب بماند، ریشه بزند، رشد کند و رونده باشد؛ برای تأمین گلدان‌ها تصمیم گرفتیم با مشارکت دانش‌آموزان ضمن آموزش بازیافت به آنها و کم کردن از تولیدِ زباله، بطری‌های شیشه‌ای مورد نیاز را از آنها خریداری کنیم.

 آقاسی‌زاده گفت: تکاپو و تلاشی وصف ناشدنی در بین دانش‌آموزان برای جمع آوری تعداد بیشتر بطری راه افتاده بود و تجربه کسب درآمد با فروش بطری که لذت خوردن آبمیوه اش هنوز باقی بود، برای آنان بسیار شیرین و بی نظیر بود.

مدیر دبستان پسرانه مهارت بیان کرد: روز ١٣آبان ماه، دانش‌آموزان از دیدن هدایا بسیار شگفت زده شدند چراکه بطری‌هایی که با همت خودشان جمع آوری شده بود با تزیینی ساده تبدیل به گلدانی زیبا با گیاهی شده بود که می توانستند در اتاق خود در خانه از آن  مراقبت کنند و منتظر ریشه زدن و بزرگ شدنش باشند.

هدیه‌ای که موجب شد گل از گل دانش‌‌آموزان بشکفد + تصاویر

آقاسی زاده گفت: اجرای این برنامه اهداف تربیتی و مهارتی همچون مشارکت دانش‌آموزان  در  برنامه‌های مدرسه، آموزش نوعی کارآفرینی و کسب درآمد از لوازم بازیافتی، نگهداری از یک گیاه سبز و برنامه‌ریزی برای حال خوب یک موجود زنده و... را به همراه داشت و ما توانستیم با خلاقیت، مشارکت و مهارت آموزی مراسم روز دانش آموز را با خوشحالی دانش‌آموزان و مشارکت خودشان در برنامه‌ها برگزار کنیم.

مدرسه مهارت یکی از ۱۰۰ هزار مدرسه‌ای است که شادی را توأم با آموزش به دانش‌‌آموزان هدیه کرده است.

تاریخ ارسال :  1397/8/17     
تعداد بار مشاهده :  26

 

آمار بازدید ها


وبگو | نمایش آمار بازدیدها بدون دیتابیس
» بازدید امروز: 9562
» بازدید دیروز: 11963
» افراد آنلاین این بخش: 35
» ورودی امروز موتور های جستجو: 929
» ورودی دیروز موتور های جستجو: 1520
» بازدید کل: 1725454

مجوز تجارت الکترونیک


مجوز تجارت الکترونیک

مجوز رسانه بر خط


logo-samandehi

ایران صنعت در شبکه های اجتماعی


پرداخت آنلاین شبکه اجتماعی یوتیوبشبکه اجتماعی تویترشبکه اجتماعی فیس بوک
pr checker

ایران صنعت: 09106978820


تاریخ :1397/9/24  ساعت:  17:03:30

تمامي كالاها و خدمات اين سایت، داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران صنعت میباشد.