اخبار علمی
سایت ایران صنعت

کــاربر مهمان گـــرامی خوش آمـــدیدلوگوی سایت ایران صنعت

چین، ماه مصنوعی می‌سازد!                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

                                                                                              

چین، ماه مصنوعی می‌سازد!

پژوهشگران چینی قصد دارند تا سال 2020، یک ماه مصنوعی را به آسمان پرتاب کنند.


به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، یکی از شهرهای چین در نظر دارد برای روشن کردن آسمان‌، یک "ماه مصنوعی" به آسمان پرتاب کند.

قرار است این ماهواره درخشان در سال 2020 در جنوب غربی شهر چنگدو مورد استفاده قرار گیرد و هشت ساعت روشنایی ماه واقعی را داشته باشد.

این نخستین بار نیست که انسان‌ها برای پرتاب یک شیء درخشان به آسمان تلاش می‌کنند. پروژه‌هایی از این دست پیشتر هم امتحان شده و نهایتا با شکست مواجه شده‌اند.

چین، ماه مصنوعی می‌سازد!

جزئیات کمی درباره این پروژه منتشر شده، اما گفته می‌شود ایده اصلی آن، متعلق به یک هنرمند فرانسوی است که پیشتر، گردنبندی از آینه معلق در بالای زمین را به تصویر کشیده بود.

"وو چانفند" (Wu Chunfend)، مدیر موسسه پژوهشی "چنگدو" (Casc)، برای نخستین بار درباره این پروژه صحبت کرد.

در صورتی که این پروژه با موفقیت پیش برود، ماه مصنوعی آسمان‌ را روشن خواهد کرد و می‌تواند جایگزین چراغ‌های معمولی خیابان‌ها شود.

وو گفت: اگرچه این پروژه، غیرممکن به نظر می‌رسد، اما پژوهشگران سال‌ها روی آن کار کرده‌اند و پیشرفت آن در حد انتظار بوده است.

چین، ماه مصنوعی می‌سازد!

ماه مصنوعی "چنگدو" در حال حاضر با انتقادات بسیاری از سوی شهروندان نگران روبه‌روست که ادعا می‌کنند نور حاصل از این ماه، اثرات منفی بر حیوانات و مشاهدات نجومی خواهد داشت.

در هر حال، "کانگ ویمین" (Kang Weimin)، مدیر "موسسه اپتیکز" (Institute of Optics) باور دارد نور ماه مصنوعی، تنها در حد تابش هنگام غروب است.

تاریخ ارسال :  1397/7/26     
تعداد بار مشاهده :  20

انفجارهای سیاره‌ای بیش از حد تصور ما رخ می‌دهند

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        
                                                                   
                                                                                                                                                                                                                    

انفجارهای سیاره‌ای بیش از حد تصور ما رخ می‌دهند

پژوهشگران ناسا اعلام کرده‌اند که رخ دادن انفجارهای وسیع فضایی حاصل از برخورد ستاره‌های نوترونی، معمول‌تر از حد تصور است.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، ناسا عنوان کرده است شاید انفجارهای وسیعی که موجب پرتاب طلا، پلاتین و بسیاری از عناصر گرانبهای دیگر در فضا می‌شوند، به طور منظم در حال رخ دادن باشند.

این انفجارهای موسوم به کیلونوا تابش درخشان نور رادیو اکتیو هستند که می‌توانند عناصر مهم بسیاری مانند نقره، طلا، پلاتین و اورانیوم تولید کنند. علت رخ دادن این انفجارهای عظیم، برخورد ستاره‌های نوترونی و در نتیجه، فرستادن ذرات پرانرژی به فضا است.

انفجارهای سیاره‌ای بیش از حد تصور ما رخ می‌دهند

این پدیده، نخستین بار در 16 اکتبر سال 2017 دیده شد. در آن زمان، گروهی از ستاره‌شناسان و فیزیکدانان، نخستین شناسایی موج‌های نور و جاذبه را از منبعی یکسان یعنی برخورد دو ستاره نوترونی گزارش دادند.

اکنون، ستاره‌شناسان رابطه مستقیم این رخداد تاریخی را شناسایی کرده و آن را متداول‌تر از حد تصور دانسته‌اند. النورا تروجا از دانشمندان این پروژه گفت: این پژوهش، گام بزرگی از یک شیء شناخته‌ شده به سوی دو شیء است.

انفجارهای سیاره‌ای بیش از حد تصور ما رخ می‌دهند

این کشف جدید موسوم به "GRB150101B"، یک انفجار گاما- ری است که در سال 2015 با تلسکوپ فضایی "سوئیفت"(Swift) ناسا کشف شد.

اکتشافات "تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا، "تلسکوپ فضایی هابل"(HST) و "تلسکوپ اکتشافی چنل"(DCT) نشان می‌دهند که GRB150101B، شباهت‌های قابل توجهی با برخورد ستاره‌ای موسوم به "GW170817" دارد که در سال 2017 با "رصدخانه موج گرانشی با تداخل‌سنج لیزری"(LIGO) کشف شد.

انفجارهای سیاره‌ای بیش از حد تصور ما رخ می‌دهند

پژوهش جدید نشان می‌دهد که ممکن است این دو انفجار جداگانه، در واقع با هم ارتباط مستقیم داشته باشند.

تروجا افزود: کشف ما نشان می‌دهد که ممکن است رخدادهایی مانند GW170817 و GRB150101B، عناصر جدیدی تولید کنند و شاید تقریبا متداول باشند.

انفجارهای سیاره‌ای بیش از حد تصور ما رخ می‌دهند

تاریخ ارسال :  1397/7/26     
تعداد بار مشاهده :  25

امروز ۲۶ مهر؛ سالروز پرتاب فضاپیمای "گالیله"                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

                                                                                                                                                                                                                                                                          
                                                                                                                           


سالروز پرتاب فضاپیمای "گالیله"

فضاپیمای بدون سرنشین گالیله ۱۸ اکتبر سال ۱۹۸۹ با هدف مطالعه مشتری و قمرهایش به فضا پرتاب شد.به گزارش ایسنا، فضاپیما آمریکایی بدون سرنشین "گالیله"(Galileo) در  ۱۸ اکتبر سال ۱۹۸۹ توسط موشک "آتلانتیس"و از "پایگاه فضایی کندی مجتمع پرتاب ۳۹" با هدف مطالعه مشتری و قمرهایش به فضا پرتاب شد.

فضاپیمای گالیله توسط "آزمایشگاه پیش رانش جت" ناسا که مسئول پرتاب و کنترل ماموریت‌های بی‌سرنشین است، توسعه داده شد.

 فضاپیمای گالیله در ۷ دسامبر ۱۹۹۵ به سیاره مشتری رسید و عکس‌هایی دقیق و با وضوح بالا از آن سیاره برای دانشمندان ارسال کرد.

در دسامبر سال ۱۹۹۵ میلادی فضاپیمای گالیله ناسا کاوشگری را به درون جو مشتری انداخت که برای اولین بار نمونه‌هایی را از جو مشتری آزمایش کرد. این کاوشگر پس از حدود یک ساعت سقوط و کاوش در جو مشتری بر اثر فشار لایه‌های جوی منهدم شد. پس از پرتاب کاوشگر، فضاپیمای گالیله چندین سال به بررسی و مطالعه مشتری و قمرهای آن پرداخت.

بخشی از ماموریت گالیله در مشتری، رها کردن یک کاوشگر در این سیاره بود. این کاوشگر برای نخستین بار موفق شد تا اندازه‌گیری‌های دقیقی از جو مشتری انجام بدهد. گالیله ۳۴ بار دور بزرگ‌ترین سیاره منظومه شمسی یعنی سیاره مشتری، چرخید و اکتشافات بزرگی انجام داد.

دانشمندان توسط عکسهای ارسالی گالیله دریافتند "یو" نزدیکترین قمر مشتری، کاملا فعال و آتشفشانی است.

پس از گذشت حدود ۱۴ سال از پرتاب گالیله، سوخت پیشران فضاپیما در حال تمام شدن بود و امکان ادامه کار گالیله وجود نداشت. بخاطر نبود سوخت، فضاپیما دیگر قادر نبود مسیر خودش را حفظ کند و نمی‌توانست آنتن فرستنده اطلاعاتش را به سمت زمین تنظیم کند. درنتیجه مرکز کنترل گالیله تصمیم گرفتند آخرین کار ممکن را انجام دهند و ماموریتی را که خیلی پیش از این کامل شده بود، خاتمه دهند. آخرین مرحله این ماموریت نابودی گالیله بود. گالیله در روز ۲۱ سپتامبر سال ۲۰۰۳ به اعماق اتمسفر مشتری شیرجه زد.به گفته ناسا، گالیله تا آخرین لحظات قبل از انهدام آن به ارسال تصویر به زمین ادامه داد.

فضاپیمای گالیله موفق به نفوذ در لایه خارجی گازی مشتری تا فشار ۲۲ برابر فشار زمین شد. فضاپیمای گالیله که تا به امروز سخت‌ترین تلاش برای ورود به جو سیاره‌ای را انجام داده‌ است دمایی دو برابر دمای سطح خورشید و نیرویی به اندازه ۲۳۰g یعنی ۲۳۰ برابر شتاب گرانشی در سطح زمین را هنگام نفوذ در مشتری تجربه کرده بود.


تاریخ ارسال :  1397/7/26     
تعداد بار مشاهده :  18

رسوخ فناوری نانو در صنایع نساجی با امضای تفاهم‌نامه مشترک

صنعت نساجی، پارچه، پوشاک

به منظور رسوخ فناوری نانو در صنایع نساجی، در حاشیه‌ یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو تفاهم‌نامه‌ همکاری میان انجمن صنایع پوشاک ایران و ستاد ویژه توسعه فناوری نانو امضا شد.

به گزارش ایسنا، در یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان انجمن صنایع پوشاک ایران و ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به منظور استفاده از ظرفیت طرفین برای حمایت از توسعه‌  فناوری و تجاری‌سازی محصولات فناورانه با هدف رسوخ و توسعه‌ نانو در صنایع پوشاک به‌ عنوان یکی از ظرفیت‌های اساسی صنعت نساجی کشور به امضا رسید.

بسترسازی برای توسعه‌ و ترویج فناوری نانو از طریق برگزاری رویدادهای تخصصی مشترک، حمایت از بازارسازی و سرمایه‌گذاری، ایجاد فضای همکاری و هم‌افزایی بین فناوران و شرکت‌های صنعتی و همچنین همکاری در انجام پروژه‌های تحقیقاتی از جمله محورهای این تفاهم‌نامه همکاری به شمار می‌رود.

دکتر سعید سرکار، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در گفت‌وگو با ایسنا امضای این تفاهم‌نامه را در راستای تسهیل در بهره‌مندی از فناوری نانو در صنعت پوشاک دانست و خاطر نشان کرد: اگر صنایع امروز برای به‌کارگیری فناوری اقدام نکنند، در آینده‌ نزدیک بازار خود را از دست خواهند داد؛ چراکه محصولات ساخت داخل با استفاده از فناوری قابلیت رقابت‌پذیری می‌یابند.

وی استفاده از فناوری نانو را موجب ارتقای کیفیت محصولات و جلب مشتری بیشتر دانست و یادآور شد: در حال حاضر در صنعت نساجی ۷ فناوری نانو به بلوغ رسیده‌است که از آن جمله می‌توان به فناوری آنتی باکتریال، پارچه‌های آب‌گریز، منسوجات هایدروفیلیک (آب‌دوست)، باند و گاز، جذب آب بیشتر در حوله، ضد امواج در گن‌های بارداری، فناوری پارچه‌های الکتریسیته، پوشاک گرم‌کننده و خنک‌کننده اشاره کرد.


تاریخ ارسال :  1397/7/23     
تعداد بار مشاهده :  20دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری:

تسهیلات در بانک مرکزی به بن بست خورده است/ فناوری در ایران مشتری ندارد/ شرکت‌های دانش بنیان در معرض نابودی هستند

سرکار گفت: محصولات نانوی ایران به ۴۰ کشور صادر می‌شود و به واسطه همین صادرات می‌توانیم پیشرفت داشته باشیم.

شرکت‌های دانش بنیان در معرض نابودی هستند


به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌ گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست خبری یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو که در محل ستاد فناوری نانو در حال برگزاری است با اشاره به افتتاحیه نمایشگاه نانو گفت : شنبه ۲۱ مهر ماه یازدهمین نمایشگاه با حضور تمام مجموعه‌های فعال آغاز می‌شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به بخش های مختلف نمایشگاه گفت: نهادهای ذیربط حوزه فناوری نانو، بخش دانشجویی و دانش آموزی و شرکت‌های فعال در عرصه نانو در این نمایشگاه حضور دارند.

هدف از تدوین سند نانو

 وی درباره سند نانو گفت: در سند ده سال اول فعالیت‌های آموزشی و پزوهشی و ساخت زیرساخت های مناسب هدف ما بوده است در این برنامه به دنبال توسعه زیرساخت های مختلف بوده ایم

سرکار با بیان اینکه سند ده سال دوم به تجاری سازی توجه دارد، اظهار کرد،: در این سند به صادرات محصولات نانو توجه داریم بازار ۸۰ میلیونی داخل برای شرکت ها کوچک است و آنها باید به بازار خارجی وارد شوند

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو ادامه داد: دنیا باید بپذیرد ایران در حوزه نانو توانایی دارد و از امسال نمایشگاه به تجاری سازی توجه بسیاری دارد.

مهمترین دستاورد در نمایشگاه نانو

وی با اشاره به برنامه امسال نمایشگاه گفت: با اولویت توسعه صادرات محصولات نانو نمایشگاه برگزار می‌شود و میزبان صاحبان صنایع هستیم تا آنها با ظرفیت توسعه صنعتی نانو تکنولوژی آشنا شوند

سرکار با اشاره به توسعه بازار شرکت‌ها اظهار کرد: مخاطبان اصلی نمایشگاه شرکت‌ها هستند و نمایندگان مجلس و مسئولان باید در این نمایشگاه حضور داشته باشند اما توسعه بازار و صادرات اولویت است

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو درباره حضور هیئت های بین المللی از ایران گفت: در برنامه ریزی‌ها مقرر شده است که هیئت‌های تجاری به ایران بیایند و در همین راستا هیئت‌هایی از۴۰ کشور جهان مانند از کره، مالزی، اندوزی، روسیه، ارمنستان و... به ایران می‌آیند.

صادرات محصولات نانوی ایران به ۴۰ کشور جهان

وی با بیان اینکه در برخی از کشورهای جهان توسعه بازار نانو را در اختیار گرفته‌ایم، گفت: در چین ۴ دفتر ایجاد شده است و فناوری ایران را به چین برده‌ایم و به کمک چینی ها پروژه‌هایی انجام گرفته است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو درباره صادرات گفت: به ۴۰ کشور محصولات ایران صادر می‌شود و به واسطه همین صادرات می‌توانیم پیشرفت داشته باشیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به جذب سرمایه در نمایشگاه نانو گفت: این نمایشگاه فرصت مناسبی برای آشنایی سرمایه گذاران و شرکت هاست و همچنین در بخش چالش‌ها به دنبال ارائه راهکار به شرکت ها برای حل مشکلات آنها هستیم.

وی درباره بخش دانش آموزی گفت: بخش های آموزشی همانند سال گذشته وجود دارد اما بیش از آنکه به دنبال آموزش باشیم به دنبال سرمایه گزاری و صنعتی کردن محصولات هستیم.

تاسیس آزمایشگاه نانو در چین با هدف درآمدزایی

سرکار با بیان اینکه تمام فعالیت‌های ترویج، توسعه، آموزش و بازار پیوست تجاری دارند، اظهار کرد: در تمام برنامه ها به دنبال درآمد زایی هستیم و نمونه بازر آن تاسیس دو آزمایشگاه نانو تکنولوژی در چین است.


دبیر ستاد توسعه فناوری نانو درباره برنامه های آموزشی گفت: به دنبال برگزاری دوره‌های علمی با همکاری دیگر کشورهای جهان هستیم.

وی درباره صنعت اظهار کرد : به دلیل آنکه صنعت در کشور ما وجود ندارد کشش فناوری کم است برخی از فناوری هایی که در ایران توسعه پیدا می‌کند، مشتری ندارند.

سرکار با بیان اینکه عرضه اقتصاد کشور به دست دولت است، گفت: خودروسازان در داخل کشور خودرویی می‌سازند که معلوم نیست چه ویژگی هایی دارند و بی کیفیت هستند کدام یک از خودروسازان حاضر هستند محصولات خودرا بر پایه نانو بسازند ؟ استفاده نکردن از از دانش ایرانی معضل بزرگ اقتصاد دولتی است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو ادامه داد : با صنایع خرد همکاری‌های مناسبی داشته‌ایم و تکنولوژی پوشش تزئینی که روی شیرآلات قرار می‌گیرند امروز به رشد خوبی رسیده‌اند اما هنگامی که می‌گوییم می‌توانیم قطعات خودرو را با پوشش سخت بسازیم، توجهی نمی‌کنند.

دست خودروساز در جیب دولت است

وی با اشاره به ساخت محصولات های تک اظهار کرد: به کمک تکنولوژی توانستیم در صنعت خودروسازی به رشد خوبی برسیم اما متاسفانه به دلیل آنکه خودرو ساز دستش داخل جیب دولت است این محصولات را ا ما خریداری نکردند و مجبور شدیم محصولات نانویی را با قیمتی بالاتر به چین بفروشیم.

سرکار تصریح کرد : تنها درصورتی که تحریم ها فشار آورد دوباره به تکنولوژی‌های ایرانی روی می‌آورند در غیر این صورت هیچ نهادی به خودرو ساز داخلی توجه ندارد.

شرکت‌های دانش بنیان مشکل نبود سرمایه‌گذار دارند

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان مشکلات بسیاری دارند، اظهار کرد : شرکت‌های دانش بنیانی که شکل گرفته‌اند با خطر نابودی مواجه هستند و در این صورت نیروی متخصص ایرانی بیکار خواهد شد چرا می‌گویند به تولید کننده توجه نداشته باشید.

وی ادامه داد : شرکت های دانش بنیان مشکل پیدا کردن سرمایه گذار دارند و یک نفر باید بیاید و مشکل شرکت ها را برطرف کند.

سرکار گفت : امیدوار هستیم با تصویب ‌FATF مشکلات برطرف شود و کانال‌هایی برای تسهیل شرکت‌ها بوجود آید.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو درباره خط اقتصادی معاونت علمی و بانک مرکزی اظهار کرد : دوماه گذشته یکسری مذاکره انجام گرفت اما با تغییر و تحولات در بانک مرکزی این راه بسته شده است و هیچ یک از شرکت‌های دانش بنیان حوزه نانو نتوانسته اند تهسیلات را از بانک مرکزی دریافت کنند.

بودجه‌ای برای بردن شرکت‌ها به کشورهای خارجی نداریم

وی با اشاره به قراردادهای تجاری گفت: سال گذشته برنامه‌های خوبی در کشورهای خارجی انجام گرفت اما امسال هیچ بودجه‌ای نداریم تا شرکت‌ها را به کشورهای خارجی ببریم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو ادامه داد : ما برای ثبت اختراع در جهان باید در بازار آزاد به دنبال دلار باشیم و مگر می‌شود اینگونه کار کرد؟ در حوزه دریافت تسهیلات و منابع مالی به بن بست خورده‌ایم.


تاریخ ارسال :  1397/7/16     
تعداد بار مشاهده :  77


ارسال رایگان محصولات در فروشگاه ایران صنعت
 

آمار بازدید ها


وبگو | نمایش آمار بازدیدها بدون دیتابیس
» بازدید امروز: 109
» بازدید دیروز: 6216
» افراد آنلاین این بخش: 9
» ورودی امروز موتور های جستجو: 40
» ورودی دیروز موتور های جستجو: 1590
» بازدید کل: 1343761

مجوز تجارت الکترونیک


مجوز تجارت الکترونیک

مجوز رسانه بر خط


logo-samandehi

ایران صنعت در شبکه های اجتماعی


پرداخت آنلاین شبکه اجتماعی یوتیوبشبکه اجتماعی تویترشبکه اجتماعی فیس بوک

ایران صنعت: 09106978820


تاریخ :1397/7/29  ساعت:  00:42:34

تمامي كالاها و خدمات اين سایت، داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران صنعت میباشد.