اخبار علمی
سایت ایران صنعت

کــاربر مهمان گـــرامی خوش آمـــدیدلوگوی سایت ایران صنعت

رسوخ فناوری نانو در صنایع نساجی با امضای تفاهم‌نامه مشترک

صنعت نساجی، پارچه، پوشاک

به منظور رسوخ فناوری نانو در صنایع نساجی، در حاشیه‌ یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو تفاهم‌نامه‌ همکاری میان انجمن صنایع پوشاک ایران و ستاد ویژه توسعه فناوری نانو امضا شد.

به گزارش ایسنا، در یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان انجمن صنایع پوشاک ایران و ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به منظور استفاده از ظرفیت طرفین برای حمایت از توسعه‌  فناوری و تجاری‌سازی محصولات فناورانه با هدف رسوخ و توسعه‌ نانو در صنایع پوشاک به‌ عنوان یکی از ظرفیت‌های اساسی صنعت نساجی کشور به امضا رسید.

بسترسازی برای توسعه‌ و ترویج فناوری نانو از طریق برگزاری رویدادهای تخصصی مشترک، حمایت از بازارسازی و سرمایه‌گذاری، ایجاد فضای همکاری و هم‌افزایی بین فناوران و شرکت‌های صنعتی و همچنین همکاری در انجام پروژه‌های تحقیقاتی از جمله محورهای این تفاهم‌نامه همکاری به شمار می‌رود.

دکتر سعید سرکار، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در گفت‌وگو با ایسنا امضای این تفاهم‌نامه را در راستای تسهیل در بهره‌مندی از فناوری نانو در صنعت پوشاک دانست و خاطر نشان کرد: اگر صنایع امروز برای به‌کارگیری فناوری اقدام نکنند، در آینده‌ نزدیک بازار خود را از دست خواهند داد؛ چراکه محصولات ساخت داخل با استفاده از فناوری قابلیت رقابت‌پذیری می‌یابند.

وی استفاده از فناوری نانو را موجب ارتقای کیفیت محصولات و جلب مشتری بیشتر دانست و یادآور شد: در حال حاضر در صنعت نساجی ۷ فناوری نانو به بلوغ رسیده‌است که از آن جمله می‌توان به فناوری آنتی باکتریال، پارچه‌های آب‌گریز، منسوجات هایدروفیلیک (آب‌دوست)، باند و گاز، جذب آب بیشتر در حوله، ضد امواج در گن‌های بارداری، فناوری پارچه‌های الکتریسیته، پوشاک گرم‌کننده و خنک‌کننده اشاره کرد.


تاریخ ارسال :  1397/7/23     
تعداد بار مشاهده :  15دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری:

تسهیلات در بانک مرکزی به بن بست خورده است/ فناوری در ایران مشتری ندارد/ شرکت‌های دانش بنیان در معرض نابودی هستند

سرکار گفت: محصولات نانوی ایران به ۴۰ کشور صادر می‌شود و به واسطه همین صادرات می‌توانیم پیشرفت داشته باشیم.

شرکت‌های دانش بنیان در معرض نابودی هستند


به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌ گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست خبری یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو که در محل ستاد فناوری نانو در حال برگزاری است با اشاره به افتتاحیه نمایشگاه نانو گفت : شنبه ۲۱ مهر ماه یازدهمین نمایشگاه با حضور تمام مجموعه‌های فعال آغاز می‌شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به بخش های مختلف نمایشگاه گفت: نهادهای ذیربط حوزه فناوری نانو، بخش دانشجویی و دانش آموزی و شرکت‌های فعال در عرصه نانو در این نمایشگاه حضور دارند.

هدف از تدوین سند نانو

 وی درباره سند نانو گفت: در سند ده سال اول فعالیت‌های آموزشی و پزوهشی و ساخت زیرساخت های مناسب هدف ما بوده است در این برنامه به دنبال توسعه زیرساخت های مختلف بوده ایم

سرکار با بیان اینکه سند ده سال دوم به تجاری سازی توجه دارد، اظهار کرد،: در این سند به صادرات محصولات نانو توجه داریم بازار ۸۰ میلیونی داخل برای شرکت ها کوچک است و آنها باید به بازار خارجی وارد شوند

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو ادامه داد: دنیا باید بپذیرد ایران در حوزه نانو توانایی دارد و از امسال نمایشگاه به تجاری سازی توجه بسیاری دارد.

مهمترین دستاورد در نمایشگاه نانو

وی با اشاره به برنامه امسال نمایشگاه گفت: با اولویت توسعه صادرات محصولات نانو نمایشگاه برگزار می‌شود و میزبان صاحبان صنایع هستیم تا آنها با ظرفیت توسعه صنعتی نانو تکنولوژی آشنا شوند

سرکار با اشاره به توسعه بازار شرکت‌ها اظهار کرد: مخاطبان اصلی نمایشگاه شرکت‌ها هستند و نمایندگان مجلس و مسئولان باید در این نمایشگاه حضور داشته باشند اما توسعه بازار و صادرات اولویت است

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو درباره حضور هیئت های بین المللی از ایران گفت: در برنامه ریزی‌ها مقرر شده است که هیئت‌های تجاری به ایران بیایند و در همین راستا هیئت‌هایی از۴۰ کشور جهان مانند از کره، مالزی، اندوزی، روسیه، ارمنستان و... به ایران می‌آیند.

صادرات محصولات نانوی ایران به ۴۰ کشور جهان

وی با بیان اینکه در برخی از کشورهای جهان توسعه بازار نانو را در اختیار گرفته‌ایم، گفت: در چین ۴ دفتر ایجاد شده است و فناوری ایران را به چین برده‌ایم و به کمک چینی ها پروژه‌هایی انجام گرفته است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو درباره صادرات گفت: به ۴۰ کشور محصولات ایران صادر می‌شود و به واسطه همین صادرات می‌توانیم پیشرفت داشته باشیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به جذب سرمایه در نمایشگاه نانو گفت: این نمایشگاه فرصت مناسبی برای آشنایی سرمایه گذاران و شرکت هاست و همچنین در بخش چالش‌ها به دنبال ارائه راهکار به شرکت ها برای حل مشکلات آنها هستیم.

وی درباره بخش دانش آموزی گفت: بخش های آموزشی همانند سال گذشته وجود دارد اما بیش از آنکه به دنبال آموزش باشیم به دنبال سرمایه گزاری و صنعتی کردن محصولات هستیم.

تاسیس آزمایشگاه نانو در چین با هدف درآمدزایی

سرکار با بیان اینکه تمام فعالیت‌های ترویج، توسعه، آموزش و بازار پیوست تجاری دارند، اظهار کرد: در تمام برنامه ها به دنبال درآمد زایی هستیم و نمونه بازر آن تاسیس دو آزمایشگاه نانو تکنولوژی در چین است.


دبیر ستاد توسعه فناوری نانو درباره برنامه های آموزشی گفت: به دنبال برگزاری دوره‌های علمی با همکاری دیگر کشورهای جهان هستیم.

وی درباره صنعت اظهار کرد : به دلیل آنکه صنعت در کشور ما وجود ندارد کشش فناوری کم است برخی از فناوری هایی که در ایران توسعه پیدا می‌کند، مشتری ندارند.

سرکار با بیان اینکه عرضه اقتصاد کشور به دست دولت است، گفت: خودروسازان در داخل کشور خودرویی می‌سازند که معلوم نیست چه ویژگی هایی دارند و بی کیفیت هستند کدام یک از خودروسازان حاضر هستند محصولات خودرا بر پایه نانو بسازند ؟ استفاده نکردن از از دانش ایرانی معضل بزرگ اقتصاد دولتی است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو ادامه داد : با صنایع خرد همکاری‌های مناسبی داشته‌ایم و تکنولوژی پوشش تزئینی که روی شیرآلات قرار می‌گیرند امروز به رشد خوبی رسیده‌اند اما هنگامی که می‌گوییم می‌توانیم قطعات خودرو را با پوشش سخت بسازیم، توجهی نمی‌کنند.

دست خودروساز در جیب دولت است

وی با اشاره به ساخت محصولات های تک اظهار کرد: به کمک تکنولوژی توانستیم در صنعت خودروسازی به رشد خوبی برسیم اما متاسفانه به دلیل آنکه خودرو ساز دستش داخل جیب دولت است این محصولات را ا ما خریداری نکردند و مجبور شدیم محصولات نانویی را با قیمتی بالاتر به چین بفروشیم.

سرکار تصریح کرد : تنها درصورتی که تحریم ها فشار آورد دوباره به تکنولوژی‌های ایرانی روی می‌آورند در غیر این صورت هیچ نهادی به خودرو ساز داخلی توجه ندارد.

شرکت‌های دانش بنیان مشکل نبود سرمایه‌گذار دارند

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان مشکلات بسیاری دارند، اظهار کرد : شرکت‌های دانش بنیانی که شکل گرفته‌اند با خطر نابودی مواجه هستند و در این صورت نیروی متخصص ایرانی بیکار خواهد شد چرا می‌گویند به تولید کننده توجه نداشته باشید.

وی ادامه داد : شرکت های دانش بنیان مشکل پیدا کردن سرمایه گذار دارند و یک نفر باید بیاید و مشکل شرکت ها را برطرف کند.

سرکار گفت : امیدوار هستیم با تصویب ‌FATF مشکلات برطرف شود و کانال‌هایی برای تسهیل شرکت‌ها بوجود آید.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو درباره خط اقتصادی معاونت علمی و بانک مرکزی اظهار کرد : دوماه گذشته یکسری مذاکره انجام گرفت اما با تغییر و تحولات در بانک مرکزی این راه بسته شده است و هیچ یک از شرکت‌های دانش بنیان حوزه نانو نتوانسته اند تهسیلات را از بانک مرکزی دریافت کنند.

بودجه‌ای برای بردن شرکت‌ها به کشورهای خارجی نداریم

وی با اشاره به قراردادهای تجاری گفت: سال گذشته برنامه‌های خوبی در کشورهای خارجی انجام گرفت اما امسال هیچ بودجه‌ای نداریم تا شرکت‌ها را به کشورهای خارجی ببریم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو ادامه داد : ما برای ثبت اختراع در جهان باید در بازار آزاد به دنبال دلار باشیم و مگر می‌شود اینگونه کار کرد؟ در حوزه دریافت تسهیلات و منابع مالی به بن بست خورده‌ایم.


تاریخ ارسال :  1397/7/16     
تعداد بار مشاهده :  52

وزیر آموزش و پرورش مطرح کرد؛

خطای تربیتی، فضای آموزشی را خشک می‌کند/ مهارت محوری باید جایگزین حافظه محوری شود

بطحایی گفت: خطای تربیتی باعث می‌شود فضای آموزشی خشک باشد، در همین راستا اقداماتی را برای کمک به دوره ابتدایی شروع کردیم.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در مراسم روز جهانی کودک که در کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، اظهار کرد: در مدرسه به ویژه در دوره ابتدایی باید محیط سرزنده ایجاد کنیم و بچه ها در مدرسه باید بازی کردن را بیاموزند و در این حین یاد بگیرند.

وی ادامه داد: محیط مدرسه باید نزدیک بیشتری با محیط زندگی داشته باشد و در مدرسه یکی از کلاس ‌ایش باغچه باشد تا دانش آموز با طبیعت انس بگیرد اما مدارس ما امروز از این فرصت بی بهره است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در مدرسه گرفتار این خطای تربیتی هستیم، گفت: خیلی وقت ها از بچه ها انتظاراتی داریم که این انتظارات ویژه بزرگترهاست و اگر کودک از این انتظارات پیروی نکند آن را سرکش می‌دانیم.

بطحایی بیان کرد: خطای تربیتی باعث می‌شود فضای آموزشی خشک و کسل کننده باشد، در همین راستا کارهایی را برای کمک به دوره ابتدایی شروع کردیم و تلاش خوبی برای تعامل با خانواده‌ها داشتیم چرا که خانواده‌ها بخشی از محیط موثر در تعلیم و تربیت هستند و این تعامل شرط اصلی موفقیت است.

وزیر آموزش و پرورش گفت. امیدوارم مدرسه را به محیطی با نشاط که خاطر انگیز باشد تبدیل کنیم تا آموزش و پرورش ما عامل موثر در ساختن و پرداختن معلمان باشد.

باید حافظه محوری از نظام آموزشی حذف کنیم

وزیر آموزش و پرورش در حاشیه برگزاری مراسم روز جهانی کودک و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هفته ملی کودک دستاوردی برای توجه به مسائل حوزه کودکان است تا مشکلات و موانع سر راه تعلیم و تربیت بازنگری شوند که این موضوع دستاوردی مهم تلقی می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به اقداماتی که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می‌افتد، رویکرد و نگاه ما به حوزه پرورشی و کودک و تربیت در حال تغییر است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه باید حافظه محوری از نظام آموزشی حذف کنیم، گفت: مهارت محوری باید د. اولویت برنامه ها باشد تا نشاط به نظام آموزشی بازگردد.

بطحایی با تاکید بر اینکه ابعاد شخصیتی افراد در کودکی شکل می گیرد، بیان کرد: طبق نظر روانشناس ها بسیاری از شالوده‌های شخصیتی و روان‌شناسی پیش از سن ۷-۸ سالگی است، بنابراین توجه به این دوران ضرورت دارد.تاریخ ارسال :  1397/7/16     
تعداد بار مشاهده :  46

علم برای تقویت حافظه چه توصیه ای دارد

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از نشریه آمریکایی فوربس، تبلیغات زیادی برای فروش مکمل های دارویی جهت تقویت حافظه ضورت می گیرد، اما این تولیدات مورد توجه و تایید علم نیست. با این حال، پژوهش های متعددی در رابطه با روش های علمی بهبود حافظه انجام گرفته است که راهکارهای موثری را برای بهبود حافظه کوتاه مدت و بلندمدت پیشنهاد می کنند.

next

تاریخ ارسال :  1397/7/13     
تعداد بار مشاهده :  49

نوشیدن آب احتمال عفونت مثانه را کاهش می دهد

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، عفونت دستگاه ادراری نوعی عفونت باکتریایی است که بر بخشی از دستگاه ادراری تاثیر می گذارد. هنگامی که عفونت، دستگاه ادراری تحتانی را مبتلا می کند سیستیت ساده (عفونت مثانه) نامیده می شود و هنگامی که بر دستگاه ادراری فوقانی تاثیر می گذارد به آن پیلونفریت یا عفونت کلیه گفته می شود.
این مطالعه که توسط محققان مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس صورت گرفته است، نشان می دهد عفونت مثانه در زنان بسیار شایع است. این مطالعه اولین بار است که ارتباط نوشیدن آب با کاهش بروز این عفونت را نشان می دهد. محققان معتقدند افزایش مایعات باعث کاهش باکتری ها و توانایی آنان برای اتصال به مثانه می شود و استراتژی غیر میکروبی مفیدی برای کاهش این عارضه است. عفونت مثانه معمولا با سوزش و درد هنگام دفع ادرار همراه است و می تواند همراه با دفع خون باشد.
سازمان جهانی بهداشت بر درمان های غیر آنتی بیوتیکی این عارضه اصرار دارد.
نتایج این مطالعه در نشریه JAMA Internal Medicine منتشر شده است.

تاریخ ارسال :  1397/7/13     
تعداد بار مشاهده :  30


 

آمار بازدید ها


وبگو | نمایش آمار بازدیدها بدون دیتابیس
» بازدید امروز: 398
» بازدید دیروز: 12355
» افراد آنلاین این بخش: 23
» ورودی امروز موتور های جستجو: 29
» ورودی دیروز موتور های جستجو: 1980
» بازدید کل: 1307771

مجوز تجارت الکترونیک


مجوز تجارت الکترونیک

مجوز رسانه بر خط


ایران صنعت در شبکه های اجتماعی


پرداخت آنلاین شبکه اجتماعی یوتیوبشبکه اجتماعی تویترشبکه اجتماعی فیس بوک

ایران صنعت: 09106978820


تاریخ :1397/7/24  ساعت:  01:41:14

تمامي كالاها و خدمات اين سایت، داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران صنعت میباشد.