اخبار علمی
سایت ایران صنعت

کــاربر مهمان گـــرامی خوش آمـــدیدلوگوی سایت ایران صنعت

توسط محققان کشور محقق شد ساخت شیرهای الکتروهیدرولیک خودکنترلی«EHSV» برای اولین بار در ایران

دانش طراحی و ساخت شیرهای الکتروهیدرولیک خودکنترلی (EHSV) در اختیار نخبگان ایرانی درآمد در حالی که در زمره محصولات تحریمی‌بوده و جوانان این مرز و بوم کاری کردند که سلاح تحریم‌های علمی هم علیه جمهوری اسلامی ناکارآمد شود.ساخت شیرهای الکتروهیدرولیک خودکنترلی«ehsv» برای اولین بار در ایران

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، ۱۴ آبان ماه سالجاری در حالی منصور غلامی وزیر علوم از دانش طراحی و ساخت شیرهای الکتروهیدرولیک خودکنترلی (EHSV) رونمایی کرد که این تکنولوژی برای اولین بار در اختیار نخبگان جوان ایرانی قرار گرفته است.

این فناوری طی فرآیندی 11 ساله در شرکت سرو هیدرولیک پویا حاصل و مرحله مطالعات ساخت در سال ۱۳۸۶ آغاز شده است، در سال ۱۳۹۲ دستیابی به دانش ساخت حاصل شده و سپس ساخت یک نوع شیر برای صنایع نورد فولاد صورت گرفته که هم اکنون نمونه‌سازی یک محصول در کلاس هوایی در حال انجام است.

در طی این فرآیند دانشی (سیستمی) در طراحی و ساخت و دانش تعمیرات بسیاری از مجموعه‌های صنایع پیشرفته داخلی مورد استفاده و بهره‌برداری قرار گرفته است که در نهایت دسترسی به دانش فنی چنین محصول استراتژیکی میسر شده است.

دستیابی به دانش فنی شیرهای الکتروهیدرولیک خود کنترلی (EHSV) همواره یکی از نیازهای ضروری کشور بوده و تاکنون سابقه تولید داخلی ندارد و هیچ مجموعه‌ای در ایران به دانش ساخت و تولید این مجموعه دست پیدا نکرده است.

سطح فناوری این محصول بسیار پیچیده بوده و نیازمند تجربیات اجرایی در این حوزه است. این محصول جزو نیازهای فناورانه کشور توسط ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری طبقه‌بندی شده است.

دستیابی به دانش فنی طراحی و ساخت این شیرها از گلوگاه‌های فناوری کشور در صنایع پیشرفته بوده و تولید داخلی این محصول با توجه به پیچیدگی‌های فوق‌العاده زیاد فنی، باعث خروج از تحریم ناشی از انحصار این موضوع توسط کشورهای سازنده آن خواهد بود.

تخمین ارزش دلاری دستیابی به این فناوری قریب به ۱۰ میلیون دلار است و صرفه اقتصادی حداقل ۱۰ برابری در بر خواهد داشت.

در حقیقت بازار این فناوری مشتمل بر تمام سیستم‌های کنترل هیدرولیکی هوایی، نفت و گاز، صنایع سنگین و صنعتی است و تجاری‌سازی آن منجر به‌کارگزاری طیف وسیعی از متخصصان و نیروی کار در این حوزه خواهد شد. زمان ساخت و تأمین قطعات این محصول با سرعتی بالا در شرکت قابل انجام خواهد بود.

تمامی مراحل کلیدی طراحی و ساخت این محصول توسط متخصصان شرکت به دقت مستندسازی شده که مشتمل بر ۲۱ جلد و بالغ بر ۴۵۰۰ صفحه شامل موضوعات مختلفی همچون طراحی، تحلیل، ساخت، تست و مونتاژ، بهره‌برداری، ایمنی، نظارت و تضمین کیفیت می‌شود.

دستیابی به این دانش فنی نیازمند استفاده از مدیریت دانش پیشرفته، ارتقا و حفظ تفکر سیستمی، به کارگیری کارکنان متخصص، به روز و متعهد، ارتقای اعتماد به نفس در سرمایه‌های انسانی شرکت، توجه به منعطف نگاه داشتن ساختار سازمانی شرکت، ایجاد و ارتقای توانمندی در تهیه و تدوین مدارک و مستندات طراحی و تولید (نقشه‌ها، ...) تأمین دسترسی به تجهیزات فنی خاص، ارتقای توان فنی و قدرت ایجاد راهکار جدید در مواجهه با مسائل فنی پیچیده، سرعت بالا در حل مسائل پیچیده و در نهایت در نظر داشتن استاندارد و کیفیت محصولات بوده است.

تاریخ ارسال :  1397/8/17     
تعداد بار مشاهده :  36

"پارکر" به نزدیکترین فاصله تاریخ بشر به خورشید رسید

پاركر


کاوشگر خورشیدی "پارکر" (Parker Solar Probe) که سریع‌ترین ساخته دست بشر است، اکنون با ثبت سرعتی خارق‌العاده به فاصله‌ای از خورشید رسیده است که تاکنون هیچ فضاپیمایی آن را تجربه نکرده است.


کاوشگر خورشیدی پارکر تنها حدود دو و نیم ماه است که به فضا رفته و در حال حاضر در حال شکستن رکوردها یکی پس از دیگری است.

این فضاپیمای بدون سرنشین، روز 29 اکتبر 2018 در ساعت 1:04 بعد از ظهر به وقت EDT یا همان منطقه زمانی شرقی، در حالی که با سرعت خارق‌العاده 246 هزار و 960 کیلومتر بر ساعت در حرکت بود، به فاصله 42.73 میلیون کیلومتری از سطح خورشید رسید که نزدیکتر از هر شیء ساخته شده به دست بشر به ستاره منظومه شمسی است.

رکورد قبلی سرعت در دست یک فضاپیمای آلمانی-آمریکایی موسوم به "هلیوس 2"(Helios 2) بود.

به گفته ناسا، کاوشگر پارکر نه تنها رکورد نزدیکی به خورشید را شکسته، بلکه رکورد سرعت را نیز شکسته است و همچنان به شکستن رکوردها در حال نزدیکتر شدن به خورشید ادامه می‌دهد تا در نهایت در سال 2024 به فاصله مقرر 6.16 میلیون کیلومتری از سطح خورشید برسد.

سرعت کاوشگر خورشیدی پارکر با استفاده از شبکه فضای عمیق (DSN) ناسا اندازه‌گیری شد که سیگنال‌های رادیویی را به فضاپیما ارسال می‌کند و پس از آن به زمین فرستاده می‌شود. با بررسی عواملی مانند زمان بازگشت و تغییرات داپلر، تیم نظارت پارکر می‌تواند سرعت و موقعیت آن را محاسبه کند.

پاركر

"اندی دریسمن" مدیر پروژه پارکر از آزمایشگاه فیزیک کاربردی جانز هاپکینز در مریلند می‌گوید: تنها 78 روز از پرتاب پارکر گذشته است و ما اکنون از هر فضاپیما و زمان دیگری در تاریخ به خورشید نزدیکتر هستیم. این یک افتخار برای تیم است، اگرچه ما بر روی اولین مواجهه خورشیدی خود که از 31 اکتبر آغاز می‌شود، متمرکز هستیم.

اولین مواجهه با خورشید، کاوشگر را به نقطه حضیض خورشیدی خواهد رساند که نزدیکترین نقطه به خورشید است و در تاریخ 5 نوامبر 2018 اتفاق می‌افتد. پارکر در این نقطه تحت حرارت و تابشی قرار خواهد گرفت که تا کنون هیچ کاوشگر فضای عمیقی آن را تجربه نکرده است.

اوج و حضیض خورشیدی (Perihelion and aphelion) موقعیتی در مدار زمین یا هر جِرم دیگر به دور خورشید است که در آن، جرم مورد نظر در دورترین و نزدیک‌ترین فاصله از مرکز خورشید قرار گیرد.

تاریخ ارسال :  1397/8/08     
تعداد بار مشاهده :  32

ماشینی که دی‌اکسید کربن می‌گیرد و نانوذرات استخوانی می‌سازد!


ماشینی که دی‌اکسید کربن می‌گیرد و نانوذرات استخوانی می‌سازد!
محققان پژوهشگاه مواد و انرژی موفق به طراحی و سنتز یک ماشین ماکرومولکولی شدند که قادر است با به‌ دام انداختن دی‌اکسید کربن موجود در هوا، ماده استخوانی نانوساختار تولید کند. از این خاصیت می‌توان در تولید نسل جدیدی از ایمپلنت‌های استخوانی استفاده کرد.

به گزارش ایسنا، مبحث مهندسی بافت یکی از تازه‌ترین فناوری‌ها در ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده به شمار می‌رود. افزایش بیماری‌های استخوانی از قبیل پوکی استخوان و سرطان استخوان، مهندسی بافت استخوان را در زمره‌ پرکاربردترین حوزه‌های مهندسی بافت قرار داده‌است. داربست‌های استخوانی اصلی‌ترین ابزار مهندسی بافت استخوان هستند. در سال‌های اخیر تحقیقات متعددی در حوزه‌ سنتز و بهینه‌سازی داربست‌های استخوانی صورت گرفته است.

 

دکتر محمد کریمی، دانش‌آموخته‌ مقطع دکتری نانوفناوری پژوهشگاه مواد و انرژی، آپاتیت را مهم‌ترین جزء بافت‌های سخت بدن از جمله استخوان و دندان خواند و افزود:‌ در مهندسی بافت‌های سخت غالباً از آپاتیت نانوساختار سنتزی برای ترمیم و بازسازی بافت استفاده می‌شود. آپاتیت سنتزی علی‌رغم مزایای فراوان دارای یک نقطه ضعف جدی است و آن بازجذب زیستی محدود است. بدین معنی که آپاتیت سنتزی سرعت تخریب کمی در بدن دارد. ما در این پژوهش با طراحی یک ماشین ماکرومولکولی با نام کالکولین موفق شدیم تا حدود زیادی این نقیصه را برطرف کنیم.

 

وی ادامه داد: ماشین ماکرومولکولی کالکولین قادر است با به دام انداختن دی‌اکسید کربن موجود در جو، گونه‌ای بهینه‌شده از آپاتیت موسوم به آپاسیت تولید کند. آپاسیت با ساختار نانویی خود از زیست سازگاری و زیست فعالی مطلوبی برخوردار است و این توانایی را دارد که استخوان‌سازی را تقویت کند.

 

کریمی درباره سازوکار عملکرد کالکولین گفت: ساختار کالکولین متشکل از گروه‌های آلی کولینیوم و کلسیم و یون‌های آزاد فسفات است و وظیفه‌ خود را در دو مرحله انجام می‌دهد. در مرحله‌ اول، اعمال یک حرارت ملایم موجب بروز واکنش بین گروه‌های کلسیم و یون‌های آزاد فسفات شده و هسته‌های آپاتیت شکل می‌گیرد. در مرحله‌ دوم کالکولین با به دام انداختن دی‌اکسید کربن موجود در جو و تولید حد واسط‌های مولکولی شبه‌کروبامات موجب جوانه‌زنی کلسیت می‌شود. حاصل این دو مرحله تشکیل یک نانوکامپوزیت متشکل از آپاتیت و کلسیت است که به‌اختصار آپاسیت نام گرفته‌است. به‌علاوه، کالکولین به دلیل پیکربندی ماکرومولکولی سه‌بعدی قادر است رشد نانوذرات کامپوزیتی آپاسیت را کنترل کرده و آن‌ها را در مقیاس نانومتری باقی نگه دارد.

 

بررسی‌ها نشان داده که درصد دو فاز آپاسیت و کلسیت در ساختار نهایی 53 به 47 است و اندازه‌ نانوذرات کامپوزیتی 20 تا 60 نانومتر گزارش شده‌است. ساختار آپاسیت از انحلال‌پذیری بالا و بلورینگی پایینی برخوردار است.

 

این تحقیقات حاصل تلاش‌های دکتر محمد کریمی دانش‌آموخته‌ مقطع دکتری پژوهشگاه مواد و انرژی و جمعی از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد این پژوهشگاه است. نتایج این کار در مجله‌ Chemical Engineering Journal با ضریب تأثیر 6.735 به چاپ رسیده‌است.

تاریخ ارسال :  1397/8/01     
تعداد بار مشاهده :  22

چین، ماه مصنوعی می‌سازد!                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

                                                                                              

چین، ماه مصنوعی می‌سازد!

پژوهشگران چینی قصد دارند تا سال 2020، یک ماه مصنوعی را به آسمان پرتاب کنند.


به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، یکی از شهرهای چین در نظر دارد برای روشن کردن آسمان‌، یک "ماه مصنوعی" به آسمان پرتاب کند.

قرار است این ماهواره درخشان در سال 2020 در جنوب غربی شهر چنگدو مورد استفاده قرار گیرد و هشت ساعت روشنایی ماه واقعی را داشته باشد.

این نخستین بار نیست که انسان‌ها برای پرتاب یک شیء درخشان به آسمان تلاش می‌کنند. پروژه‌هایی از این دست پیشتر هم امتحان شده و نهایتا با شکست مواجه شده‌اند.

چین، ماه مصنوعی می‌سازد!

جزئیات کمی درباره این پروژه منتشر شده، اما گفته می‌شود ایده اصلی آن، متعلق به یک هنرمند فرانسوی است که پیشتر، گردنبندی از آینه معلق در بالای زمین را به تصویر کشیده بود.

"وو چانفند" (Wu Chunfend)، مدیر موسسه پژوهشی "چنگدو" (Casc)، برای نخستین بار درباره این پروژه صحبت کرد.

در صورتی که این پروژه با موفقیت پیش برود، ماه مصنوعی آسمان‌ را روشن خواهد کرد و می‌تواند جایگزین چراغ‌های معمولی خیابان‌ها شود.

وو گفت: اگرچه این پروژه، غیرممکن به نظر می‌رسد، اما پژوهشگران سال‌ها روی آن کار کرده‌اند و پیشرفت آن در حد انتظار بوده است.

چین، ماه مصنوعی می‌سازد!

ماه مصنوعی "چنگدو" در حال حاضر با انتقادات بسیاری از سوی شهروندان نگران روبه‌روست که ادعا می‌کنند نور حاصل از این ماه، اثرات منفی بر حیوانات و مشاهدات نجومی خواهد داشت.

در هر حال، "کانگ ویمین" (Kang Weimin)، مدیر "موسسه اپتیکز" (Institute of Optics) باور دارد نور ماه مصنوعی، تنها در حد تابش هنگام غروب است.

تاریخ ارسال :  1397/7/26     
تعداد بار مشاهده :  34

انفجارهای سیاره‌ای بیش از حد تصور ما رخ می‌دهند

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        
                                                                   
                                                                                                                                                                                                                    

انفجارهای سیاره‌ای بیش از حد تصور ما رخ می‌دهند

پژوهشگران ناسا اعلام کرده‌اند که رخ دادن انفجارهای وسیع فضایی حاصل از برخورد ستاره‌های نوترونی، معمول‌تر از حد تصور است.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، ناسا عنوان کرده است شاید انفجارهای وسیعی که موجب پرتاب طلا، پلاتین و بسیاری از عناصر گرانبهای دیگر در فضا می‌شوند، به طور منظم در حال رخ دادن باشند.

این انفجارهای موسوم به کیلونوا تابش درخشان نور رادیو اکتیو هستند که می‌توانند عناصر مهم بسیاری مانند نقره، طلا، پلاتین و اورانیوم تولید کنند. علت رخ دادن این انفجارهای عظیم، برخورد ستاره‌های نوترونی و در نتیجه، فرستادن ذرات پرانرژی به فضا است.

انفجارهای سیاره‌ای بیش از حد تصور ما رخ می‌دهند

این پدیده، نخستین بار در 16 اکتبر سال 2017 دیده شد. در آن زمان، گروهی از ستاره‌شناسان و فیزیکدانان، نخستین شناسایی موج‌های نور و جاذبه را از منبعی یکسان یعنی برخورد دو ستاره نوترونی گزارش دادند.

اکنون، ستاره‌شناسان رابطه مستقیم این رخداد تاریخی را شناسایی کرده و آن را متداول‌تر از حد تصور دانسته‌اند. النورا تروجا از دانشمندان این پروژه گفت: این پژوهش، گام بزرگی از یک شیء شناخته‌ شده به سوی دو شیء است.

انفجارهای سیاره‌ای بیش از حد تصور ما رخ می‌دهند

این کشف جدید موسوم به "GRB150101B"، یک انفجار گاما- ری است که در سال 2015 با تلسکوپ فضایی "سوئیفت"(Swift) ناسا کشف شد.

اکتشافات "تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا، "تلسکوپ فضایی هابل"(HST) و "تلسکوپ اکتشافی چنل"(DCT) نشان می‌دهند که GRB150101B، شباهت‌های قابل توجهی با برخورد ستاره‌ای موسوم به "GW170817" دارد که در سال 2017 با "رصدخانه موج گرانشی با تداخل‌سنج لیزری"(LIGO) کشف شد.

انفجارهای سیاره‌ای بیش از حد تصور ما رخ می‌دهند

پژوهش جدید نشان می‌دهد که ممکن است این دو انفجار جداگانه، در واقع با هم ارتباط مستقیم داشته باشند.

تروجا افزود: کشف ما نشان می‌دهد که ممکن است رخدادهایی مانند GW170817 و GRB150101B، عناصر جدیدی تولید کنند و شاید تقریبا متداول باشند.

انفجارهای سیاره‌ای بیش از حد تصور ما رخ می‌دهند

تاریخ ارسال :  1397/7/26     
تعداد بار مشاهده :  30


ارسال رایگان محصولات در فروشگاه ایران صنعت
 

آمار بازدید ها


وبگو | نمایش آمار بازدیدها بدون دیتابیس
» بازدید امروز: 934
» بازدید دیروز: 6090
» افراد آنلاین این بخش: 11
» ورودی امروز موتور های جستجو: 169
» ورودی دیروز موتور های جستجو: 1472
» بازدید کل: 1450807

مجوز تجارت الکترونیک


مجوز تجارت الکترونیک

مجوز رسانه بر خط


logo-samandehi

ایران صنعت در شبکه های اجتماعی


پرداخت آنلاین شبکه اجتماعی یوتیوبشبکه اجتماعی تویترشبکه اجتماعی فیس بوک

ایران صنعت: 09106978820


تاریخ :1397/8/28  ساعت:  06:25:07

تمامي كالاها و خدمات اين سایت، داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران صنعت میباشد.