آموزشی
سایت ایران صنعت

کــاربر مهمان گـــرامی خوش آمـــدیدلوگوی سایت ایران صنعت


نتایج بررسی‌های دانشگاهی؛ 

برای موفقیت تحصیلی، درون‌نگری مؤثرتر است یا برون‌نگری؟


کلاس

پژوهشگران در پژوهشی که به‌منظور بهبود درک ما از فرایندهای موفقیت تحصیلی دانشجویان انجام شده است، ارتباط موفقیت تحصیلی دانشجویان را با منابع کنترل درونی و بیرونی مورد بررسی قرار داده‌اند.

به گزارش ایسنا، دانشگاه‌ها به‌عنوان مراکز تولیدکننده علم و فرهنگ و تربیت متخصصان موردنیاز کشور، به‌طور قطع، خاستگاه بسیاری از نوآوری‌ها و خلاقیت‌ها برای حل مسائل روز جامعه هستند. در این میان، با توجه به حساسیت شغلی بسیار بالای گروه‌های علوم پزشکی، به دلیل ارتباط مستقیم با جان انسان‌ها و سلامتی جامعه، اهمیت توانمندسازی آن‌ها دوچندان می‌شود و هر عاملی که بتواند این توانمندی را افزایش دهد، از اهمیت بالایی برخوردار است.

طبق نظر محققان، توانمندسازی از طریق آموزش به‌طورکلی تحت تأثیر پنج عامل: فراگیر، آموزش‌گر، برنامه، تجهیزات و محیط آموزشی است و هر یک از عوامل مذکور دارای ویژگی‌هایی هستند که می‌توانند در موفقیت تحصیلی و یادگیری دانشجویان تأثیرات متفاوتی داشته باشند. از طرف دیگر، موفقیت تحصیلی دانشجویان، یکی از شاخص‌های مهم در ارزیابی نظام آموزش عالی است و تمام کوشش‌ها و کشش‌های این نظام، درواقع برای جامه عمل پوشاندن به این امر است. یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر موفقیت تحصیلی ویژگی‌های شخصیتی افراد است و در این میان، یکی از وجوه قابل‌مطالعه و مهم شخصیت نیز، بررسی مکان کنترل (درونی – بیرونی) در افراد است.

محققان کشور، به‌منظور بررسی بیشتر این موضوع، به انجام پژوهشی پرداخته‌اند که در آن سعی شده است ارتباط بین موفقیت تحصیلی دانشجویان با منبع کنترل (درونی- بیرونی) در آن‌ها مورد بررسی علمی قرار گیرد.

مکان یا منبع کنترل به این معناست که شخص تا چه اندازه باور دارد که می‌تواند بر زندگی خود اثر داشته باشد. در این خصوص، افرادی که دارای کنترل بیرونی هستند، تصور می‌کنند که موفقیت، وابسته به مردم دیگر، تقدیر و یا شانس است و تقویت (موفقیت) توسط مردم دیگر کنترل‌شده و آن‌ها در مقابل این نیروهای بیرونی ناتوان‌ هستند. اما افراد با منبع کنترل درونی، در تکالیف خود عملکرد بهتری دارند، کمتر تحت تأثیر نفوذ دیگران قرار می‌گیرند، برای مهارت‌ها و پیشرفت‌های خود ارزش والاتری قائلند، برای قبول مسئولیت اعمال خود آمادگی بیشتری دارند و از بهداشت روانی بهتری برخوردارند.

برای انجام پژوهش مورد اشاره که توسط محققانی از دانشگاه علوم پزشکی رشت و لنگرود و دانشگاه شهید بهشتی تهران انجام شده است، ۳۳۰ نفر از دانشجویان دانشکده‌های پرستاری- مامایی و پیراپزشکی لنگرود مشارکت داشته‌اند.

نتایج مطالعه به‌طور عجیبی نشان داد افرادی که از منبع کنترل بیرونی برخوردار بودند، میانگین معدل بالاتری داشتند، هرچند تفاوت معدل آن‌ها با گروه دیگر، یعنی افرادی که دارای کنترل درونی بودند، ازنظر آماری معنی‌دار نبود.

محققان در تبیین این نتیجه به‌دست‌آمده، اعتقاد دارند می‌توان چنین استدلال کرد آنچه در موفقیت تحصیلی نقش عمده‌ای ایفاء می‌کند در وهله نخست اهداف مورد انتظار فرد است و شاید افرادی که در این پژوهش در گروه کنترل درونی قرار داشتند، این تمرکز و انتظار را در هدف‌های دیگری قرار داده باشند.

این در حالی است که طبق نظر محققان پیشین، ارزشی که فرد به پیشرفت و موفقیت تحصیلی می‌دهد می‌تواند رفتارهای مرتبط با پیشرفت و کسب نمرات را تحت تأثیر قرار دهد. همچنین در توصیف افراد با منبع کنترل درونی، بیان شده است که آنان در انجام تکالیف خود عملکرد بهتری دارند و کمتر تحت تأثیر نفوذ دیگران قرار می‌گیرند.

به عقیده زهره سلملیان، محقق گروه پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان و همکارانش: «تجربیات ما از جامعه، مؤید این قضیه است که بسیاری از افرادی که در زمینه تحصیلی ناموفق بوده یا رشد چندانی نداشته‌اند، در سایر اعمال خود ازجمله در شغل خود موفق بودند و در مشاغل فنی و خدماتی موفقیت‌های چشمگیری را کسب کرده‌اند. اما کسب نتایج متفاوت در به‌کارگیری ابزار پژوهش حاضر، بیانگر تأثیر همزمان عوامل دیگری در موفقیت تحصیلی است».

این محققان می‌گویند: «نتایج مطالعه ما نشان داد که بین تحصیلات مادر و میانگین معدل دانشجویان ارتباط تقریباً معنی‌داری وجود دارد. همچنین بین میانگین معدل دانشجویان مؤنث و مذکر اختلاف معنی‌دار آماری وجود دارد. بالاتر بودن میانگین معدل دانشجویان دختر شاید به این دلیل باشد که دختران در انجام تکالیف درسی پشتکار بیشتری داشته و نسبت به معدل خود حساس‌ترند».

سلملیان و همکارانش می‌افزایند: «این مطالعه با توجه به اهمیت پدیده موفقیت تحصیلی و حساسیت شغلی بسیار بالای گروه‌های علوم پزشکی و پیراپزشکی، به دلیل ارتباط مستقیم با جان انسان‌ها و سلامتی جامعه از اهمیت خاصی برخوردار است و هر عاملی که بتواند توانمندسازی این افراد را افزایش دهد نیز مهم تلقی می‌شود. گرچه بین منبع کنترل و میانگین معدل افراد مورد پژوهش رابطه معنی‌دار آماری دیده نشد، اما این افراد از میانگین معدل بالاتری برخوردار بودند».

آن‌ها معتقدند: «وجود معدل بالاتر در افراد با منبع کنترل بیرونی نشان می‌دهد این افراد علی‌رغم توقعات زیادتری که از خود و اطرافیانشان دارند، برای رسیدن به هدفشان عزم و اراده بیشتری از خود نشان دادند و از طرفی وجود رابطه مثبت و بالا بین موفقیت تحصیلی واحدهای مورد پژوهش با رضایت دانشجویان از محیط رشد و تربیت خانوادگی آنان، می‌تواند راهنمایی برای اساتید مشاور دانشجویان باشد».

به گفته این محققان، «بر اساس آخرین ویرایش آئین‌نامه استاد مشاور، شناسایی زمینه‌های آسیب‌پذیری و عوامل غیرآموزشی مؤثر بر وضعیت آموزشی دانشجویان و تلاش در جهت رفع آن‌ها از وظایف استاد مشاور است. بر همین اساس پیشنهاد می‌شود در مواقع بروز مشکلات ازجمله افت تحصیلی، از طرف استاد مشاور دانشجو، عوامل خانوادگی فرد مورد توجه قرار گرفته و در صورت نیاز دانشجو به واحد مشاوره دانشجویی ارجاع شود».

این یافته‌های پژوهشی که اهمیت عوامل خانوادگی، منابع کنترل بیرونی و جنسیت دانشجویان را بر میزان موفقیت تحصیلی بالاتر نسبت به سایرین نشان می‌دهد، در نشریه «پژوهش در آموزش پزشکی» متعلق به مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی منتشر شده‌اند.


next

تاریخ ارسال :  1397/7/13     
تعداد بار مشاهده :  56


کارهایی که وقتی خسته هستید هرگز نباید انجام دهید

انجام ورزش های سنگین زمانی که خسته هستید چیزی جز وقت تلف کردن نیست

 

کارهایی که وقتی خسته هستید هرگز نباید انجام دهید

وقتی خسته هستیم توانایی ذهنی و جسمی ما کم می شود. بدیهی است که در چنین مواقعی نباید رانندگی کنیم تا جان خود و دیگران را به خطر نیندازیم. اما کارهای به ظاهر ساده ای هم هست که در زمان خستگی و کمبود خواب باید از انجام آن ها خودداری کنیم چون نتایج منفی ای خواهند داشت.

 

۱- ورزش های سنگین

انجام ورزش های سنگین زمانی که خسته هستید چیزی جز وقت تلف کردن نیست. در عوض، ورزش های سبک هوازی مثل پیاده روی، دوچرخه ثابت یا الپتیکال را امتحان کنید. اگر خواستید وزنه بزنید، از وزنه های آزاد پرهیز کرده و در عوض از دستگاه ها استفاده کنید تا صدمه نبینید. وقتی خسته هستید احتمال صدمه دیدن تان بیشتر است چون در این حالت تمرکز روی ورزشی که انجام می دهید سخت تر می شود.

next

تاریخ ارسال :  1397/6/25     
تعداد بار مشاهده :  45


 

درباره ساختار دست,ساختار دست

هر یک از دست های شما ۲۷ استخوان و شمار متناظری از مفاصل را دارد

 

هر یک از دست های شما ۲۷ استخوان و شمار متناظری از مفاصل را دارد.

استخوان های دست ها در مجموع تقریباً یک چهارم شمار کل استخوان های بدن را تشکیل می دهند.

 

۳۴ عضله حرکات انگشتان را کنترل می کنند در کف دست و ساعد قرار دارند. تعجب آور این است که عضله ای در خود انگشتان وجود ندارد. حدود یک چهارم قشر حرکتی مغز به عضلات دست ها اختصاص دارد.

next

تاریخ ارسال :  1397/6/17     
تعداد بار مشاهده :  133

یکی از مهم‌ترین عوامل خوب از آب درآمدن تصاویر، نور محیط است

دیگر زمانی که افراد دوربین یا موبایلشان را به دست کسی می‌دادند تا از آنها عکس بگیرد گذشته، الان دور دور سلفی گرفتن است. 

آدم معروفی می‌بینیم؟ به جای امضا با او سلفی می‌گیریم. جای جالبی می‌رویم؟ با منظره سلفی می‌گیریم. همینطوری دور هم هستیم؟ خب با هم سلفی می‌گیریم. سلفی گرفتن حتی کشته هم می‌دهد! خلاصه این پدیده همه جا و در هر موقعیتی هست و در دنیای پُرسلفی امروز، اگر بلد نباشید چگونه سلفی‌های جذاب و حرفه‌ای بگیرید، کلاهتان (یا بهتر است بگوییم موبایلتان) پس معرکه است! می‌خواهیم نگاهی بیندازیم به تکنیک‌ها و نرم‌افزارهایی که به شما کمک می‌کند سلفی‌های بعدی‌تان را طوری بگیرید که واقعا لایک داشته باشد!

نور

هر کسی که حتی یک‌بار با دوربین یا موبایل عکس گرفته باشد، می‌داند یکی از مهم‌ترین عوامل خوب از آب درآمدن تصاویر، نور محیط است. نور کافی باعث می‌شود عکس واضح‌تر و جزئیات بهتر مشاهده شوند. در مقابل، نور کم نه‌تنها دوربین گوشی، بلکه حتی بهترین دوربین‌ها را هم برای ثبت یک عکس خوب به زحمت می‌اندازد. در سلفی گرفتن نور اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، زیرا دوربین‌های جلوی گوشی‌ها اغلب چند پله ضعیف‌تر از دوربین پشت هستند.

اما میزان نور تمام ماجرا نیست. هنگام عکسبرداری حواستان به نوع نور محیط هم باشد. بهترین نوع نور برای سلفی، نور طبیعی است. بنابراین اگر می‌خواهید سلفی‌های جذابی داشته باشید، سعی کنید آنها را در فضای آزاد یا حداقل نزدیک پنجره و در طول روز بگیرید. از نور لامپ‌های فلورسنت (مثل مهتابی یا حتی فلاش دوربین) هم برحذر باشید، زیرا سلفی حتی در نور شمع بهتر از زیر نور لامپ مهتابی خواهد بود!

next

تاریخ ارسال :  1397/5/02     
تعداد بار مشاهده :  151فناوری می تواند یادگیری را شخصی کند

مهارت هایی که آینده تحصیلی را شکل می دهند؟

بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، کودکان چنانچه بخواهند در نیروی کار آینده جایی داشته باشند، باید مهارت های عاطفی و اجتماعی را یاد بگیرند.

تحقیقات نشان می دهد اقتصاد دیجیتالی نیروی کار را متحول می کند و مهارت هایی مانند همکاری، برقراری ارتباط و حل مسائل با مکانیزه شدن نقش های سنتی، اهمیت بیشتری پیدا خواهند کرد. هم اکنون انتظار می رود بیش از نیمی از کودکانی که وارد مدرسه می شوند، وارد مشاغلی شوند که در حال حاضر وجود ندارند و بنابراین در آینده سازگارپذیری به یک مهارت کلیدی تبدیل خواهد شد.

SEL به چه معناست؟

مهارت های یادگیری عاطفی و اجتماعی (SEL) توانایی هایی هستند که خارج از مهارت های سوادآموزی مانند خواندن، نوشتن و ریاضیات قرار دارند. مهارت های SEL امکان خلاقیت، حل مشکل و برقراری ارتباط را فراهم می کنند و در بطن خود دارای تعاملات اجتماعی هستند.

از میان 16 مهارتی که در گزارش مجمع جهانی اقتصاد برای قرن بیست و یکم ضروری شمرده شده اند، 12 مورد از آن‌ها مهارت های SEL هستند.

next

تاریخ ارسال :  1397/3/31     
تعداد بار مشاهده :  180


ارسال رایگان محصولات در فروشگاه ایران صنعت
 

آمار بازدید ها


وبگو | نمایش آمار بازدیدها بدون دیتابیس
» بازدید امروز: 2511
» بازدید دیروز: 7607
» افراد آنلاین این بخش: 7
» ورودی امروز موتور های جستجو: 607
» ورودی دیروز موتور های جستجو: 1557
» بازدید کل: 1328615

مجوز تجارت الکترونیک


مجوز تجارت الکترونیک

مجوز رسانه بر خط


ایران صنعت در شبکه های اجتماعی


پرداخت آنلاین شبکه اجتماعی یوتیوبشبکه اجتماعی تویترشبکه اجتماعی فیس بوک

ایران صنعت: 09106978820


تاریخ :1397/7/26  ساعت:  12:49:01

تمامي كالاها و خدمات اين سایت، داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران صنعت میباشد.