آموزشی
سایت ایران صنعت

کــاربر مهمان گـــرامی خوش آمـــدیدلوگوی سایت ایران صنعت

عناوین امتحان نهایی پایه دوازدهم اعلام شد 

شورای عالی آموزش و پرورش جدول دروس نهایی پایه دوازدهم شاخه نظری را اعلام کرد.

عناوین امتحان نهایی دوازدهم تعیین شد + فهرست دروس


به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ استقرار پایه دوازدهم در نظام جدید آموزشی اما واگرهای بسیاری را در پی داشت و علی رغم اینکه آموزش و پرورشی‌ها از آمادگی کامل برای  استقرار این پایه تحصیلی خبر داده بودند اما هنوز کمبودهایی در این پایه وجود دارد و دانش آموزان این پایه تحصیلی در مورد وضعیت ساعات دروس در طول هفته و برگزاری امتحانات پایان ترم و تعیین وضعیت نهایی بودن یا نبودن آن  دچار بلاتکلیفی هستند.

دانش آموزانی که علاوه بر گذراندن این پایه تحصیلی حالا باید به طور همزمان خود را برای بزرگترین ماراتن علمی کشور هم آماده کنند به جای تمرکز کامل بر درس خواندن، در استرس و تشویش ناشی از برنامه‌ریزی نامناسبی هستند که تکلیف آنها را به درستی مشخص نمی‌کند و هر روز نتیجه قطعی  را به روزهای آینده موکول می‌کنند.

تعیین تکلیف دروس امتحان نهایی موضوعی است که بنابر اظهارات مسئولان مربوطه در آموزش و پرورش قرار بود تا آغاز سال تحصیلی به نتیجه برسد اما بنا بر گفته سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در نخستین هفته مهرماه،  عناوین دروس امتحان نهایی مشخص شده است اما همچنان منتظر امضای رئیس جمهوری، رئیس شورای عالی آموزش و پرورش،  است.


انتظار برای تائید عناوین دروس امتحان نهایی به وسیله رئیس جمهوری


طبق دیگر گفته‌های بطحایی قرار بر این است که در هر رشته حدود ۱۰ یا ۱۱ درس  پایه دوازدهم نهایی شود  البته دروسی که در پایه دهم و یازدهم جز امتحانات نهایی باشد برای دوازدهم نهایی نخواهد بود.

این موضوع در حالی مطرح می‌شود که عناوین دروس امتحان نهایی پایه دوازدهم شاخه نظری در جلسه 959 شورای عالی آموزش و پرورشمورخ 26 شهریور امسال به تصویب رسیده و همچنان علی رغم گذشت یک ماه از این تاریخ در انتظار امضای رئیس جمهوری است.

البته علاوه بر امتحانات پایه دوازدهم  بنابر اظهارات قبلی آموزش و پرورشی ها در پایه های دهم و یازدهم هم دروس نهایی وجود خواهد داشت که هنوز در این مورد هم شفاف سازی نشده است.

جدول عناوین دروس در این مصوبه آمده است که مشروح آن به شرح زیر است:

به استناد بند یک ماده واحده قانون اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، مصوب 26/2/95 مجلس، شورای عالی آموزش و پرورش مقرر می‌کند که آزمون پایانی دروس پایه دوازدهم شاخه نظری به شرح زیر و به صورت نهایی برگزار می‌شود:


عناوین امتحان نهایی دوازدهم تعیین شد + فهرست دروس


تاریخ ارسال :  1397/7/28     
تعداد بار مشاهده :  23

حال وخیم مدارس پایتخت؛ جا خوش کردن غیرقانونی پمپ بنزین در یک قدمی کلاس درس

مدارس پایتخت علی رغم امکانات موجود در این شهر حال وخیمی دارند به گونه‌ای که دانش آموزان یک مدرسه را دیوار به دیوار پمپ بنزین کرده است.

دولتیاری///گزارش مدارس


به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ کمبود فضای آموزشی یکی از دغدغه‌هایی است که این روزها نه تنها دانش آموزان بلکه آموزش و پرورشی‌ها به شدت از آن شکایت دارند و تأمین فضای مناسب را منوط به داشتن بودجه لازم و همکاری نهادهای مربوطه می‌دانند هرچند خیرین مدرسه ساز برای کمک به پوشش تحصیلی و عدالت آ‌موزشی وارد عمل شده‌اند اما کمبودها به اندازه‌ای است که هنوز هم دانش آموزان در کلاس‌های پر تعداد و فضای آموزشی نامناسب تحصیل می‌کنند.

در این میان و با وجود امکانات پایتخت،  مدارس این منطقه  از اوضاع نامناسب فضای آموزشی مستثنی نیستند و  به دلیل جمعیت بالای پایتخت نشین،  دانش آموزان با مشکل فضا دست و پنجه نرم می کنند و ناگزیرند در کلاس‌های پر تعداد ناایمن به تحصیل بپردازند که گاه این کلاس‌های نا ایمن و فرسوده خطرآفرین هم می‌شوند؛  همان طور که سال گذشته در نخستین روزهای سال تحصیلی به دلیل فرسوده بودن یکی از مدارس منطقه 7 آتش سوزی به وقوع پیوست و خوشبختانه به دلیل آن که پیش از شروع کلاس‌های درس بود دانش ‌آموزان آسیبی ندیدند از این حوادث بگذریم اخبار تلخ مدارس نا ایمن نه تنها در تهران بلکه در سایر استان‌های کشور هم خطرآفرین شدند و حتی جان دانش آموزان را گرفتند موضوعی که مهمترین عامل آن نبود فضای مناسب و تأمین اعتبار برای جبران این خلأ است.

فقر فضای آموزشی گریبانگیر مدارس پایتخت

مهراله رخشانی‌مهر رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس درباره وضعیت فضای آموزشی مدارس بارها هشدار داده است  که 30 درصد مدارس نیازمند نوسازی هستند و 12 استان کشور سرانه آموزشی پایین‌تر از استاندارد لازم را دارند که در این میان مدارس پایتخت علی رغم تصور جامعه جزء همین استان‌هایی است که نیازمند توجه ویژه‌ای بوده تا فضای آموزشی ساماندهی شود.

شرایط بد پایتخت که روز به روز به تعداد دانش آموزان آن افزوده می‌شود باعث شده تا گاهی آموزش و پرورش از هر فضایی برای برپایی کلاس‌های درس و راه اندازی مدرسه استفاده کند و خطرات احتمالی که جان دانش آموزان را تهدید می‌کند، نادیده بگیرند.

یکی از مصادیق وجود مدارس ناایمن که حالا والدین دانش آموزان را در منطقه 14 به شدت نگران کرده هنرستان پسرانه‌ای حوالی اتوبان امام علی تهران است که پمپ بنزینی شلوغ را در مجاورت و دیوار به دیوار خود دارد.

والدین دانش آموزان این مدرسه در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره این مشکل می‌گویند: سه سالی است که جایگاه سوخت در کنار هنرستان راه اندازی و مخزن این جایگاه درست زیر دیوار مدرسه تعبیه شده است که این موضوع علاوه بر خطرآفرین بودن آن باعث ناراحتی تنفسی و مشکلات سلامتی دانش آموزان می‌شود چرا که با هر بار وجود تانکر بنزین در این جایگاه بخارات و گازهای حاصل از آن دانش آموزان دچار مشکل می‌شوند.

آنها اظهار می‌کنند از سه سال پیش تاکنون این موضوع را با مدیر مدرسه در میان گذاشتند و مدرسه هم به دنبال راهکاری برای رفع این مشکل هستند اما گویا آموزش و پرورش منطقه کاری از پیش نبرده است و  خانواده‌ها و دانش آموزان همچنان با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند.

پمپ بنزینی که جایگزین فضای سبز شد

خانواده‌ها با توجه به پیگیری‌هایی که داشتند و به ثمر نرسیده است به شدت نگران سلامت فرزندانشان هستند چرا که هرگونه جرقه و شعله‌ای می‌تواند اتفاق ناگواری را برای مدرسه و دانش آموزان رقم بزند.

یکی از اولیای دانش آموزان با اشاره به اینکه موضوع را از آتش نشانی پیگیری کرده است، بیان می‌کند: با توجه به پیگیری‌ها متوجه شدیم که آتش نشانی از نظر ایمنی به این پمپ بنزین مجوز نداده است اما گویا با توجه به مذاکرات و توافقاتی که بین شهرداری و آموزش و پرورش بوده است این پمپ بنزین به فعالیت ادامه می‌دهد.

این ولی دانش آموز می‌گوید: پیش از وجود این پمپ بنزین در کنار هنرستان،  مدرسه‌ ابتدایی وجود داشت اما مدرسه را تخریب کردند و قرار بود تا فضای سبزی را در این قسمت طراحی و احداث کنند اما به جای فضای سبز پمپ بنزین جایگزین شد و با توجه به موقعیت این منطقه، پمپ بنزین مشتری‌ بسیاری دارد و جزء جایگاه‌های پرتردد محسوب می‌شود.

ضوابط فنی که زیر آوار بی قانونی مدفون شدند

این هنرستان در حالی فعالیت می‌کند که بارها مسئولان آموزش و پرورش به حفظ ایمنی در مدارس تأکید کرده‌اند و حتی حدود یک سالی است که سازمان نوسازی مدارس بیش از پیش  به مکان یابی مناسب فضای آموزشی اشاره می‌کنند اما گویا هنوز این صحبت‌ها تا رسیدن به مرحله عمل فاصله بسیاری دارد.

علی شهری رئیس سازمان نوسازی مدارس استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره وجاهت قانونی فعالیت پمپ بنزین در مجاورت مدرسه اظهار کرد: با توجه به ضوابط قانونی و استانداردهای موجود برای مدارس، وجود چنین اماکنی در همسایگی مدرسه کاملا غیرقانونی است و به هیچ وجه اجازه به فعالیت به چنین نهادی داده نمی شود.

وی ادامه داد: وجود این پمپ بنزین هم در نزدیکی مدرسه به هیچ وجه پدیرفته شده نیست و باید بررسی های لازم را برای این مدرسه انجام دهیم هرچند تاکنون گزارشی از این تخلف به اداره کل سازمان نوسازی نرسیده است ولی با این وجود باید شرایط را بررسی کنیم و حتی موضوع از سوی بخش حقوقی آموزش و پرورش پیگیری شود.

کمبود فضای آموزشی و نادیده گرفتن شدن حقوق دانش آموزان باعث شده تا در هر شرایطی کلاس‌های درس برگزار شود و ارزش های مهمی چون ایمنی به بهای پوشش تحصیلی و برپای مدارس، کاملا زیر پا گذاشته شده است.

حال منتظر هستیم تا مسئولان مربوطه در آموزش و پرورش و شهرداری پاسخ ها و توضیحات خود را در برابر چنین بی قانونی و به بازی گرفتن جان دانش آموزان ارائه کنند.

تاریخ ارسال :  1397/7/27     
تعداد بار مشاهده :  28

انتظارات بسیار آموزشی، کودک آزاری مدرن

مشهد - ایرنا - بسیاری از والدین با انتظارات بیش از حد و بسیار آموزشی از فرزندانشان تمام تلاش خود را از نظر مالی، زمان و پیگیری به کار می گیرند تا وی با فراگیری آموزش ها و علوم مختلف، باعث افتخار و به تعبیری نخبه شود غافل از اینکه این امر نیز نوعی کودک آزاری است.

کودک آزاری

این روند انتظارات، فرایند رشد طبیعی کودک را دچار چالش نموده و موفقیت و رشد تک بعدی برایش رقم می زند.


هرگونه فعل یا ترک فعل را که باعث آزار روحی و جسمی و ایجاد آثار ماندگار در وجود یک طفل شود، کودک آزاری می گویند و به عبارت دیگر کودک آزاری عبارتست از آسیب یا تهدید سلامت جسم و روان یا تهدید سعادت و رفاه و بهزیستی کودک به دست والدین یا افرادی که نسبت به او مسئول هستند.
کتاب  های آموزشی در زمینه های مختلف، آموزش الفبا و نوشتن قبل از ورود به مدرسه، لوح های فشرده پرورش ضریب هوشی، فیلم های سمعی و بصری، اسباب بازی های فکری، پرورش هوش و معما جزو پرجاذبه ترین و پرفروش  ترین کالاها برای کودکان شده اند.
گویی فراموش کرده ایم که وظیفه والدین تربیت یک کودک شاد و راضی است نه تربیت یک کودک نخبه با فراگیری آموزشهای همه جانبه قبل از سن ورود به مدرسه.
کودکی که توان حل مشکلات روزانه را داشته باشد، بتواند با همسالان خود ارتباط موثر برقرار کند، فراوان بازی کند و در بازی تجربه کند و برای رسیدن به خواسته هایش تلاش کند، از آنچه دارد لذت ببرد و به دیگران حسادت نکند، یک کودک موفق و توانمند است.
صاحبنظران و کارشناسان تربیت کودک بر این عقیده اند که انتظارات زیاد آموزشی از کودکان رشد طبیعی کودک را تحت تاثیر قرار می دهد و رشد سریع در یک حیطه، باعث توقف رشد در موارد دیگر می شود.
کودکی که تمام وقت و انرژی خود را برای درس خواندن می گذارد، بازی و بسیاری از برنامه های اوقات فراغتش را از برنامه خود حذف می کند در نتیجه مواردی مانند کارگروهی، حل تعارض هنگام بازی و برقراری ارتباط موثر با همسالان را فرا نمی گیرد.
کارشناسان بر این مهم تاکید دارند که بازی، تلف کردن وقت کودک نیست بلکه تمرینی بی خطر برای تحمل و حل مشکلات زندگی در بزرگسالی و مهارتی برای آموختن نحوه مدیریت مسائل، ناملایمتی ها و موانع در پیشرفت انجام امور است.
کودکان قربانی انتظارات زیاد والدین، در بزرگسالی دچار مشکلات شدید روحی و روانی می  شوند زیرا به هیچ گروهی احساس تعلق ندارند، آنان از یک سو در جمع همسالان خود پذیرفته نمی  شوند چون مهارت   ها و اطلاعات برقراری ارتباط با آنان را ندارند و حتی از بازی های ساده با همسالان خود ناتوانند و از سوی دیگر به دلیل اینکه کودک هستند در جمع بزرگسالان نیز پذیرفته نمی شوند.


* کودکان را قربانی انتظارات بی جا نکنیم


مدیر کل بهزیستی استان خراسان رضوی در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: هرآنچه موجب شود روح، روان و جسم کودک مورد آزار و لطمه قرار گیرد به عنوان کودک آزاری از آن نام برده می شود به این معنا که شاید اتفاق و رفتاری در ظاهر مثبت باشد اما آثار به جا مانده از آن بر کودک جبران ناپذیر و منفی است.
دکتر حمید رضا پوریوسف افزود: به همین دلیل انتظارات آموزشی فراتر از سن و توان کودک با توجه به آسیب هایی که برای وی می تواند به همراه داشته باشد نوعی آزار مدرن کودک محسوب می شود.
وی اظهار داشت: توقعات بی جا از کودکان در سنین قبل از دبستان موجب نوعی آزار آنان می شود و می تواند به رشد تربیتی و فرهنگی کودک آسیب های جدی بزند.
وی ادامه داد: آموزشها و یادگیری در سنین قبل از دبستان باید متناسب با سن ، توان و ظرفیت کودک باشد و در این دوران صرفا بازی و آموزشهای اولیه برای این گروه سنی لازم و مفید است.
مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی افزود: انتظارات زیاد آموزشی از کودک می تواند ذهن کودک را بیش از ظرفیت و توان او درگیر کرده و در رشد و پرورش وی خلل ایجاد کند.


* افراط و تفریط ممنوع


پوریوسف با بیان اینکه حفظ تعادل در پرورش و ارائه آموزشها به کودک ضروری است، اظهار داشت: هرگونه افراط و تفریط در این زمینه می تواند به طور جدی آینده کودک را تحت تاثیر قرار دهد زیرا دوره 6 سال اولیه زندگی فرد، بنیان تربیت، پرورش و رشد وی را رقم می زند.
وی گفت: وقتی مدام از کودک می‌ خواهید بهترین باشد و او دائم در این تلاش است به مرور دچار اضطراب می‌شود و در ناکامی به تحقق خواسته ‌های والدین افسرده می گردد.
مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی افزود: چنین وضعیتی باعث می ‌شود شادی و طراوت کودکی از فرزند گرفته شود و او به مرور زمان به غار تنهایی ‌خود پناه می برد.


* چشم و هم چشمی نکنیم


یک روانشناس نیز در این زمینه معتقد است برخی والدین به دنبال این هستند که در زمینه هایی که خودشان در گذشته ضعیف عمل کرده‌ اند، کودکشان در آن بخش به خوبی عمل کند تا به نوعی کمبودهای خود را جبران کرده باشند.
علی وفایی افزود: البته اکثر قریب به اتفاق این موارد بیشتر نتیجه چشم و هم چشمی ها و رقابت ‌های کاذب میان خانواده ‌ها و فامیل است.
وی اظهار داشت: خانواده ها در آموزش به کودکانشان نباید تعجیل داشته باشند و باید از جوهای موجود در جامعه که هر از گاهی تب یک نوع فعالیت و آموزش را القا می کند، دوری کنند.
این روانشناس گفت: والدین باید به این نکته مهم توجه کنند که پس از استعدادیابی و گذر دوران کودکی در بهترین شکل ممکن باید فرزندشان را در مسیری که خودش به آن علاقه ‌مند است، قرار دهند.
وی افزود: کودکان باید کودکی کنند و نباید این حق را به هر دلیلی از آنان گرفت زیرا دوران کودکی مهمترین دوران شکل گیری شخصیت و توان فرد است.
وی اظهار داشت: والدین فراموش نکنند که کودک باید خود را بپذیرد، نقاط قوت و ضعف خود را بشناسد و یاد بگیرد برای بهبود شخصیت خود تلاش کند.


* جای خالی سنجش آسیب های روانی کودکان


سرپرست پزشکی قانونی مشهد نیز با بیان اینکه کودک آزاری در هیچ شکل آن پذیرفته شده نیست گفت: قانون مدنی، قانون مجازات اسلامی، قانون کار، قانون حمایت از کودکان و نوجوانان، چهار مجموعه قوانینی است که در احقاق حقوق کودکان نقش آفرینی دارد.
دکتر علی نقش افزود: وسعت مصادیق کودک آزاری و بی توجهی به حقوق کودکان به قدری فراوان است که نمی توان حد و مرز و میزان فراگیری آن را در قالب آمار و ارقام بیان کرد زیرا حتی غفلت از توجه به نیازهای کودک و عدم رسیدگی به سر و وضع و پوشش کودک نیز از مصادیق مسامحه و کودک آزاری است.
وی با بیان اینکه آزارها و پیامدهای رفتارهایی مانند انتظارات آموزشی قابل سنجش نیست و به عنوان مصداق روشن کودک آزاری است اظهار داشت: کار اصلی و وظیفه پزشکی قانونی، تعیین خسارت به صورت دیه یا عرش است و تعیین و سنجش مشکلات و آسیب های روانی بر عهده روانشناسان می باشد.
وی گفت: در صورت صلاحدید قاضی پرونده، با توجه به وجود متخصصان امر در پزشکی قانونی می توان درصد آسیب روانی را نیز طی پنج تا 6 ماه با زیر نظر گرفتن کودک تعیین نمود.


* 30 درصد کودکان خراسان رضوی زیر پوشش آموزش هستند


معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: دوره کودکی از اهمیت بسیار برخوردار است و آموزش در این دوره در حد آموزشهایی که در مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی ارائه می شود، مناسب است.
دکتر غلامحسین حقدادی افزود: آموزش در مهدهای کودک که مجوز خود را از بهزیستی دریافت می کنند طبق برنامه مدون و کارشناسی شده انجام می شود و توانایی، نیازها و محدودیت های سنی کودکان در آن کاملا در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه 30 درصد کودکان یک تا 6 ساله در این استان زیر پوشش آموزش قرار دارند، اظهار داشت: نیمی از این کودکان در مهدهای کودک زیر پوشش بهزیستی و نیمی دیگر در مراکز پیش دبستانی تحت نظارت آموزش و پرورش آموزشهای تدوین شده مخصوص سن و دوره خود را فرا می گیرند.
وی به فعالیت 1400 مهدکودک شهری و روستایی در خراسان رضوی اشاره کرد و گفت: 85 هزار کودک در این مهدها آموزش می بیندو آموزش در مهدهای کودک بر اساس محتوای تدوین شده، هدفمند و متناسب با سنین کودکان است.
معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی ادامه داد: در این محتوای آموزشی جنبه های مختلف نیاز کودکان در نظر گرفته می شود و آموزشهای قرآنی نیز یکی از محورهای مهم و پراهمیت می باشد.
وی سنین یک تا 6 سال را مهمترین دوره یادگیری و آموزش پذیری کودک دانست و افزود: در این دوره سنی خانواده ها علاوه بر یادگیری آموزشهای ویژه این سن باید به کودکی و بازیهای کودکان نیز اهمیت دهند و صرفا به دنبال آموزش کودک نباشند زیرا کودکان بسیاری از اصول و قواعد رفتاری و زندگی را در بازیهای کودکانه فرا می گیرند.
حقدادی همچنین توسعه آموزشهای مهد کودک در مناطق روستایی و کم برخوردار را از اولویتهای سالهای اخیر ذکر کرد و گفت: 45 درصد مهدهای کودک خراسان رضوی در مناطق روستایی و کم برخوردار شهری فعالیت دارند.

تاریخ ارسال :  1397/7/26     
تعداد بار مشاهده :  26


نتایج بررسی‌های دانشگاهی؛ 

برای موفقیت تحصیلی، درون‌نگری مؤثرتر است یا برون‌نگری؟


کلاس

پژوهشگران در پژوهشی که به‌منظور بهبود درک ما از فرایندهای موفقیت تحصیلی دانشجویان انجام شده است، ارتباط موفقیت تحصیلی دانشجویان را با منابع کنترل درونی و بیرونی مورد بررسی قرار داده‌اند.

به گزارش ایسنا، دانشگاه‌ها به‌عنوان مراکز تولیدکننده علم و فرهنگ و تربیت متخصصان موردنیاز کشور، به‌طور قطع، خاستگاه بسیاری از نوآوری‌ها و خلاقیت‌ها برای حل مسائل روز جامعه هستند. در این میان، با توجه به حساسیت شغلی بسیار بالای گروه‌های علوم پزشکی، به دلیل ارتباط مستقیم با جان انسان‌ها و سلامتی جامعه، اهمیت توانمندسازی آن‌ها دوچندان می‌شود و هر عاملی که بتواند این توانمندی را افزایش دهد، از اهمیت بالایی برخوردار است.

طبق نظر محققان، توانمندسازی از طریق آموزش به‌طورکلی تحت تأثیر پنج عامل: فراگیر، آموزش‌گر، برنامه، تجهیزات و محیط آموزشی است و هر یک از عوامل مذکور دارای ویژگی‌هایی هستند که می‌توانند در موفقیت تحصیلی و یادگیری دانشجویان تأثیرات متفاوتی داشته باشند. از طرف دیگر، موفقیت تحصیلی دانشجویان، یکی از شاخص‌های مهم در ارزیابی نظام آموزش عالی است و تمام کوشش‌ها و کشش‌های این نظام، درواقع برای جامه عمل پوشاندن به این امر است. یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر موفقیت تحصیلی ویژگی‌های شخصیتی افراد است و در این میان، یکی از وجوه قابل‌مطالعه و مهم شخصیت نیز، بررسی مکان کنترل (درونی – بیرونی) در افراد است.

محققان کشور، به‌منظور بررسی بیشتر این موضوع، به انجام پژوهشی پرداخته‌اند که در آن سعی شده است ارتباط بین موفقیت تحصیلی دانشجویان با منبع کنترل (درونی- بیرونی) در آن‌ها مورد بررسی علمی قرار گیرد.

مکان یا منبع کنترل به این معناست که شخص تا چه اندازه باور دارد که می‌تواند بر زندگی خود اثر داشته باشد. در این خصوص، افرادی که دارای کنترل بیرونی هستند، تصور می‌کنند که موفقیت، وابسته به مردم دیگر، تقدیر و یا شانس است و تقویت (موفقیت) توسط مردم دیگر کنترل‌شده و آن‌ها در مقابل این نیروهای بیرونی ناتوان‌ هستند. اما افراد با منبع کنترل درونی، در تکالیف خود عملکرد بهتری دارند، کمتر تحت تأثیر نفوذ دیگران قرار می‌گیرند، برای مهارت‌ها و پیشرفت‌های خود ارزش والاتری قائلند، برای قبول مسئولیت اعمال خود آمادگی بیشتری دارند و از بهداشت روانی بهتری برخوردارند.

برای انجام پژوهش مورد اشاره که توسط محققانی از دانشگاه علوم پزشکی رشت و لنگرود و دانشگاه شهید بهشتی تهران انجام شده است، ۳۳۰ نفر از دانشجویان دانشکده‌های پرستاری- مامایی و پیراپزشکی لنگرود مشارکت داشته‌اند.

نتایج مطالعه به‌طور عجیبی نشان داد افرادی که از منبع کنترل بیرونی برخوردار بودند، میانگین معدل بالاتری داشتند، هرچند تفاوت معدل آن‌ها با گروه دیگر، یعنی افرادی که دارای کنترل درونی بودند، ازنظر آماری معنی‌دار نبود.

محققان در تبیین این نتیجه به‌دست‌آمده، اعتقاد دارند می‌توان چنین استدلال کرد آنچه در موفقیت تحصیلی نقش عمده‌ای ایفاء می‌کند در وهله نخست اهداف مورد انتظار فرد است و شاید افرادی که در این پژوهش در گروه کنترل درونی قرار داشتند، این تمرکز و انتظار را در هدف‌های دیگری قرار داده باشند.

این در حالی است که طبق نظر محققان پیشین، ارزشی که فرد به پیشرفت و موفقیت تحصیلی می‌دهد می‌تواند رفتارهای مرتبط با پیشرفت و کسب نمرات را تحت تأثیر قرار دهد. همچنین در توصیف افراد با منبع کنترل درونی، بیان شده است که آنان در انجام تکالیف خود عملکرد بهتری دارند و کمتر تحت تأثیر نفوذ دیگران قرار می‌گیرند.

به عقیده زهره سلملیان، محقق گروه پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان و همکارانش: «تجربیات ما از جامعه، مؤید این قضیه است که بسیاری از افرادی که در زمینه تحصیلی ناموفق بوده یا رشد چندانی نداشته‌اند، در سایر اعمال خود ازجمله در شغل خود موفق بودند و در مشاغل فنی و خدماتی موفقیت‌های چشمگیری را کسب کرده‌اند. اما کسب نتایج متفاوت در به‌کارگیری ابزار پژوهش حاضر، بیانگر تأثیر همزمان عوامل دیگری در موفقیت تحصیلی است».

این محققان می‌گویند: «نتایج مطالعه ما نشان داد که بین تحصیلات مادر و میانگین معدل دانشجویان ارتباط تقریباً معنی‌داری وجود دارد. همچنین بین میانگین معدل دانشجویان مؤنث و مذکر اختلاف معنی‌دار آماری وجود دارد. بالاتر بودن میانگین معدل دانشجویان دختر شاید به این دلیل باشد که دختران در انجام تکالیف درسی پشتکار بیشتری داشته و نسبت به معدل خود حساس‌ترند».

سلملیان و همکارانش می‌افزایند: «این مطالعه با توجه به اهمیت پدیده موفقیت تحصیلی و حساسیت شغلی بسیار بالای گروه‌های علوم پزشکی و پیراپزشکی، به دلیل ارتباط مستقیم با جان انسان‌ها و سلامتی جامعه از اهمیت خاصی برخوردار است و هر عاملی که بتواند توانمندسازی این افراد را افزایش دهد نیز مهم تلقی می‌شود. گرچه بین منبع کنترل و میانگین معدل افراد مورد پژوهش رابطه معنی‌دار آماری دیده نشد، اما این افراد از میانگین معدل بالاتری برخوردار بودند».

آن‌ها معتقدند: «وجود معدل بالاتر در افراد با منبع کنترل بیرونی نشان می‌دهد این افراد علی‌رغم توقعات زیادتری که از خود و اطرافیانشان دارند، برای رسیدن به هدفشان عزم و اراده بیشتری از خود نشان دادند و از طرفی وجود رابطه مثبت و بالا بین موفقیت تحصیلی واحدهای مورد پژوهش با رضایت دانشجویان از محیط رشد و تربیت خانوادگی آنان، می‌تواند راهنمایی برای اساتید مشاور دانشجویان باشد».

به گفته این محققان، «بر اساس آخرین ویرایش آئین‌نامه استاد مشاور، شناسایی زمینه‌های آسیب‌پذیری و عوامل غیرآموزشی مؤثر بر وضعیت آموزشی دانشجویان و تلاش در جهت رفع آن‌ها از وظایف استاد مشاور است. بر همین اساس پیشنهاد می‌شود در مواقع بروز مشکلات ازجمله افت تحصیلی، از طرف استاد مشاور دانشجو، عوامل خانوادگی فرد مورد توجه قرار گرفته و در صورت نیاز دانشجو به واحد مشاوره دانشجویی ارجاع شود».

این یافته‌های پژوهشی که اهمیت عوامل خانوادگی، منابع کنترل بیرونی و جنسیت دانشجویان را بر میزان موفقیت تحصیلی بالاتر نسبت به سایرین نشان می‌دهد، در نشریه «پژوهش در آموزش پزشکی» متعلق به مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی منتشر شده‌اند.


next

تاریخ ارسال :  1397/7/13     
تعداد بار مشاهده :  56


کارهایی که وقتی خسته هستید هرگز نباید انجام دهید

انجام ورزش های سنگین زمانی که خسته هستید چیزی جز وقت تلف کردن نیست

 

کارهایی که وقتی خسته هستید هرگز نباید انجام دهید

وقتی خسته هستیم توانایی ذهنی و جسمی ما کم می شود. بدیهی است که در چنین مواقعی نباید رانندگی کنیم تا جان خود و دیگران را به خطر نیندازیم. اما کارهای به ظاهر ساده ای هم هست که در زمان خستگی و کمبود خواب باید از انجام آن ها خودداری کنیم چون نتایج منفی ای خواهند داشت.

 

۱- ورزش های سنگین

انجام ورزش های سنگین زمانی که خسته هستید چیزی جز وقت تلف کردن نیست. در عوض، ورزش های سبک هوازی مثل پیاده روی، دوچرخه ثابت یا الپتیکال را امتحان کنید. اگر خواستید وزنه بزنید، از وزنه های آزاد پرهیز کرده و در عوض از دستگاه ها استفاده کنید تا صدمه نبینید. وقتی خسته هستید احتمال صدمه دیدن تان بیشتر است چون در این حالت تمرکز روی ورزشی که انجام می دهید سخت تر می شود.

next

تاریخ ارسال :  1397/6/25     
تعداد بار مشاهده :  46


ارسال رایگان محصولات در فروشگاه ایران صنعت
 

آمار بازدید ها


وبگو | نمایش آمار بازدیدها بدون دیتابیس
» بازدید امروز: 1500
» بازدید دیروز: 5984
» افراد آنلاین این بخش: 4
» ورودی امروز موتور های جستجو: 234
» ورودی دیروز موتور های جستجو: 1645
» بازدید کل: 1338936

مجوز تجارت الکترونیک


مجوز تجارت الکترونیک

مجوز رسانه بر خط


logo-samandehi

ایران صنعت در شبکه های اجتماعی


پرداخت آنلاین شبکه اجتماعی یوتیوبشبکه اجتماعی تویترشبکه اجتماعی فیس بوک

ایران صنعت: 09106978820


تاریخ :1397/7/28  ساعت:  09:43:09

تمامي كالاها و خدمات اين سایت، داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران صنعت میباشد.