بنام خـــداوند جان و خرد   امروز : 1396/3/03      ساعت :20:10:23
لطفا جهت مشاهده بهتر سایت از مرورگرهای گوگل کرم و فایرفاکس ابدیت شده استفاده نمائید

 
نمونه آزمایشگاهی یک پی‌اچ سنج

پی‌اچ سنج یا پی‌اچ متر(به انگلیسی: pH meter) وسیله‌ای الکترونیکی است که جهت سنجش میزان پی‌اچ (میزان اسیدی یا بازی بودن ماده) به کار می‌رود. این ابزار دارای الکترودهای خاصی است که با قرار دادن در مایع، عدد پی‌اچ آن را روی صفحه نمایشگر خود نمایش می‌دهد. دقت و سرعت این ابزار نسبت به شناساگرهای معمولی بیشتر بوده و به همین دلیل در حال توسعه بیشتر در صنایع مختلف است. پی‌اچ سنج نخستین بار در سال ۱۹۳۶ میلادی توسط شیمیدان آمریکایی آرنولد اورویل بکمان اختراع گردید.

اسیدسنج ،phسنج ، اسید سنج یا PH متر چیست؟ (PH Meter)

اسیدسنج ،phسنج

pH : pH از لغت فرانسوی Hydrogene گرفته شده ، اصطلاح ph که مخفف دو کلمه Hydrogene و power است بیانگر قدرت یونی هیدروژن در آب میباشد به عبارت دیگر نسبت مولوکولهای یونیزه شده به غیر یونیزه شده در محیط های آبی راpH میگویند.
در صورتی که خواسته باشیم به صورت کاملا خلاصه و قابل فهم pH را تعریف کنیم میتوانیم بگوییم درصد اسیدیته و قلیائیت آب را pH میگوییم .درجه اسیدیته یا قلیائیت آب بین صفر و۱۴ متغیر است و عدد ۷ که حد وسط آن میباشد به معنی نقطه مرزی یا خنثی میباشد که به معنی این است که نه آب اسیدی است نه قلیایی.
اگر هر چه از طرف عدد خنثی یعنی ۷ به طرف صفر حرکت کنیم آب به سمت اسیدی کشیده شده و به معنی کاهش pH است و هر چه از عدد خنثی یعنی ۷ به سمت ۱۴ حرکت کنیم آب به سمت قلیایی و افزایش pH حرکت میکند.

منابع : وی کی پدیا ، ویرایش ایران صنعت 
برچسپ ها : اسیدسنج ،phسنج ،نمونه آزمایشگاهی یک پی‌اچ سنج ، اسید سنج یا PH متر چیست؟ PH Meter ، اسید سنج چیست؟ ، PH متر چیست؟

تاریخ ارسال :  1396/2/25     نویسنده :   پیمان محمدرضایی
تعداد بار مشاهده :  27
یونیزاسیون سبب ایجاد 2 تغییرعمده در آب می شود: تغییرpH وORP  . این تغییرات سبب شده که آب ویژگیهای منحصربه فردی پیدا کند که درآبهای دیگر وجود ندارد.

pH :
غلظت یونهای هیدروژن درهر محلول نشان دهنده pH آن می باشد.به صورتی که هرچقدر میزان یونهای هیدروژن در محلول بیشتر باشد،آن محلول خاصیت اسیدی پیدا می کند و برعکس هرچقدرمیزان هیدروژن کمتر باشد خاصیت قلیایی ایجاد می شود.pH منسب بدن تعیین کننده سلامت فرد است.

منبع : ايران صنعت :www.irsanat.com

برچسپ ها ، كلمات كليدي : یونیزاسیون چیست ؟ pH ،ORP

تاریخ ارسال :  1395/12/19     نویسنده :   پیمان محمدرضایی
تعداد بار مشاهده :  96


PH-KH-GH و نحوه اندازه گیری آنها:


PH چیست ؟

 PH از لغت  Hydrogene Power گرفته شده ، به معنی قدرت یونی هیدروژن می باشد و بیان کننده ی میزان اسیدی یا بازی ( قلیایی )  بودن آب است .

PH  طبیعی آب آشامیدنی حدود 7.0  می باشد و این در حالی است که بیش تر ماهیان آب شیرین در  محدوده PH = 5.5 – 7.5  قادر به زندگی می باشند ، اما خانواده ای از سیچلایدها ( سیچلایدهای آفریقایی ) در PH= 8  قابل به نگهداری هستند .

اما به جز PH ، دانستن میزان آمونیاک ، نیتریت و نیترات در آب ضروری می باشد .

شرایط آب ایده آل :

آمونیاک ( 0 ppm ) ، نیتریت ( 0 ppm )  ، نیترات20 ppm ()، PH = 6 - 8.5 بسته به نوع ماهی  ، GH = 5-10 بسته به نوع ماهی

اما اصلاً تنظیم نبودن PH آب چه پیامد هایی دارد ؟


برچسپ ، كليد واژه ، كلمات كليدي : PH-KH-GH و نحوه اندازه گیری آنها

تاریخ ارسال :  1395/12/19     نویسنده :   پیمان محمدرضایی
تعداد بار مشاهده :  118


هدایت الکتریکی آب یا EC و اندازه گیری آن تبديل واحد ميكروزينس
 

هدایت الکتریکی آب نشان‌یدهنده میزان املاح هادی موجود در آب می‌باشد. واحد هدایت الکتریکی که آن را با EC نیز نمایش می دهند  ohm-1 یا mho می باشد و واحد هدایت الکتریکی ویژه آب µ mho/cmm (میکرو موس بر سانتیمتر) که در سیستم SI با µSiemens/cmm (میکرو زیمنس بر سانتیمتر) نمایش داده می‌شود. معمولاً وقتی از وازه “هدایت الکتریکی آب” استفاده می‌شود منظور همان “هدایت الکتریکی ویژه آب” می‌باشد. با توجه به این که هدایت الکتریکی رابطه مستقیمی با TDS و نمک‌های محلول در آب دارد، لذا اندازه‌گیری آن به منظور کنترل کیفیت آب از اهمیت زیادی برخوردار  است.

اندازه‌گیری هدایت الکتریکی

یکی از راه­‌های ساده تعیین غلظت املاح محلول در آب، اندازه‌گیری هدایت الکتریکی است. آب مقطر یا آب خالص تقریباً  هادی جریان الکتریسیته نیست ولی اگر در آب نمک‌های ‌محلول ‌وجود ‌داشته ‌باشد، آب را هادی جریان ‌الکتریسیته می‌کند. ‌هر چه مقدار املاح حل شده در آب بیشتر باشد قابلیت هدایت الکتریکی نیز افزایش می‌یابد. به عبارت دیگر مقاومت الکتریکی آن کاهش می‌یابد. با توجه به ‌نقش درجه ‌حرارت در میزان هدایت الکتریکی آب، اندازه‌گیری‌ها نسبت به درجه حرارت استاندارد که همان ۲۵ درجه ‌سانتیگراد است بایستی اصلاح گردد. ‌هدایت ‌الکتریکی به ازای افزایش هر درجه سانتی­گراد تقریباً ۲ درصد افزایش می ‌یابد که می ‌توان آن را بصورت زیر نشان داد:

EC25 =[ECt-0.02 (t-25) ECt]

t: دمای آزمایش

‏واحدهای اندازه گیری هدایت الکتریکی


برچسپ ، کلید واژه ، کلمات کلیدی : هدایت الکتریکی آب یا EC ، اندازه گیری آن تبديل واحد ميكروزينس ، نمودارهای مربوط به هدایت الکتریکی

تاریخ ارسال :  1395/11/27     نویسنده :   پیمان محمدرضایی
تعداد بار مشاهده :  92


BOD و COD چیست؟ 

BOD )Biological Oxygen Demand) نرخ مصرف اکسیژن در داخل آب توسط ارگانیزمهاست است...

BOD چیست؟

BOD )Biological Oxygen Demand) نرخ مصرف اکسیژن در داخل آب توسط ارگانیزمهاست است . اگر BOD کم باشد آب پاک و فاقد ارگانیسم است یا آنکه ارگانیزمهای داخل آب مرده و نیازی به مصرف اکسیژن ندارند . BOD مقدار اکسیژن لازم برای ثبات بیولوژیکی در آب است . اندازه تاًسیسات تصفیه بیولوژیکی خصوصاً میزان هوادهی فاضلاب در حوضچه های هوا دهی را می توان با اندازه BODD محاسبه  نمود .

اگر BOD آبی ppm 1 باشد تقریباً آب خالص است . آب با BOD تا ppm 5 نسبتاً خالص فرض می شود و وقتی که BOD به بیشتر از ppm 5 برسد خلوص آب مورد تردید قرار می گیرد . اما اگر مقدار BOD از ppm 20 تجاوز کند سلامت عمومی مورد خطر واقع می شود .


برچسپ ، كليد وا‍ژه ، كلمات كليدي : BOD و COD چیست؟ ، BOD چگونه تعیین می شود ، COD چیست ، BOD چیست

تاریخ ارسال :  1395/11/25     نویسنده :   پیمان محمدرضایی
تعداد بار مشاهده :  133


کاربران جدید

mahmod6767
masoud6291
poranma
Yousef7077
shiri
m.pouya
sajad sama
ali123
ehsan008
nader1341
yunus
ibraheem20
amirsaraf
habib1396

کاربران آنلاین

mahmod6767
masoud6291
poranma
ali123
mohamadhsh
nader1341
ehsan008
yunus
ibraheem20
amirsaraf
habib1396
alirezamah
mahdieh
mehdifalah
saniei

آمار بازدید ها

وبگو | نمایش آمار بازدیدها بدون دیتابیس
» بازدید امروز: 7756
» بازدید دیروز: 10166
» افراد آنلاین این بخش: 31
» ورودی امروزازموتورهای جستجو: 2402
» ورودی دیروزازموتورهای جستجو: 3044
» بازدید کل: 2689065

مجوز تجارت الکترونیک

مجوز وزارت فرهنگ

logo-samandehi

راهای ارتباط باما

  • همراه : 09359850361
  • : 09106978820
  • تلفن : 02632719757
  • ایمیل: info@irsanat.com
  • : irsanat.com@gmail.com
  • کانال سایت: @irsanat
  • نلگرام پشتیبان: @digisanat
  • کانال فروشگاه: @irdigikala
  • فرم تمــاس با ما